YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mustafa Balbay yemin ederek görevine başladı
Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, tahliyesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek görevine başladı.
Mustafa Balbay yemin ederek görevine başladı
10 Aralık 2013 / 14:11 Güncelleme: 10 Aralık 2013 / 14:14

Cezaevinden tahliye edilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Meclis'e geldi. Balbay, "Çok heyecanlıyım" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay,  eşi Gülşah Balbay ile birlikte Meclis'i gelişinde partisinin Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ve Bülent Tezcan tarafından karşılandı.

Gazetecilerin soruları üzerine Balbay, "Bu kapıdan gazeteci olarak çok girdim. İlk defa milletvekili olarak giriyorum. Gerçekten heyecanlıyım. Bu Meclis'i çok önemsiyorum. Ne olursa olsun her şeyin üzerinde. Kendimce 550 kişiyle birlikte yapabileceğimiz çok şey var diye hayal ediyorum. İlk adımı beraber atıyoruz."

Bu arada Balbay, asansöre giderken karşılaştığı BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile de kucaklaştı.

Balbay, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti

Balbay, tahliyesinin ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret etti.

Balbay, Kılıçdaroğlu ile tokalaşırken, desteğinden dolayı teşekkür ederek, "Geldim, hazırım" dedi.

Kılıçdaroğlu da Balbay'ın tahliyesinin ardından Sincan Cezaevi önündeki konuşmasını duygusal bulduğunu belirterek, "Gelecek biriktirmeniz bizim için çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Balbay, CHP'nin kendisini milletvekili olarak saflarına almasına ayrıca teşekkür ederek, bunun güç verdiğini vurguladı. "Kendimi çok daha güçlü ve sorumlu hissettim" diyen Balbay, gelecek süreçte kendisine düşen görev ne ise bunu yapmaya hazır olduğunu söyledi. Balbay, "Yerel seçimlerde görev vereceğiniz yerlerde belediye başkan adayının yardımcısı ben olacağım. Hep beraber çalışacağız. Sizin enerjinize yetişir miyim bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun ise "İçeride büyük bir enerji biriktirdiniz. Onu göreceğiz" şeklindeki esprisi gülüşmelere neden oldu.

"Özgürlük söylemlerimiz havada kalıyor"

Kemal Kılıçdaroğlu, Balbay'ın özgürlüğüne kavuşmasının büyük bir mutluluk olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bu mutluluğun buruk bir mutluluk olduğunu ifade etmek isterim. Sayın Balbay özgürlüğüne kavuştu ama hala tutuklu milletvekilleri, gazeteciler, avukatlar, belediye başkanları, askerler var. Baktığınız zaman çok sayıda aydının, ülkenin geleceği ile ilgili yorum yapan pek çok insanın hapishanelerde çürüdüğünü görüyoruz. Daha vahim olanı hapishanelerde ölüme yatırılanlar var. Tedavi edilmeyenler var. Türkiye bunları aşmak zorundadır. Dünyaya rezil oluyoruz, demokrasimiz yara alıyor. Özgürlük söylemlerimiz havada kalıyor. Umuyorum, Balbay bir başlangıç olur ve Türkiye bu kirliliklerinden tümüyle arınmış olur."

Balbay'ın eşinden Kılıçdaroğlu'na teşekkür

Gülşah Balbay da Kılıçdaroğlu'na eşinin tutukluluk sürecinde kendisine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, "Size çok teşekkür ederim. Bu zor günleri sizin desteğinizle aştık" diye konuştu.

Açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu ve Balbay bir süre daha basına kapalı olarak sohbet etti.

Görüşmede, CHP Grup Başkenvekilleri ile bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri de bulundu.

 

AA

15:40
 // İNEK DESENLİ MONT GİYEN ADAM
Sünger çek, çekme. Hiç bir şey, eskisi gibi olmayacak. Borunuz, ötmeyecek ve yeni Türkiye'ye, uyum sağlayacaksınız. Montumu merak edenlere de, bir çift lafım var. Biz o ineği kestik artık, sağacak başka inek bulun. Sen ağa, ben ağa. Bu ineği kim sağa....
10 Aralık 2013 15:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler