YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Namusumu ortaya koyarım''
Arınç: Genel af gibi, Öcalan'ı İmralı'dan kurtaracak hiç bir projenin içerisinde olmadık. Namusumu ortaya koyarak söylüyorum. Hiç birimizin aklından bile geçmedi.
''Namusumu ortaya koyarım''
08 Mart 2010 / 17:48 Güncelleme: 08 Mart 2010 / 17:56

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Demokratik Açılım" projesinin mutlaka hayata geçirileceğini vurgulayarak, "Birileri diyordu ki 'Bunlar terör ile masaya oturdular. PKK ve İmralı ile iş birliği yapıyorlar, genel af çıkaracaklar, göreceksiniz Apo milletvekili bile olabilecek.' Namusumu ortaya koyarak söylüyorum. Hiç birimizin aklından böyle bir şey geçmedi. Ama söylemek zorundayım çok büyük iftiralar atıyorlar. Çok yalan konuşuyorlar." dedi. 

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde TOKİ tarafından yaptırılan 200 yataklı Devlet Hastanesi'nin temel atma törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'Demokratik Açılım'ı anlattı.

Dışarıdan Türkiye'nin daha güçlü çok daha büyük göründüğünü ifade ederek sözlerine başlayan Arınç şöyle devam etti: "İçeride ise maalesef kısır çekişmeler var. Hala 'Biz yapamadık o neden yapıyor?' kıskançlıkları var. Aka kara deme gayretkeşliği var. Arkadaşlar Türkiye 30 yıldan beri bir terör belasının içerisinde. Bu terör kan akıtıyor, göz yaşlarımızı akıtıyor. Şehitlerimiz cenazelerle tabutlarla dönüyor. Biz bundan hepimiz bir büyük üzüntü duyuyoruz. Göz yaşı dinsin akan kan dursun, memlekette kardeşlik olsun. El ele verelim gönül gönüle verelim diye çalışıyoruz, çabalıyoruz. Terör ile mücadele etmek hepimizin görevidir. Askerin de polisin de herkesin de görevidir. Bunu yapacağız. 'Demokratik Açılım' diyerek ülkede bir taraftan terörü sona erdirmek bir taraftan da milli birlik ve kardeşlik projesini konuşmaya başladık. 8 aydan bu yana Türkiye'de çok büyük gelişmeler var. Ama bakın ekonomide söylendiği gibi 'bunlar bu hastaneyi yapamazlar' dendiği gibi 'şunlar bu işleri berbat ettiler' dediği gibi biz demokratik açılım dedikçe birileri diyordu ki 'bunlar terör ile masaya oturdular. Terör ile mücadele etmiyorlar müzakere ediyorlar' o birileri siz bunları çok iyi biliyorsunuz.

Diyorlardı ki 'PKK ve İmralı ile iş birliği yapıyorlar' diyorlardı ki 'Onlar genel af çıkaracaklar, göreceksiniz Apo milletvekili bile olabilecek, ana dil bundan sonra resmi dil haline gelecek, üniter devlet yapısı bitecek' kim diyordu bunları? Bir takım muhalefet partilerinin ağzı çok konuşan, ortalığı fitne ve fesata sokmak isteyen birileri. Biz buna çok üzüldük. Hiç böyle bir niyetimiz yok. Üniter devlet yapımız olacak, bayrağımız olacak, vatanımızın bütünlüğü olacak genel af gibi Öcalan'ı aftan çıkarıp İmralı'dan kurtaracak hiçbir projenin içerisinde olmadık. Namusumu ortaya koyarak söylüyorum. Hiç birimizin aklından böyle bir şey geçmedi. Ama söylemek zorundayım çok büyük iftiralar atıyorlar. Çok yalan konuşuyorlar. Utanmadan sıkılmadan aklımızdan dahi geçmeyen şeytanlıkları bizim üstümüze yamamaya çalışıyorlar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Biz halen en güçlü hükümet olarak yolumuza devam ediyoruz. Ve ülkemizi aydınlık günlere çıkaracağız."  

KILIÇDAROĞLU'NA CEVAP 

Cumhuriyet Halk Parti'sinin (CHP) Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun Batman'daki parti kongresinde "Genel affa taraftarız" ifadesini değerlendiren Arınç, "Kılıçdaroğlu'nun kongrede ki konuşması şu; 'Genel affa taraftarız.' Oldu mu şimdi bu? Sayın Kılıçdaroğlu ne diyor 'Biz genel affa taraftarız' diyor. Yanlış duymadınız. Birbirinizi çimdikleyin, diyor ki 'Genel af istiyoruz.' yani genel af olduğu zaman ben Meclis Başkanlığı yapmış insanım, genel af dediğiniz zaman o bizi itham ettikleri, suçladıkları 'Öcalan İmralı'dan çıkacak, evine gidecek' demektir. Genel affın içine bir istisna koyamazsınız. E sen bununla bizi suçluyordun, aklımızdan geçmeyen şeylere bize iftira atarak 'bunlar vatan hainidir, bunlar bölücüdür' diyordun. Sadece onları suçlamayalım onların yanında başkaları da bu lafları söylüyordu. Peki sen şimdi genel af istiyoruz diyorsun, nerede? Batman'da. O zaman üç sorum var. Batman'da söylediğini Ankara'da da tekrar edecek misin?, Hele hele Alaşehir'e gelip burada da konuşacak mısın?, İkincisi bu senin konuşman mı yoksa Baykal'da aynı düşünceye mi sahip? Yok senin düşüncense o zaman ne için sadece Batman'da konuşuyorsun, Cumhuriyet Halk Partisi bunu kabul edecek mi ? Bir partinin ismini verdiğim için beni bağışlayın. Ama bugün gazetelerde bunu okuduğumda inanamadım. 'Genel Af istiyoruz' demek demokratik açılıma bu taraftan da olsa bir destek midir? Yoksa rüşveti kelam gibi Batman'da bunu söylersem on kişi beni alkışlayacak çıkar diye mi düşündün sayın Kılıçdaroğlu. Bugün mutlaka sayın Baykal'ın veya parti yetkilisi olacak birisinin 'biz Kemal Kılıçdaroğlu gibi düşünüyoruz. Genel af'tan yanayız' demesini bekliyoruz. Aksi takdirde 'o kendi düşüncesidir, biz parti olarak böyle bir düşünceye sahip değiliz' açıklamasını yapmaları lazım. Vatanın her tarafı bütündür.  Biz kendi hükümetimiz olarak Alaşehir'de ne konuşuyorsak Diyarbakır'da da onu konuşuyoruz, Girelli'de ne konuşuyorsak Silvan'da da onu, Hakkari'de de onu Yüksekova'da da onu konuşuyoruz. Demokratik açılım yaparken terör ile mücadele edeceğiz. Terör örgütünü silahlı bir eylem yapamaz hale getireceğiz. Arkadaşlar bu zor iştir, her kişinin karı değil bunlar Er kişinin karıdır. Bunu da biz yapacağız. O yüzden sağınızda solunuzda bize laf atmaya kalkanlar varsa onlara deyin ki 'biz onlara güveniyoruz,  onlar bizi hiç mahcup etmedi, onlar bize hep hizmet ettiler, onlar bu memleketin temiz çocukları, Şehitliğin ne olduğunu onlar bilir, vatanın, bayrağın İstiklal Marşı'nın ne olduğunu onlar sizden daha iyi bilir.' deyin bu iftira atanlara." diye konuştu. 

Ağır iftiralara uğradıklarını belirten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bugün hepsinde var bunlar sanıyorum sizinde dikkatinizi çekmiştir. Bu konu için beni bağışlayın lütfen hastane açılışına gelmiştik, ama burama kadar geldiği için söylemek zorundayım. En ağır iftiralara uğruyoruz biz. Bölücük, Vatan Hainliği bunlar bize söylenecek şeyler değil kimin Vatan haini, kimin bölücü olduğunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz bu ülkede. Bu birilerinin yüzüne yapışır, Ama hiç birimizde tutmaz Allah'ın izni ile. Hiç merak etmeyin. Siz benim hayatımın en büyük şahidisiniz. 30 senelik siyasi hayatım buralarda geçti. Manisa'yı karış karış bilen bir insanım. 30 sene evvel ne söylüyorsam hangi doğrunun hangi çizginin peşinden gidiyorsam bugün Allah'a hamd olsun geldiğimiz her yerde sizin desteğinizin ve duanızın mutlaka etkisi vardır." dedi. İHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler