YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müzakere paketinde ‘Başbakanlık’ da var!
Başbakan Davutoğlu’nun hükümeti kurma görevini almasının ardından yapılacak görüşmeler için CHP hazırlıklarını tamamladı.
Müzakere paketinde ‘Başbakanlık’ da var!
28 Haziran 2015 / 11:22 Güncelleme: 28 Haziran 2015 / 11:25

CHP, 63. Hükümet’in kurulması görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önümüzdeki hafta alacak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yapılacak görüşmelerde sunacağı müzakere paketini büyük ölçüde hazırladı. Parti yönetiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 14 maddelik ilkeler listesinin büyük ölçüde Davutoğlu’ndan kabul göreceği değerlendiriliyor.

CHP yönetimi, bu 14 ilkenin ardından bazı temel konuları da masaya getirecek. Alınan bilgilere göre, Kılıçdaroğlu’nun başbakanlığı da masada olacak. Aynı şekilde, Dışişleri, Adalet, İçişleri, Milli eğitim, Çalışma ve Maliye bakanlıklarının CHP’lilerce yönetilmesi, MİT, TİB, BTK ve TÜBİTAK gibi kurumlarda da etkin bir paylaşım talebi Ak Parti’ye iletilecek.

14 ilke tamam gibi

CHP yönetimi, Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı 14 ilkenin Davutoğlu tarafından kabul göreceğine inanıyor. Kulislerde bir ya da iki maddede sorun yaşanabileceği, bu maddelerde nihai bir uzlaşma varılacağı değerlendiriliyor.

İlk dönem Başbakanlık

Kılıçdaroğlu’nun altını özenle çizdiği “güven sorunu” çerçevesinde, parti yönetimi olası bir koalisyonda “dönüşümlü başbakanlık” fikrinin müzakere dahi edilmemesini istiyor. Öte yandan; CHP, hükümette yapılacak protokolde ilk başbakanlık görevinin Kılıçdaroğlu’na verilmesini istiyor. Kurmaylar, bu talebi, “Karşı tarafa güvenmiyoruz. Örneğin iki yıllık dönüşümlü başbakanlık konusunda uzlaşılırsa ve ilk olarak Davutoğlu başbakan olursa, görevi Kılıçdaroğlu’na vermek yerine, erken seçime götürmeyi deneyecektir. Oysa Kemal Bey, aldığı devlet terbiyesi gereği böyle bir sorun çıkarmayacaktır” biçiminde değerlendiriyor.

İlk şart dış politika

Müzakereler sırasında CHP’nin ilk şartlarından birinin dış politikaya yönelik olması öngörülüyor. CHP, dış politikada yaşanan süreci “tahribat” olarak değerlendiriyor ve başta Ortadoğu ve AB politikasına çeki düzen vermek için Dışişleri Bakanlığı’nın CHP’li bir bakan tarafından yönetilmesi gerektiği konusunda geri adım atmak istemiyor.

Adalet, İçişleri, Eğitim

CHP yönetimi yine Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nda da etkin olmak istiyor. HSYK’nın yapısının değiştirilmesi vaadini gerçekleştirmek için bu bakanlığı da yönetmek isteyen CHP yönetimi, 4+4+4 ile baştan sona değişen eğitim sisteminin de düzenlenmesi ve eğitim sisteminin 1+8+3 biçiminde yapılandırılması konusunda da geri adım atmak istemiyor.

Kritik kurumlar ve ekonomi

CHP yönetimi, sosyal politikaya yönelik vaatlerini yerine getirebilmek için Çalışma Bakanlığı veMaliye Bakanlığı’nı da yönetmek istiyor. CHP kurmayları yine aynı şekilde, müzakere masasından MİT, TİB, BTK ve TÜBİTAK gibi kurumlarda da etkinliğini artırarak kalkmak istiyor.

hönnkk
 // Kara Murat
MHP YE BAŞBAKANLIGI TABAKTA TESLİM ETTİGİNİ NE ÇABUK UNUTTU BU ARKADAŞLAR 258 -80 DEN KÇÜK DOGRU CHP MANTIGI BU ÇOK HAKLILAR AMMA BABALARI ALIRLAR..ACİLSEÇİM HEMEN SEÇİM İLLA TEKRAR SEÇİM ......
28 Haziran 2015 Pazar 19:44
cehapeh
 // M.N.A
AK PARTİ'yi bırakıp mhp ye oy vererek Güzelim Memleketi böyle gülünç duruma düşürenleri Allah bildiği gibi yapsın mhp'ye oy vemekle sinan aygünü iktidar yaptınızya şimdi onunla rakı kadehi Tokuşturun hadi gözünüz aydın Milliyetçi peh peh peh...
28 Haziran 2015 14:05
çiprasın sevinci var hala bunlarda
 // hursit dilaver
birileri bunlara çiprasın kazandığı seçim zaferinin turkiyeder değil, yunanda olduğunu söylesin bari. hala o seçimi biz kazandık sanıyorlar.yukardayazılı maddelerle gelindiğinde başbakanın anında kalkıp çıkması lazım.hiç oturup konuşalım falanı olmaqz bu işin.ama 45 gunluk sure uzatmak için biz bir bakalım falan deyip, sallanırsa o ayrı..yoksa asla CHP bu şekilde iktidara getirlemez. vebali vardır.yıkılırsınız.78den beri her CHP iktidarını inceleyin bari. ...
28 Haziran 2015 Pazar 13:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler