YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Destici Başbakan'la ne konuştu?
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'yi kabul etti.
Mustafa Destici Başbakan'la ne konuştu?
08 Mayıs 2013 / 16:02 Güncelleme: 08 Mayıs 2013 / 16:05

Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü.

Destici, görüşmenin ardından Başbakanlık Resmi Konutu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, çözüm süreci, Kuzey Irak, Suriye ve Balkanlar'daki gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın yoksul er ve erbaşların ailelerine 250 lira maaş verileceğini duyurduğunu anımsatan Destici, "Biz BBP olarak, bunun bütün askerlere verilmesini istedik hem de sosyal güvenlik primlerinin de ödenmesini istedik" dedi.

Destici, hizmet süresinin, uzun dönem askerlik için 12 ay, kısa dönem için de 4 aya düşürülmesini desteklerini belirtti.

BBP'nin, çözüm süreci konusunda vatandaşların yaklaşımını öğrenebilmek için 6 bölge toplantısı gerçekleştirdiğini anlatan Destici, parti olarak terörün bitmesini istediklerini, bu konuda kim samimi bir adım atarsa yanında olacaklarını daha önce de belirttiklerini dile getirdi. Destici, şöyle devam etti:

"Biz hatırlarsanız bundan yaklaşık 1,5 yıl önce Meclis dışındaki partileri de anamuhalefeti de Hükümeti de Sayın Cumhurbaşkanımızı da Meclis Başkanımızı hatta Genelkurmay Başkanımızı da ziyaret ederek çözüm önerilerimizi sunmuştuk. Hep de şunu söyledim: Türkiye'nin birinci gündem maddesi terördür, terör bitmeden Türkiye hiçbir temel problemini bitmez.

Bu süreç terörü bitirir mi bitirmez mi bizim bu konuyla ilgili endişelerimiz var. Bu konuda yanlış bulduğumuz noktalar var. Bunları da net bir şekilde biz Sayın Başbakan ile paylaştık ve kendisine anlattık, ifade ettik. BBP olarak hep sağduyunun sesi olduk. Referandum süreci bunun en güzel örneğidir."

Destici, görüşmede milletin yararına ülkenin birliğine ve beraberliğine katkı sunacağına inandıkları her projenin yanında olacaklarını da ifade ettiklerini kaydetti.

Görüşmenin, çözüm süreciyle ilgili endişelerini giderip gidermediğinin sorulması üzerine Destici, bu konuyla ilgili ayrıca bir basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Milletin özlemle terörün bitmesini beklediğini ifade eden Destici, "Bu süreçle ilgili milletin büyük kaygıları var. Bu kaygıların giderilmesi lazım" diye konuştu.

 

AA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler