YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mustafa Sarıgül'ün haline acıyorum"
"Mustafa Sarıgül'ün haline acıyorum"
11 Ekim 2013 14:45
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, demokratikleşme paketiyle ilgili yasal düzenlemelerin yıl sonuna kadar biteceğini söyledi.Arınç, Mustafa Sarıgül hakkında da çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç CNNTÜRK'te katıldığı programda demokratikleşme paketiyle ilgili yasal düzenlemelerin yıl sonuna kadar biteceğini söyledi.

Ergenekon Davası'na da aynı daire bakacak

Gerekçelerinde dijital delillerinden tutunuz getirdikleri her şey makul şeylerdir. Birilerine bunları anlatmak çok zor olacak. Özellikle siyaset, tarafgirlik gözlerini kızarttığı zaman bunlar söylenecek. Zannediyorum ki arkadan daha büyük bir davanın da temyize gelecek. Ergenekon davasına da aynı daire bakacak. Bugün koparılan haksız gürültüler o davayı etkilemek için de olabilir. Hem sanık hem sanık yakınları hukukçular düşüncelerini söylemeli.

28 Şubat Davası

28 Şubat’ın içinde bulunan mağdur olarak kabul ettiğim bir insan olarak olaya bakıyorum. Hukuki suç vasfı tayin edilmesi lazım. Burada sokaklarda yürüyen tanklar sadece Sincan’la sınırlı kaldı. Asker eline silah almadı, Meclis’i kapatmadı. Bildiğimiz klasik darbe dışında farklı yöntemlerle hükümeti devirmek için amaca ulaştı. Postmodern deniyor.
Burada yargı önemli bir iş yapıyor. Bazı kişilerle ilgili soruşturma yapmış. Buradaki hakimleri savcıları töhmet altında bırakmak yanlış bir şey. Çünkü adaletli olmamız lazım.

Tutukluluğun uzun sürmemesi lazım

Ben iki şeyi savundum. Tutukluluğun istisna olması. Kim olursa olsun gözlerimizi kapatarak olaya bakmamız lazım. Biz bu şahıslar hakkında birşeyler söyleyebiliriz. Biz burada adaleti bekliyoruz. Tutuklamaların istisnai olması, uzun sürmemesi lazım davaların. AİHM’e giden her dosya adli yargının uzunluğundan gidiyor.

Şüphesiz şahitler dinlenecektir. Zarar görenler taleplerini ortaya koyacaktır. Sonunda da mahkeme karar verecektir. Bazı yayın organları, hakimler laubali davranıyor, o sigara içiyor, o telefonla konuşuyor deniliyor. Bunlar çok çirkin. Biz hakimlerimize savcılarımıza güvenmeliyiz. Bu insanların tutuklu kalması hem söylediğim ilkeye, hem de sağlık sebepleriyle belki tutuklu kalmaları zararlarına olacaktır.

Davanın süratle sonuçlanmasını beklemememiz gerekir. Adli yargıyı etkilememek gerekli. Ağzını açan grup toplantıların mahkemeleri o kadar baskı altına alıyor ki, TCK’daki adli mahkemeyi etkileme suçunu yerine getiriyorlar.

Geçen bir yerde bunları konuşurken kendi davamla ilgili bir konu aklıma geldi. Ben inşallah hakkın hakimiyetini göreceğiz demişim. Hakim “Bunlar Refah Partililer. Hak dedikleri zaman şeriatı kast ederler” diye devam etti. Siz benim nasıl söylediğimizi nerden biliyorsunuz dedim, niyet okumayı bırakın dedim. Ama bakmadılar cezayı verdiler.
“Ben bunu yaptım” demek yetmiyor davalarda. Bazen bir televizyon ve gazetede çok saçma bir şeye rastlıyorum. Manisa Sulh Hukuk Mahkemesi'nde boşanma davasında diyorlar. Yazıyorlar çiziyorlar. Aynen onun gibi. Bir Yargıtay kararı nedir, ne değildir, bilenler yazsın, meseleyi bilenlere baksınlar.

Askerliğin kısaltılması

Askerliğin kısaltılması paketin dışında bir gelişme oldu. Bedelli askerlik, askerlik süresinin kısaltılması. Ama askerlik süresinin kısaltılması konusunda söz söyleyecek olan MGK ve Genelkurmay’dır. Bedelli askerlikte de bu oldu. Genelkurmay dedi ki şu kadar bedelli olur dedi. Temel itibariyle sorumlusu olan kurumun düşüncesi bizim için önemli.
12 aya inmesi konusunda Genelkurmay’ın uygun görüşü var. Zannediyorum bayramdan sonra biz bunu sırası gelenleri, askerliğe gelecek olanları da 12 aylığa inmiş oluyor.

Demokratikleşme paketi

Bu konuda şampiyon ben oldum. 30’unda açıkladık, Mor Gabriel toplantımız 7’sindeydi. Onlar Türkiye’ye çok bağlı insanlar. Ben Almanya’da ziyaret etmiştim. Bir din adamı dedi ki ben rüyalarımda bile Türkiye’yi görüyorum demişti.

Kamudaki kıyafet, andımız konusu yürürlüğe girdi. Yönetmelik ve genelgeyle. Yasama konusunda takvimimiz şöyle. Şahsi verilerin korunmasıyla ilgili kanun ve göç kanunu sırada var. Diğerlerinin de tasarı olarak 21 Ekim’de Bakanlar kurulumuz. Ekim Kasım’ı kullanacağız. Yıl sonuna kadar hayata geçecek.

TDK’nın Kürtçe sözlük yayınlaması

Bu iyi bir gelişme. Yıllardır ihmal edilmişti. 35 tane lügat hazırlamışız. Ama bizim bir Türkçe-Kürtçe Kürtçe-Türkçe sözlüğümüz yok dedik. Bazıları eleştirdi, bazıları olumlu karşıladı. TDK’dan bir rapor aldım. Müjdeyi aldım. Dört tane uzman arkadaşımızın çalışma tamamlanmış. Ekim ayının sonunda baskıya verecek noktadayız.

Bu lügatımız tek bir amacımız var. İlkokullardan liseye kadar okutulacak seçmeli Kürtçe dersinde yardımcı olabilecek bir lügattır. Zannediyorum 12 bin kelime. Bundan sonraki aşamamızda akademik lügatı hazırlamamız.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı olacaksa sorun yaşanmaz

Sayın Erdoğan cumhurbaşkanı olacaksa sonrasında sorun yaşanmaz.Cumhurbaşkanlığının süresi 7 yıldı. Yetkileri çoktu. Anayasa değişikliğine gidildi. Nisan-Mayıs’ta biz cumhurbaşkanını Meclis içinde seçseydik böyle bir şeyle karşılaşmayacaktık. 367 engelini siyasi olarak önümüze çıkaranlara karşı yapacağımız şey, hem seçim süresini 4 yıla, cumhurbaşkanlığı süresini 5 yıla indirdik ve halk tarafından seçilsin denildi.

Varsayalım şöyle...

Varsayım şöyle, cumhurbaşkanı sayın başbakanımız olacaksa, o zaman cumhurbaşkanımız olan sayın gül tekrar adaylığını koymayacak ve siyasi hayattan ayrılacak. Peki bir yıl sonrasında ne yapacak?

Bahsettiğimiz kişi ilk başbakanımız, partimizin kurucusu, halkın sevgilisi, güzel uyumlu, yumuşak, milletin birliğini temsil eden bir insan. Hanesinde eksiler yok.

O anı tekrar izleyin

Böyle bir insanın tekrar siyaset yapma arzusunu ben taşımasını isterim bir. AK Partide siyaset yapmasını isterim iki. Kardeşimiz Abdullah Gül, cumhurbaşkanı adayımızdır denildiği anda tekrar izlemenizi tavsiye ederim.

Sarıgül'ün haline acıyorum

Abdullah Gül şüphesiz partimize dönerse en iyi göreve gelir. Bunları söylemek için çok erken. Dün bir gazeteciye söyledim. Bu Sarıgül değil, Abdullah Gül dedim. Ben onun haline acıyorum aslında. Alıp getirmeleri gereken bir insanı elinin tersiyle itiyorlar. Yüzünü bile çevirmeden hareket bu kesinlikle bizde olmaz.

Sarıgül'ün oyları arttıracağı iddiası

Mustafa Sarıgül, Şişli’de şu kadar zamandan beri belediye başkanlığı yapıyor. Oy oranı belli. Başkalarını kıskandıracak kadar. Bir Türkiye Değişim Hareketi gibi bir değişim başladı. Kılıçdaroğlu gelince erteledi. CHP’de siyasetin uygun olacağını düşündü. Ama çağıran yok. Ona bu gözle bakan bir parti, oy oranı, ismi, halk arasındaki tanınırlığı, Kılıçdaroğlu’ndan daha üst noktalarda tanınırlığı anket çıkıyor. Kılıçdaroğlu 20’lerde, o 30’larda çıkıyor.

Yoksa adaylığımı açıklayacağım diyenlere bakılırsa, Sarıgül onlara on fark atıyor. Aman bizimle hiçbir ilgisi yok. Biz İstanbul’u inşallah alacağız.

Haberal ile görüşme

Gizlice Cuma günü gizlice görüşme yapmışız. Cumartesi günüydü. Milletvekili olduğu için de tebriklerimi sundum. Bir milletvekili siyasete katılıyor. Ben iki sene öncesinden beri tek AK Partiliyim. Yemin etmeleri lazım dedim. Geldi dört yıl yattıktan sonra yeminini etti.
Ben Haberal’ı 96’dan itibaren tanıyorum.

Rektör olarak, toplantılarda, çok başarılı bir operatör, hastanesinde bizim vekillerimiz hastalarımız kalırdı. İnsani yönü çok güçlüdür. Ben mesela hasta ziyaretine sırf o gelmesin diye haber vermeden giderim. O haber alır, sabahın en erken ve gecenin sonunda merdivenlerden iner. Bu nezaketi kendisinden görmüş bir insanız. Yattığı zamanda üzüntülerimi ifade etmiştim. Bir geçmiş olsun denmez mi bir insana? Bize yakışan bizim geçmiş olsun dememizdir.

Dört sene içerde kalmış bir insanın çektiklerini gördüklerini ondan dinledim. Ama buna gizli gözüyle bakılmasın. Suçlama konusu olan bazı olayları tam içime oturmuş değil. Ama hukuki anlamlarda bir şeyler olabilir temyiz safhasında göreceğiz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler