YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Destici Eskişehir'de
Mustafa Destici Eskişehir'de
21 Şubat 2014 20:20
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Türkiye'de her kim, hangi görevde, adı, makamı ne olursa olsun, ister seçilmiş, ister atanmış olsun herkes denetlenebilir olmalıdır. Herkes ve her kurum hesap verebilir olmalıdır" dedi.

Partisinin Atatürk Caddesindeki seçim koordinasyon merkezinin açılışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Destici, bir gazetecinin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ilgili kanun teklifine ilişkin görüşlerini sorması üzerine, "MİT yeni kurulmuş bir teşkilat değil ama son günlerdeki gelişmelere baktığımız zaman sanki MİT yeni kurulmuş ya da kuruluyormuş gibi bir hava estiriliyor" diye konuştu.

MİT'in istihbarat örgütü olduğu için sessiz ve derinden çalışan, ülkenin hem içeride hem de dışarıda menfaatleri için bilgi toplayan, bunları güvenlik birimlerine ve ülkeyi yönetenlere aktaran bir kurum olduğunu belirten Destici, şunları kaydetti:

"Son dönemde, öyle bir hale geldi ki sanki MİT, Türkiye'de normal diğer bürokratik kurumlarımız gibi gösterilmeye ve gündemden hiç çıkmamaya başladı. Ben öncelikle MİT'in Türkiye kamuoyu önünde olmasını doğru bulmuyorum, yanlış buluyorum. Yani dünyada hiçbir istihbarat örgütü bu kadar kamuoyu önünde olmaz, tartışılmaz, eleştirilmez ve bu kadar gündemin içerisinde yer almaz ama baktığımız zaman sanki toplumun önemli bir kesiminde MİT bugün siyasetin bir parçası olmuş gibi bir algı var. Bu algıdan süratle sıyrılması lazım."

Destici, MİT'le ilgili kanun teklifine ilişkin şunları söyledi:

"Bu hazırlanan taslak yasaya göre hem denetlenebilirlikten kaçıyor ya da kurtarılıyor hem de hesap vermeyecek bir kuruma dönüştürülüyor gibi bir algı var ki bu hukuk devletlerinde olabilecek, kabul edilebilir bir şey değildir. Bu, o zaman 'milli devletten ya da hukuk devletinden şahsi devlete ya da parti devletine doğru bir gidiş var' diyenlerin tezlerini güçlendirici bir düzenlemedir. Türkiye'de her kim, hangi görevde, adı, makamı ne olursa olsun, ister seçilmiş, ister atanmış olsun herkes denetlenebilir olmalıdır. Herkes ve her kurum hesap verebilir olmalıdır."

 

AA

yazıklar olsun
 // mehmet pekmez
mühsin reyisin yerinde oturana bakın sanki parlel yapının sözcüsü gibi konuşuyor busayfada bir haber var (erdogan hasta yatgındayken korkunç plan) adlı yazıyı okursanız bu hokabazın ne dedigini anlarsınız tekrar yazıklar olsun bu destiçinin rahmetlinin yerinde oturması çok acı bir oyun olsa gerek bunlar düzelirse rahmetlinin çinayeti çözülür yoksa çok zor başbakan ne yapsın milet ne yapsın rabimden ümüt kesilmez bütün iş bu miletin dogruları görmesinde rabim dogruya yardım etsin amin...
22 Şubat 2014 Cumartesi 01:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler