YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Neden ayağa kalkmadılar?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasına hem CHP hem de MHP'den tepki geldi...
Neden ayağa kalkmadılar?
02 Ekim 2009 / 09:31 Güncelleme: 02 Ekim 2009 / 10:01

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya muhalefet partilerinin genel başkanlarından değerlendirme geldi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasında hükümetin politikasını savunduğunu iddia ederek, "Cumhurbaşkanı konuşmasının önemli bir kısmında ayrıştırma projesini savundu" dedi. Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının kutuplaştırmayı, ayrımcılığı hükümet adına savunmak ve sahiplenmek için hazırlandığını ileri süren Baykal, şöyle devam etti:

"Konuşmanın temeli, toplumun ezici çoğunluğunu dışlayan, kaygılarını içermeyen bir savunma. ‘biz çözmezsek birileri gelir çözer’ sözlerini bir cumhurbaşkanının ağzından dinlerken yüreğim kanadı. Bu nasıl bir anlayış? Hiç yakışmadı. Türkiye kendi sorunlarını, kendi iradesiyle çözerek bugüne geldi. Bu ne anlayış, ne düşünce?.

Kürt sorununun çözümü ve terörün bitirilmesinin içeriği ile ilgili hiçbir değerlendirme yapmadı. Para harcamadan, şehit vermeden sorunu sorunun çözümü için sihirli bir formül varmış da biz bilmiyormuşuz gibi bir hayal alemi içinde. Anlamadıkları şu: Ortada tek bir sorun var. Kürt ayrımcılığının silaha dayalı dayattığı bir sorun. Seni ilgilendiren 40 bin ölü, şehit. Bunları genel çözümmüş gibi kamuoyunun önüne koyma kardeşim."

Neden ayağa kalkmadık?

Baykal, Gül'ün geliş ve gidişinde ayağa kalkmama tutumlarını açıklarken de, "Biz cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde tavrımızı ortaya koymuştuk. Uzlaşma ile cumhurbaşkanı seçilmesini, bunun AKP’li de olabileceğini ama AKP zihniyetinin çekirdeğinden birisinin olmaması gerektiğini söylemiştik. Girişte ayağa kalkmamamız bazıları tarafından yadırganmış olabilir ama konuşmayı dinledikten sonra ne kadar doğru yaptığımız görüldü" dedi.
Baykal, askerlerin, TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanının açış konuşmasını dinlemek üzere Meclise gelmelerini de "Askerlerin Meclise gelmesi çok doğal" şeklinde değerlendirdi.

BAHÇELİ: KONUK CUMHURBAŞKANI GİBİ


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Genel Kurulu’nun ardından gazetecilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasını, "Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasını çok dikkatlice takip ettim. Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi çok üzdü" şeklinde değerlendirdi.

DTP: ÖNEMLİ KONUŞMA

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ise Meclis kulisinde gazetecilerin soruları üzerine ’Gerçekten bugün söylediklerini Anayasal güvenciye bağladığı takdirde bence sorun aşılmış olur. Önemli bir konuşmaydı. Farklılıkları zenginlik sayan, farklı kültürlerin kendini yaşatmasını demokrasi gereği olduğu yönündeki söylemleri, önemliydi, önemli tespitlerdi. Demokratik Türkiye’nin, demokratik Cumhuriyetin beklentisi budur. Halkın beklentisi budur." diye konuştu. Bir gazeteci Gül’ün ‘kültürel kimlik’ten bahsettiğini hatırlatması üzerine Türk "Bunlar önemli şeyler. Ama bunların hukuka, Anayasaya, diğer şeylere bağlanması gerekir" dedi. Türk, kuvvet komutanlarının uzun bir aradan sonra Genel Kurul salonuna geldiklerini soran gazeteciye ise "Onu Sayın Meclis Başkanına sorun" karşılığını verdi.

Mahalle baskısına maruz bırakıldık.
 // ibrahim çelikoğlu
Cumhurbaşkan'ını küçük düşürücü hakaretlerin sebebini,toplum içinde iyice anladık.Yapılanlar kışkırtma.Millete sinyal.Polis başka bir bakıyor.Belediye çavuşları arkadan bağırıp zırvalıyor.Mahalle başka bir havada vs.Bu haberi biz zıva diye niteliyoruz.Sözde kendilerini savunuyorlar.Vatan hainliğinin örtbas edildiği bir dil."Erkekçe"
sözüde erkeklikten çıktı.Vergi rekortmeni "Manufyan"kadar bile olamadık.Yazıklar olsun.Bu güne kadar,devlet idaresi ...
02 Ekim 2009 14:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler