YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Balbay’dan 'hukuk güvenliği' vurgusu
Mustafa Balbay’dan 'hukuk güvenliği' vurgusu
16 Şubat 2014 19:44
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Türkiye’de hukuk güvenliğinin can güvenliğinden daha önemli olduğunu söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin Çorlu İlçe Başkanlığı Gençlik Kolları tarafından Belediye düğün salonunda hazırlanan programa katıldı. Balbay’ı Tekirdağ Milletvekili Emri Köprülü, Candan Yüceer ile belediye başkanı Ünal Baysan ile çok sayıda partili karşıladı.

Burada partililere konuşan ve Balbay, Türkiye’de, can güvenliğinden daha önemli hukuk güvenliği olduğunu belirterek, “Ben kendimi hiçbir zaman yalnız hissetmedim. Şuanda salona bakıyorum bir çok kişi ayakta. Bizler salonlara sığmayacak kadar büyüdük. Ama onlar ayakkabı kutularına sığacak kadar küçüldüler. Ben hiçbir zaman kendimi yalnız hissetmedim. Sizlerin varlığını bilmek ve sizler ile gönül gönüle olduğumuz bilmekti. Görüyorum ki şuanda bazılarınız gözyaşlarınızı tutamıyor ve hüzünleniyor. Artık hazırlanın bu gözyaşları artık zafer gözyaşları olacaktır" dedi.

Hapisten çıktıktan sonra özgürlüğünün yarım kaldığını dile getiren Balbay, "Bütün bunlardan önce sizlerle paylaşmak istediğim ben şuanda özgürüm. Ama, sizlerin içinden geçen de o dur ki özgürlüğüm ve özgürlüğümüz yarımdır. Sizlerin vicdanın da kabul görmemiş davalar nedeniyle şuanda hapiste bulunan tüm yurt severler serbest kaldığı gün ben kendimi gerçek anlamda özgür hissedeceğim. Bir gün bu salonda Tuncay Özkan, Fatih Hilmioğlu, Mehmet Ali Çelebioğlu da konuşacak. Bugünlerin hazırlığı ve özlemi içerisindeyiz. Gün geliyor, devran dönüyor. Bu özgürlük kapısını sizler açtınız. Bu özgürlük kapısını genişleteceğiz. Bugün Ankara’da bu davaların savunabilecek kimse kalmadıysa herkes bu davaların ardından ben nasıl kenara çekilirim veya bu davaların sorumlusu benim deme yarışına girmişse bunun başlıca nedeni sizlerin kararlı duruşu daha ilk günden Ergenekon’un bir tertip olduğunu haykırışıyız. Hepiniz zaman zaman duruşmalara gelerek izlediniz.

Ama şuanda halen bu davalar yeniden görülmeli diyenler var. Sanki bu davalar gerçekten davaymış da tekrar bir baştan baksak mı diyen mantık var. Gerçekten dava olmadığını hele de bugün 17 Aralık sürecinden sonraki tartışmalar ile birlikte bu davaların aklı başındaki bir hukukçunun biraz sağ duyu sahibi hukukçunun gözden geçirmesiyle çözmesi gerektiğini sizlerde buluyorsunuz.

Ben size bu davalar birkaç örneği paylaşacağım. Bu seçim süresi içinde yargının getirilmiş olduğu bu adeta yerle bir olmuş hali içinde sizlere birkaç kesitle vurgulamak istiyorum" ifadelerini kaydetti.

"3 bin saat hakim karşısında durdum"

Yargılandığı süre boyunca 3 bin saat hakim karşısında durduğunu kaydeden Balbay, "Bu bir rekordur. Şöyle bir baktım davalar bu kadar uzun süre durabilir ama hakim karşısında bu kadar kalmanın olduğu dava yoktur. 50 saat konuştum. Gerçek şu bu davada 22 iddianameyi birleştirdiler. Ben savunmamı yaptığımda, Tuncay Özkan savunmasını yaptığında bizleri sadece iki iddianamesi vardı. Biz o iki iddianameyle bizlere yöneltilen suçlamalara baktık tamam biz bunlara cevap verebiliriz.

Savunmamızı yaptık. Uzun konuştum. 22 iddianameye kadar geldik ama her iddianameye bizlerin adımızı yazdılar. Nasıl mı Mustafa Balbay yazılarını internet sitelerinden alırdı. Buna örgüt bağlantısı olarak bakmışlar. Önce savunmanızı yapıyorsunuz. Daha sonra ise suçlamaları söylüyorlar. Böyle bir yöntem Engizisyon mahkemelerinde bile yoktur. Mahkeme süresince sanıklardan biri mahkeme başkanına madem karar verildi bizi idam edin dedi. Mahkeme heyeti ise olabilirdi ama idam kalktı cevabını verdi. Bunlar mahkemelerin tutanaklarında var. Ben özgürlüğüme kavuştum ama o demir parmaklığın arkasında özgürlük bekleyen insanların nasıl yargılamalardan sonra şimdi bu tutsaklığı içinde olduğunu bilmenizi istedim. Türkiye’de şuan can güveliğinden daha önemli hukuk güvenliği var. Gizli tanık olayı dünyada da var. Ama nasıl bir tanık geliyor ifadesini veriyor. Kendi kimliğiyle suçlanan kişi onu görüyor.

Diyor ki bu kişi beni suçluyor, ona soru soruyor. Ondan sonra o tanık gizleniyor. Örneğin başka bir ülkeye gönderilerek yüz şekli değiştiriliyor. Ergenekon yargılamalarında ise gizli tanık baştan gizli tutuluyor. Sizi kimin suçladığınızı bilmiyorsunuz. Tanımadığınız biri bir cam bölgenin ardından metalikleşmiş bir sesle sizi suçluyor. Hepsi geldiklerinde yemin ediyorlar. Bu yemini eden tanıklardan birine sordular. Sizi buraya nereden getirdiler. Cezaevinden dedi. Peki suçunuz ne dediler yalan beyanda bulunmaktan ve bu kişinin ifadesiyle o kişiler cezaevinde tutsak durumdalar. Bunun içinde önümüzde üç seçimlik bir maraton var. Yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı ile Genel seçimler. Bizler bu seçimde oylarımızı yükselteceğiz. Genel seçimlerde Kılıçdaroğlunu başbakan, CHP’yi de iktidar yapacağız” dedi.

Balbay daha sonra kitaplarını imzaladı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler