YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
NATO değil FETÖ üssü!
NATO’da görevli TSK mensubu 462 subaydan 237’sinin FETÖ’cü olduğu ortaya çıkmıştı. Bu askerler Türkiye’nin “dönün” çağrısına uymayıp bulundukları ülkelerden ayrılmadı. Hatta TSK’dan kovulan bazı FETÖ’cüler NATO karargahlarında kalmaya devam etti.
NATO değil FETÖ üssü!
18 Kasım 2017 / 09:14 Güncelleme: 18 Kasım 2017 / 10:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda, Norveç'te düzenlenen NATO tatbikatı ile ilgili skandal bir durumu açıkladı.

Cumhurbaşkanı, konuşmasında aynen şu ifadeleri kullandı:

"NATO'da beraberiz diye yanlışları söylemeyecek miyiz? Dün Norveç'te bir durum oldu. Norveç'te düşman tablosu diye bir tablo koymuşlar. Bu tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB'den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. 'Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.' dediler. Dedik ki 'Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz."

Skandalın ardından NATO, Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı düzeyinde özür dilerken, olayda sorumluluğu bulunan iki personeli de kovduklarını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da söz konusu NATO tatbikatındaki skandalla ilgili soruşturma başlattı.

Peki bu durum kendiliğinden gelişen bir olay mıydı…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada daha önce birçok ülkede faaliyet yürüten NATO karargahlarında 462 Türk subayın görev yaptığı, bunlardan aralarında generallerin de bulunduğu 237'si hakkında FETÖ'den adli ve idari işlem yapıldığı ortaya çıkmıştı.

'DÖN' ÇAĞRISINA UYMADILAR

15 Temmuz işgal girişiminin püskürtülmesinin hemen ardından NATO karargahlarında sürekli ve geçici olarak görev yapan FETÖ şüphelisi subayların görevlerine son verilerek bu isimlere “Türkiye'ye dönün” emri verilmişti.

TSK'dan ihraç edilen fakat haklarında şimdilik adli işleme başvurulmayan 10 NATO subayıyla birlikte toplamda 237'ye ulaşan şüphelilerden en az 200'ü, Türkiye'nin 'dön' emrine uymadı ve firari duruma düştü.

FETÖ'cü teröristlerden bazıları sağlık raporu alarak Türkiye'ye dönmedi, bazısı da görev yaptıkları ülkelerde iltica talebinde bulundu.

TÜRKİYE'TE DÖNMEYENLERDEN 3'Ü GENERAL

NATO'da görevli FETÖ'cülerden 3'ü general/amiral rütbesinde. Bunlardan ABD'de görevli Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ile Güneydoğu Avrupa Tugayı'nda (SEEBRIG) görevli Tuğgeneral Numan Yediyıldız, TSK'dan ihraç edildi. Almanya'da görevli Tuğgeneral M.Y.'nin ise ihraç edildiği ve hakkında yakalama kararı olduğu öğrenildi. İşlem görenlerin arasında ayrıca çok sayıda albay ve yarbay rütbesinde isim bulunuyor.

17'Sİ BYLOCK KULLANIYOR

NATO'da görevli 237 FETÖ şüphelisinden 17'sinin örgütün kripto haberleşme programı ByLock'u kullandığı tespit edildi. Bu 17 FETÖ'cü subayın ismi, ByLock'u en çok kullanan 'kırmızı liste'de bulunuyor. Şüphelilerden 58'inin eşlerinin ismi de FETÖ'nün soru hırsızlığına yönelik yürütülen 2010 KPSS soruşturmasında geçiyor. Soruşturma kapsamında 400 asker eşinin 'şüpheli' olduğu anlaşılmıştı.

İŞTE ÜLKE ÜLKE BİLANÇO

FETÖ'cü subayların en çok yoğunlaştığı ülkelerin başında ABD, Almanya, İtalya, Belçika ve Hollanda geliyor. İşte ülke ülke NATO karargahlarında görev yapan subay sayısı ve hakkında işlem yapılan FETÖ şüphelilerinden bazıları:

* HOLLANDA: 32 NATO subayından 17'si hakkında işlem yapıldı

* İTALYA: 62 NATO subayından 25'i hakkında işlem yapıldı

* BELÇİKA: 140 NATO subayından 78'i hakkında işlem yapıldı (29'u NATO karargahı/Brüksel)

* ABD: 39 NATO subayından 26'sı hakkında işlem yapıldı

* ALMANYA: 77 NATO subayından 32'si hakkında işlem yapıldı

* İSPANYA: 16 NATO subayından 8'i hakkında işlem yapıldı

* AVUSTURYA: 3 NATO subayının 3'ü hakkında da işlem yapıldı

* NORVEÇ: 10 NATO subayından 4'ü hakkında işlem yapıldı

* MACOM (NATO Deniz Komutanlığı - İNGİLTERE): 18 NATO subayından 9'u hakkında işlem yapıldı

* SEEBRIG (Güneydoğu Avrupa Tugayı - YUNANİSTAN): 9 NATO subayından 2'si hakkında işlem yapıldı

* NIFC (NATO İstihbarat Füzyon Merkezi - İNGİLTERE): 4 NATO subayından 3'ü hakkında işlem yapıldı

* UKMARFOR (İngiliz Deniz Kuvvetleri): 1 NATO subayı hakkında işlem yapıldı

Etiketler: , ,
sarmaş dolaş
 // hakan baykal
vatanımıza düşman olan haçlı ittifakı sarmaş dolaş olmuş lar ama birde bunlar çözülemesse baksen ozaman işin vahemetine boyun bağı kendi boynunu sıkan adama dönerler....
18 Kasım 2017 Cumartesi 10:45
nato, ab, abd.
 // Yaşar
TÜRKİYE düşmanı olan natodan, ab'den ve diğer kuruluşlardan mümkün olan en kısa sürede ayrılmalıdır. Biz iyi niyetimizden sürekli düşmanlarımızı kucağımızda besledik ve beslemeyede devam ediyoruz. Onlarda düşmanlıklarına açıkca devam ediyorlar. Ayrıca hükümet de elinden geldiğince ★dost ve müttefik★ diyor. bunu neye istinaden diyor? düşmanla işbirliği yapanla nasıl müttefik olunuyor? bunu açıklayacak birileri varmı acaba.????? ¿¿¿¿¿...
18 Kasım 2017 10:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler