YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Nerede kaldı solculuğumuz"
12 Eylül'deki referandumda "evet"diyeceğini söyleyen Adıyaman'ın CHP'li Çakırhöyük belde Belediye Başkanı Hasan Özdemir, "Bu değişikliğe sırf AK Parti getirdi diye karşı çıkmak doğru değil"dedi.
"Nerede kaldı solculuğumuz"
29 Ağustos 2010 / 14:51 Güncelleme: 29 Ağustos 2010 / 14:57

Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Çakırhöyük belde Belediye Başkanı Hasan Özdemir, referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıkladı. CHP tabanının 'hayır' oyu kullanacağının hatırlatılması üzerine Başkan Özdemir:" Sosyal demokrat bir partiyiz diyoruz. Çoğunlukçu katılımcı bir demokrasiden, özgürlüklerden bahsediyoruz, ama özgürce düşüncelerini açıklayan milletvekillerini, belediye başkanlarını ihraç istemiyle disipline veriyoruz. Nerde kaldı sosyal demokratlığımız nerde kaldı solculuğumuz. Bizim gibi düşünen insanların bu anayasa değişikliğine toplumun halkın demokrasinin adına 'Evet' demelidir" dedi.  

Parti tabanında referandumda 'hayır' oyu kullanın sesleri yankılanırken, CHP'li Çakırhöyük Belde Belediye Başkanı Hasan Özdemir, 12 Eylül de yapılacak olan anayasa referandumunda demokrasiye olan inancından dolayı 'evet' oyu kullanacağını duyurdu. Başkan Özdemir, düşüncelerini özgürce açıklayan CHP'li milletvekili ve belediye başkanlarının partiden ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini hatırlatırken, kendilerinin de disiplin kuruluna sevk edilmeleri halinde bu durumu saygıyla karşılayacaklarını söyledi.   

Belediye encümenleri, meclis üyeleri, muhtarlar ve beldedeki CHP'li seçmenlerle birlikte anket yaptıklarını ve ortak karar alarak 'evet' oyu kullanacaklarını dile getiren Özdemir:"82 anayasasına özellikle bizim evet dememiz gerekirken anayasa değişikliğini sırf AK parti meclise getirdi diye karşı çıkmak doğru değil. Meclis oylamasına katılmamak, maddeleri meclisten geçirmemek çare değil. Anayasa referandum değişikliği partiler üstü olmalı çünkü darbeler her zaman için ülkeyi geriye götürür" dedi. 

Referandumda evet oyu kullanacaklarını mesaj yoluyla belde halkına ilettiklerini dile getiren Başkan Özdemir:"CHP'li olmam yanlış bir şeye evet diyeceğim anlamını taşımıyor. Ben referanduma hayır demeyi yanlış buluyorum. Bu nedenle evet diyeceğim. Sadece ben değil, gurubumuz, belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, muhtarlarımızda evet diyecek. İlçe başkanımla müzakere ettim. Referandumda demokrasiye olan inancımdan dolayı evet diyeceğimizi söyledim. O da bu durumun partinin ilkelerine uymadığını ve doğru bir karar olmadığını belirtti. Henüz bu noktada bana bir tepki gelmedi. Bütün arkadaşların görüşünü aldık, belde de yüzde 50'nin üzerinde evet oyu çıkacağını düşünüyorum" diye konuştu.   
 

Darbe anayasasının üzerinden siyaset yapılamayacağını kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:"Darbe anayasasının üzerinde siyaset olmaz, bunun hiç kimseye bir yararı olmaz. Bence CHP, MHP, AKP uzlaşarak, milletin verdiği yetkileri kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisinden oy birliği ile geçmeliydi. Bu referandumla ülkeye ne kadar zarar verildiği net olarak tarafımızdan bilinmemekte. Bu referandumun milletimize bir maliyeti vardır. Bu mübarek ayda başta genel başkanlar olmak üzere tüm siyasetçiler referandum için çalışıyor. Bence bunlara hiç gerek yoktu anayasa değişikliği mecliste geçmeliydi. Sosyal demokrat bir partiyiz diyoruz. Çoğunlukçu katılımcı bir demokrasiden, özgürlüklerden bahsediyoruz, ama özgürce düşüncelerini açıklayan milletvekillerini, belediye başkanlarını ihraç istemiyle disipline veriyoruz. Nerde kaldı sosyal demokratlığımız nerde kaldı solculuğumuz. Bizim gibi düşünen insanların bu anayasa değişikliğine toplumun halkın demokrasinin adına 'Evet' demelidir. Bu yüzden bizlerde 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişikliğine gurup olarak evet kararı aldık. Evet oyu kullanacağız."
İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler