YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"MYK konuşmaları açıklansa..."
MYK üyesi Savcı Sayan, MYK toplantısında konuşulanların açıklanması halinde herkesin nasıl yön değiştirdiğinin ortaya çıkacağını söyledi.
"MYK konuşmaları açıklansa..."
19 Mayıs 2010 / 16:00 Güncelleme: 19 Mayıs 2010 / 16:33

CHP MYK Üyesi Savcı Sayan, Deniz Baykal'ın genel başkanlıktan istifa ettikten sonra yapılan MYK toplantısında konuşulanların açıklanması halinde kimin nasıl durduğu ve nasıl yön değiştirdiğinin ortaya çıkacağını söyledi.

Genel Merkez'den ayrılışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Sayan'a, Baykal'ın istifasının ardından Genel Sekreter Önder Sav'ın "Baykal istifa etti diye kimse avucunu ovuşturmasın" şeklindeki açıklamaları hatırlatıldı.

Sav ile Baykal'ın 53 yıllık arkadaş olduğunu dile getiren Sayan, kendisinin uzun yıllardır Baykal ile çalıştığını ve onun gençlik kollarından geldiğini belirtti.

Kendisinin sadakatini gösterdiğini anlatan Sayan, biat demediğini, arada bir ince çizgi bulunduğunu ifade etti. Ondan daha önemli şeyler olduğunu savunan Sayan, istifanın ardından Baykal eve gittikten sonra MYK olarak 18-19 arkadaşın söz verdiğini söyledi. Kendi aralarında sözleştiklerini dile getiren Sayan, kendisinin bir genç arkadaşları olarak sözünde durduğunu ve büyüklerinin de durmasını beklediğini kaydetti. "Keşke MYK konuşmaları açıklansa. Herkesin nasıl durduğu, nasıl yön değiştirdiği ortaya çıkacaktır." diyen Sayan, orada konuşulanları medyanın duyması halinde konunun daha iyi anlaşılacağını savundu.

İlk gün bütün imzaların Baykal için toplandığını ifade eden Sayan, ama olayın birden bire böyle yön değiştirdiğini söyledi. Kendisinin dik durduğunu ve dik durmaya devam edeceğini vurgulayan Sayan, dik durmasını ise yanlış anlayanların olduğunu ileri sürdü.

Sav'ın il başkanlarını ikna etmek için, ikinci kasetin olduğu yönünde bir şey söylediğine yönelik iddialar için ise Sayan, "Ben öyle bir şey duymadım. İftiranın bir anlamı yok." diye cevap verdi.
 Şu an tek adayla ittifak olunduğunu ve kurultaya gidildiğini anlatan Sayan, demokratik bir yarış olduğunu ve delegenin yüzde 20'sinin desteğini alan herkesin aday olabileceğini; bu durumda herkesin aday adayı olduğunu vurguladı.

İl başkanlarının randevusunun reddedilmesine yönelik bir soruya da Sayan, kendisinin bu kadar ayrıntı bilmediğini ifade ederek hal-hatır sormak için Baykal'ı aradığını belirtti. Önder Sav'ın olayını duymadığını vurgulayan Sayan, en doğrusunun bunu Sav'a sormak olduğunu kaydetti.

Kendine yönelik komplo iddialarıyla ilgili ise Sayan, "Onu kamuoyuyla paylaşmayı aile terbiyem gereği uygun görmüyorum. Mezara kadar saklayacağım." şeklinde konuştu.

CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya da, Kemal Kılıçdaroğlu'nu kurultayda destekleyeceklerini vurguladı.
Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler