YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ne zarar gördük de...
Kılıçdaroğlu'nun gündeminde yine 4+4+4 sistemi, Cumhurbaşkanına ise bir sorusu vardı. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Gül'e, "8 yıllık kesintisiz eğitimden ne tür bir zarar gördü bu halk, ne tür zarar gördü öğrencilerimiz ki 4 4 4'e geçiyoruz" diye sordu...
Ne zarar gördük de...
07 Nisan 2012 / 14:23 Güncelleme: 07 Nisan 2012 / 14:21

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sayın Cumhurbaşkanı, 8 yıllık kesintisiz eğitimden ne tür bir zarar gördü bu halk  Ne tür zarar gördü öğrencilerimiz ki 4 4 4'e geçiyoruz  Bunun yanıtını önce öğrenmek zorundadır ve olaya böyle bakmak durumundadır'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi'ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve belediye meclis üyeleriyle kahvaltı yaptı.

Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi'nden ayrılırken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın Köşke gönderildiğinin hatırlatılarak, ''Cumhurbaşkanı'na bir çağrınız var mı'' diye sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Bu ülkeyi yöneten herkesin sorumluluğu var. Bulundukları mevkiye göre bu sorumluluklar ağırlaşarak devam eder. Sayın Cumhurbaşkanı da eğitimi yasası ile ilgili eğitim fakültesi dekanlarını, eğitimle ilgili sivil toplum örgütlerinin yöneticilerini, eğitimcileri çağırıp görüş alabilir. Eğitim sisteminin parçalanmaya tahammülü yoktur. Eğer sistem parçalanırsa eğitimi parçalamış oluruz. O açıdan Sayın Cumhurbaşkanı, 8 yıllık kesintisiz eğitimden ne tür bir zarar gördü bu halk  Ne tür zarar gördü öğrencilerimiz ki 4 4 4'e geçiyoruz. Bunun yanıtını önce öğrenmek zorundadır ve olaya böyle bakmak durumundadır.''

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın, ''Türk eğitimini parçaladığını ve çocukların geleceği açısından olumlu olmadığını'' iddia eden Kılıçdaroğlu, ''Bunu herkes kabul ediyor, herkes böyle biliyor. Hatta Milli Eğitim Bakanı da bunu kabul ediyor'' dedi.

9 yaşındaki bir çocuğa ''mesleğini seç'' denilemeyeceğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Eğer ona mesleğini seçme konusunda o yaşta bir zorunluluk getirirseniz, onun hayatını karartırsınız. Belki ilerde farklı bir meslek seçecektir. O nedenle 8 yıllık kesintisiz eğitimin üstüne yeni ilave yapılabilir. O da zorunlu hale getirilebilir. Burada herhangi bir sorunumuz yok. Altyapı da müsait değil. 5 yaşındaki bir çocuğu nasıl zorunlu eğitimin kapsamında 1'inci sınıfa alacaksınız  Hangi anne 5 yaşındaki çocuğunu ilköğretime gönderecek  Onun altyapısı nerede  O çocukları eğitecek öğretmen bile yok yeteri kadar Türkiye'de. O nedenle çok sorunlu bir alan. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz ne kadar büyük sorunlar yarattığını. Umuyorum Sayın Cumhurbaşkanı bu süreci dikkate alır ve değerlendirir.''

''Amacımız yerel yönetimlere sosyal demokrat anlayışla yenilik getirmek''

Bir gazetecinin, ''19 meclis üyesiyle ilgili birtakım söylentiler vardı. Kahvaltıda bu üyeleriniz var mıydı'' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, ''Belediye meclis üyelerimizin tamamı vardı, bir bayan üye hariç. Ama diğer arkadaşlarımız buradaydı, onlarla konuştuk sohbet ettik, doğal olarak parti içi sorunlar da varsa onlar da dile getirildi'' dedi.

''Buzlar eridi diyebilir miyiz'' sorusunu da Kılıçdaroğlu, şöyle cevapladı:

''Buz yoktu ki erisin. Herhangi bir sorun yok. Örgütümüz de belediye başkanımız da belediye meclis üyelerimiz de çalışıyorlar. İşbirliği içinde götürecekler. Bizim bütün amacımız şu, yerel yönetimlerde sosyal demokrat anlayışla yenilik getirerek Türkiye'ye örnek projeler sunmak ve bunları uygulamaya koymaktır. Yenimahalle Belediye Başkanımız konut alanında, sosyal alanlarda pek çok projelere imza atmış başarılı bir belediye başkanımız. Kendisini daha önce yürekten kutlamıştık yaptığı bu projeler doğrultusunda. Yeni projeleri var onları da önümüzdeki süreç içinde ortaya koyacak.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler