YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Naci Bostancı:" Eyalet sistemi Türkiye'de uygulanamaz"
AK Parti Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı, eyalet sisteminin Türkiye'de uygulanamayacağını ve böyle bir önerinin barışa hizmet etmeyeceğini söyledi.
Naci Bostancı:" Eyalet sistemi Türkiye'de uygulanamaz"
29 Ocak 2015 / 04:35 Güncelleme: 29 Ocak 2015 / 08:17

Fatih Şahin'in hazırlayıp sunduğu Çerçeve programına AK Parti Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Prof. Dr. Naci Bostancı konuk oldu.

Naci Bostancı'nın konuşmasında öne çıkan kısımlar şöyle:

"Türkiye'de eyalet sistemi önerisi barışa hizmet etmez"

"Sivil çevreler çeşitli tekliflerde bulunabilirler. Bunları müzakere edenler de olabilir. Ancak Türkiye'nin eyalet sistemine geçmesine yönelik teklif değerlendirmeler ciddi anlamda şöyle bir risk taşır. Her eyalet kendi içerisinde bir otonomi'ye sahiptir. Mahkemesi vardır meclisi vardır. Şimdi Türkiye'de etnik temele dayalı 30 yıllık bir çatışmanın ardından barışı kurmaya çalışırken, eyalet sistemine ilişkin bir öneri barışa hizmet etmez. Çünkü çatışmanın arkasında zaten milliyetçi ve ayaklanmaya çalışan bir etnik damar söz konusu. Bir bağımsızlıkçı düşünce ne kadar önder kadrosu yok dese de bir bağımsızlıkçı düşünce belli zamana kadar bu hareketi mobilize eden en önemli faktör olmuş.

"Toplum buna bölücülük olarak bakar"

"Ayrıca insanların büyük bir kısmı bu toplum böyle bir harekete bölücülük olarak bakar, bölünme olarak bakar. Bu kaygılarında da haksız değiller. O yüzden eyalet sistemi Türkiye'de uygulanamaz. Bu sadece idari bir tasarruf olarak görülemez çünkü...

Mesele yerinden yönetimin imkanları ile işlerin daha iyi görülmesi şeklinde teknik ve halkın hayatını kolaylaştıran bir teklif olarak görülmez. Bu doğrudan doğruya Türkiye'nin birliğini ortadan kaldıracak, bölünmeyi hızlandıracak ve belli çevreleri farklı bir mecraya doğru götürecek bir teklif olarak değerlendirilir. Bu tür riskler bu tür tehditleri içerisinde taşır. Eyalet sistemine biz geçemeyiz geçmemiz de gerekmez ama yerel yönetimlerin daha fazla etkin olabilmesi bakımından düzenlemeler yapılabilir. Ne zaman? Türkiye bu endişeleri aştığında ve toplumun güveni sağlandığında."

"Muhalefetin teselliye ihtiyacı var"

CHP ve HDP'nin Yunanistan seçimlerine sevinmesinin ardında ne var?

"İçeride sevinecek bir konu bulamamalarına yoruyorum. Oysa ki partilerin temel görevi içeride kendilerini sevindirecek siyasi gelişmelerdir. Buradaki yoksulluk dışarıda bir şey olduğunda teselli babından bir sevinç tesellisine dönüşür. Bu kadar çok sevinmeleri teselliye ne kadar çok ihtiyaç duyduklarını gösterir. Şimdi Yunanistan'ın şartları farklı 2008'den beri ciddi bir kriz içerisinde yaşıyor. Milli gelir kişi başı 26 bin dolarken 18 bin dolara düşmüş. Eğer sen dün daha iyi şartlarda yaşıyorken geriye gittiysen bu sende yoksulluğa eş değer bir travma yaratır. Eski hayatını istersin. Partilerin hepsi SYRİZA hariç bu durumu atlatmak için biraz böyle gidecek diyorlar. Onlar gerçekçi... Çünkü matematik açık ülkenin parası yok. Borcu çok. SYRİZA hareketi ise bol keseden vaatlerde bulunuyor. Bu tür vaatler bunaldıysanız ve çökmüşseniz insanların zihnini çelebilir. İnsanlar bazen bir masala inanmak isterler. SYRİZA onlara masal anlattı."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler