YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Sarıgül'ün hesapları Ankara üzerine
Mustafa Sarıgül'ün hesapları Ankara üzerine
01 Nisan 2014 07:30
24 TV'de '24 Özel' programında Yaşar Taşkın Koç moderatörlüğünde Taha Özhan, Abdülkadir Selvi ve Mustafa Kartoğlu yerel seçim sonuçlarını değerlendirildi...

Programda Mustafa Sarıgül’ün bundan sonraki süreçte nasıl bir yol alacağı tartışıldı. Kartoğlu, Mustafa Sarıgül'ün gücün başında olmayı tercih eden yapısına dikkat çekerek, bundan sonraki hesaplarının Ankara üzerine olacağını aktardı. 

Taha Özhan, CHP’nin sadece kıyı şeritlerden oy alan bir partinin ana muhalefet partisi olamayacağına vurgu yaptı. Özhan şunları söyledi

CHP kıyı şeridine hapis oldu

Şöyle bir senaryo düşünelim: CHP Antalya’da da İzmir’de aldığı gibi oy alsaydı, Ege’de hiçbir ili kaptırmasaydı ve hepsinde de İzmir’de aldığı gibi oylar alsaydı. Ege’de, Akdeniz’de yüzde 65’lere ulaşsaydı ve bu da toplam oy oranını Trakya ile beraber yüzde 35’e çekseydi ana muhalefet partisi olur muydu? Sadece bu bölgelerde olursa olmaz. Türkiye’de bir ana muhalefet partisi yok. Türkiye’de belli bölgelerde iktidar partisine muhalefet eden üç tane parti var. Bu travma devam ettiği sürece de ne seçim sonucuna yansıyan matematik büyük ölçüde değişecek, ne de iktidar denklemi de değişecek.
 
CHP’de varoluşsal bir değişim olmadıkça
 
Bunu kırmanın yolu da CHP liderinin yaptığı açıklamalardan geçmiyor. “Herkese kendimizi daha çok anlatacağız” diyor. Bu kendini anlatma sorunu değil. Bu kendini değiştirme sorunu. Bu değişim sorunu da çok büyük bir var oluşsal soruna gidip çarpıyor. Bir Kemalist partiye çarpıyor. Ana unsuru, ana ideolojik kodları Kemalist. Buna dair varoluşsal bir değişim olmadığı sürece bir şey çıkma ihtimali yok.
 
Abdülkadir Selvi, muhalefet partilerinin sonuçlardan bir ders çıkarmadığını söyledi. Bir twitter partisinin bile daha etkili olduğunu söyleyen Selvi, ana muhalefetin twitter partisinin arkasından gitmesini hastalıklı bir durum olarak nitelendirdi.
 
Muhalefet partileri sonuç çıkarmamakta kararlı
 
İki muhalefet liderine de baktım bir bu seçimlerden hiçbir sonuç çıkarmamışlar. Hiçbir sonuç çıkarmamakta kararlılar. Bu muhalefet liderleri olduğu sürece Başbakan bundan sonraki seçimleri de alır. Bir twitter partisi ana muhalefet partisinden daha etkili oluyor. Ana muhalefet partisi kitlere yön veremediği için twitter partisinin arkasına takılıyor. Bu durum hastalıklı bir durum. Dün Başbakan Genel Meclise geldi. Partililere söylediği ilk şey şu oldu: “Yüzde 45 aldık. Ama niye yüzde 55 alamadık?” bunu konuşacağız. İşte siyaset böyle yapılır.
 
Bu seçimin bir mağlubu var. O da Pensilvanya Partisi
 
Abdülkadir Selvi, bu seçimde muhalefet partilerinin büyük bir mağlubiyete uğramadığını, ufak da olsa oy artışı olduğunu aktarırken burada kaybedenin Pensilvanya Partisi olduğunu açıkladı.
 
Bence Recep Tayyip Erdoğan bir onur mücadelesi verdi. Seçim kazanmanın ötesinde bir anlam ifade ediyordu. Kendisine diz çöktürmek isteyenlere milletle beraber diz çöktürdü. Yüzde 45’i doğrusu böyle okuyorum. Bu açıdan sonuç çok çok anlamlı. Tabi bir seçimin kazanını olursa kaybedeni de olur. Diğer partiler aslında çok büyük bir hezimete de uğramadı doğrusu. Ama bu seçimin bir mağlubu var; Pensilvanya partisi, Gülen Grubu. Hocaefendi cübbesi ile siyasi mücadeleye girdi. Siyasi mücadeleye girerken de gayet kirli mücadele yaptı.
 
Tüm dini cemaatlerin siyasetle ilişkilerini, devletle ilişkilerini, iktidarla ilişkilerini masaya yatırması lazım. Geçmişten Nakşilerin Milli Selamet Hareketi ile, geçmişte Süleymancıların, Nurcuların Adalet Partisi ve Süleyman Demirel ile, daha sonra DYP ve ANAP’la yaşadıkları bu ilişkiler dini cemaatleri kendilerini kaybetmelerine neden oluyor.
 
Kılıçdaroğlu'nun yerine Sarıgül mü gelecek?
 
Yaşar Taşkın Koç, Kılıçdaroğlu’nın seçim sonrası yaptığı açıklamasına değindi. Koç, yaptığı açıklamada daha çok savunma izlenimi veren Kılıçdaroğlu, “yaklaşan bir çatışmaya yönelik refleks açıklaması mı” diye sordu.
 
Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul adayıydı. Baykal’ın başına gelenlerden sonra Başkan oldu. Sarıgül’ün de bir başka çevrelerin adayı gibi öne sürüldüğünü de hepimiz hemfikiriz. Acaba bunun devamı Kılıçdaroğlu’nun yerine Sarıgül mü gelecek? Acaba Kılıçdaroğlu, bir partinin geleceğini değil de daha çok yakında çıkacak bir çatışmaya yönelik mi önlem almaya çalıştı. Kılıçdaroğlu CHP için yaklaşan bir çatışmaya yönelik refleks olarak mı dünkü açıklamasını yaptı? Seçimi değerlendirmekten çok savunma açıklaması gibiydi çünkü.  
 
Sarıgül'ün hesapları Ankara
 
Mustafa Kartoğlu, Mustafa Sarıgül’ün gücün başında olmayı tercih eden yapısına dikkat çekerek, bundan sonraki hesaplarının Ankara üzerine olacağını aktardı.
 
Sarıgül’ün güçlü oy alıp almaması kendisi açısından bakmaksızın bu yüzde 41’i tamamen kendi oyu gibi değerlendirip, Başkanlık girişiminde bulunabileceğini düşünüyorum. Çünkü kendisinden ile üçüncü tekil ile bahseden birinden söz ediyoruz. Şuanda herhangi bir fikri olmayan, herhangi bir koltuğu olmayan, olsa olsa bir iş adamlığı yapabilecek olan bir pozisyonda kendisini asla tutmaz. Yapısına aykırı, doğasına aykırı. Böyle bir şey olursa en çok şaşıranlardan biri ben olurum. Dolayısıyla bir koltuk, yani bir gücün başında olmayı tercih eden bir yapısı var. O bakımdan Sarıgül’ün bundan sonraki hesaplarının Ankara üzerine olduğunu düşünüyorum.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler