YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Sarıgül'e ihraç şoku
Mustafa Sarıgül'e ihraç şoku
28 Aralık 2014 07:27
Şişli Belediyesi'ndeki skandalların ortaya çıkmasıyla parti içerisinden Sarıgül hakkında ikinci kez ihraç talebi sesleri yükseldi. Sarıgül'den ise kontenjan talebi geldi: “12 vekil vermezseniz, seçime TDH ile girerim.”

Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü arasında yaşanan kriz, CHP içinde derinleşiyor. 30 Mart yerel seçimlerinde İstanbul sermayesi ve paralel yapının baskısı ile CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Mustafa Sarıgül’ün, oğlunun istifasından 3 gün önce CHP kurmayları ile biraraya gelerek krize çözüm görüşmesi yaptığı öğrenildi. Ancak görüşmeden istediğini alamayan Sarıgül’ün sürpriz bir hamle ile CHP içindeki etkinliğini yeniden kazanmak için yönetime kontenjan şantajı yaptığı iddia edildi.

Onu partiden atalım
 
Şişli’deki mafyatik skandalın ardından CHP’de baba Sarıgül’ün partiden ihracının istendiği, ancak Kılıçdaroğlu’nun ‘kriz görüntüsü vermeyelim’ diyerek olayın üzerine örtmeye çalıştığı ortaya çıktı. CHP kulislerinde, partinin çiçeği burnunda Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’in, “Hazır disiplin mekanizmasını işletirken Sarıgül’ü de partiden atalım. Yaptıklarına seyirci kalmayalım” dediği iddia edildi. CHP MYK üyelerinin, Özçelik’in bu teklifine destek verdikleri öğrenildi.
 
Yola devam şartı
 
Oğlunun istifasından 3 gün önce Kılıçdaroğlu’nun kurmayları ile çözüm için biraraya gelen Sarıgül’ün, kendisinin ihracı yönündeki girişimlere çok sert tepki verdiği dile getirildi. Kılıçdaroğlu ile başbaşa görüşme isteğine olumsuz yanıt alan Sarıgül, alınan bilgiye göre, 2015 seçimlerinde CHP’ye aktif destek için ‘en az 12 kontenjan’ şartı sundu. Sarıgül’ün CHP kurmayları ile yaptığı görüşmede Antalya, Ankara, Tekirdağ, İstanbul, Samsun, İzmir, Mersin illerinden kontenjan istediği, ancak kurmayların ‘çok zor’ dediği kaydedildi.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler