YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Niye asmadın'la açılım olmaz
'Niye asmadın'la açılım olmaz
28 Ağustos 2009 11:16
Başbakan'ın 'malum partinin il başkanı' diye polemiğe girdiği CHP'li Gürsel Tekin, Erdoğan'a sordu: 'Barış-kardeşlik' diyeceksin, Bahçeli'ye dönüp 'Sen niye asmadın?' diye soracaksın. Bu mantıkla çözülür mü?

Hükümetin Kürt açılımını İstanbul’a üçüncü köprü meselesine benzeten CHP’nin İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, bir taraftan ‘açılım’ deyip, diğer taraftan MHP lideri Devlet Bahçeli’yi Abdullah Öcalan’ı asmamakla suçlamasını çelişki olarak niteledi.

29 Mart seçimleri öncesinde yıldızı parlayan, Başbakan’ın köprü tartışmasında ‘Malum partinin il başkanı’ diyerek polemiğe girdiği Gürsel Tekin, Radikal’in sorularına şu yanıtları verdi:

Sizce sorun nasıl bu hale geldi?
Kürt sorununun bu hale gelmesinin temel nedeni devletin kendisidir. 12 Eylül’ün yaratmış olduğu travmadır. Diyarbakır Cezaevi’nde hayatında eline silah almamış onlarca, binlerce insan işkence gördü, öldürüldü. Mesela koruculuk sistemi... 100 yıldır feodal aileler arasında husumetler var. Ailelerin bir tarafını korucu yapıyorsunuz. Karşı aile sığınacak liman arıyor. Koruyucu olmayanlar ya PKK’ya destek vermek zorunda kaldılar ya göç ettiler. Baskıcı politikalarla 3 bin 500 köy boşaltıldı. İktidarlar değişti, 12 Eylül ruhu sürdü.

Kürt açılımına nasıl bakıyorsunuz?
Öncelikle şunu söyleyeyim: ‘Açılım’ sözünün patenti bende. Öyle Başbakan’a kolay kolay vermem. Bazen Kürt açılımı, bazen demokratik açılım diyorlar. Adı her ne olursa olsun, biz açılımın içeriğini bilmiyoruz. Devletin, iktidarın, böylesine cesur bir projesi olup olmadığını da bilmiyoruz. Diyarbakır Cezaevi’ni okul yapmak açılımsa buna herkes evet der. MGK da der. Kastedilen bölgeye yönelik ekonomik açılım ise bütün partiler yıllardır bunu istiyor. Bunun altyapısı yok gibi. ‘Barış’, ‘ kardeşlik’ gibi şirin sözler kullanıyorlar. Kim istemez barışı, kardeşliği... Kürt açılımı, Başbakan’ın köprü işine benziyor. ‘Helikoptere biner bakar karar veririm’ diyor. Köprü nasıl teknik bir işse, Kürt sorunu da ağır bir sorundur. Sosyal bilimcilerin ciddi bir çalışma yapıp devletin eline bir veri vermesi gerekiyor. Toplumun talebi ne? Şırnak’taki Kürdün talebi ile Etiler’deki Kürdün talebi bir mi?

Baştan ‘İstemeyiz’ demek doğru mu?
İktidarın ketumluğu rahatsız ediyor: ‘İstemeyiz’ demek kesinlikle doğru değil. Çözüm istememek olur mu? Ancak hassasiyetler var. Bunlar ortadan kaldırılırsa daha rahat tartışılır. İktidarın ketumluğu muhalefetin belli kesimlerini rahatsız ediyor. Bu fikir önemli bir kesimi memnun ederse üzerinde çalışılır.

Sizin somut öneriniz var mı?
Proje istiyorsanız, sayın Deniz Baykal ortaya koydu. ‘Silahlar sussun genel affı tartışalım’ dedi. CHP’nin 1989’da hazırladığı rapor var. Açılım yapılacaksa koruculuk kaldırılsın. Toprak reformu yapılsın. Yerel güçler bu işlerde en önemli fonksiyonu üstlenir. Belediyelerin rolü büyük olacaktır. Demokrasi her alanda işleyecek. Daha fazla özgürlük, daha fazla eşitlik, daha fazla adalet olmalı. Birlikte yaşamayı öğrenmek önemli.

Hangi gelişmeler hükümetin samimi olmadığını düşünmenize neden oluyor?
Kurumlar arasında bir mutabakat olmadığı açık ve net. Mesela sayın Başbakan’ın konuşmasını çok yadırgadım. ‘Barış kardeşlik’ diyeceksiniz. Dönüp Bahçeli’ye ‘sen niye asmadın’ diyeceksin. Bu mantıkla sorun çözülür mü? Sayın Başbakan’ın ilk uğraması gereken yerler muhalefet partileriydi. Sayın Deniz Baykal ve Bahçeli’ydi.
Bence geçmişte siyasal duruşuna rağmen en büyük açılımı başbakan yardımcılığı dönemlerinde sayın Bahçeli yapmıştır. Türkiye bunu hafife almamalı. Öcalan’ın yakalandığı günlerde idam cezasının kaldırılması bugünkü sürece en büyük katkıdır. Gidip konuşacaksınız. MGK’da CHP ve MHP genel başkanları olmalıydı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler