YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Özer: Türkiye'de siyasetin huzura kavuşması için 2 koşul sağlanmalıdır
Türkiye siyasetinin huzura kavuşmasını engelleyenlerin 2 kesim olduğuna dikkat çeken çeken Murat Özer, bu kesimleri ulusalcı Kemalistler ve PKK örgütü olarak ele aldı.
Murat Özer: Türkiye'de siyasetin huzura kavuşması için 2 koşul sağlanmalıdır
09 Haziran 2016 / 06:01 Güncelleme: 09 Haziran 2016 / 06:10

Kanal A'da yayınlanan Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünü yaptığı 'A Politik' programına konuk olan İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer ve Araştırmacı Yazar Nasuh Mahruki sonlandırılan Türkiye siyasetinde PKK terörünün bitirilmesine dair değerlendirmelerde bulundular. 

 DÜNYANIN EN VAHŞİ ÖRGÜTÜ PKK

Dünyadaki terör örgütleriyle kıyaslarsak PKK'nın bu örgütler arasında en vahşi yere sahip olduğunu belirten Özer, "PKK 1980'li yıllardan, darbeden sonra ortaya çıktığını biliyoruz. Ama evveliyatı da var. PKK ortaya çıktığından beri 50 binden fazla insanımızı öldürdü. Avrupa'daki bir örgütü ele alalım. Örneğin İrlanda Kurtuluş Ordusu. 100 yaşında bir örgüt bu. 1969'dan beri silahlı eylemler gerçekleştiren Avrupa'nın en eski terör örgütlerinden birisi. Kurulduğu günden bugüne yaptığı bütün eylemlerde öldürdüğü insan sayısı 1500'ü geçmemiş. 

Dünyada PKK kadar vahşi bir başka örgüt yok. Avrupa'daki hiçbir örnekleriyle karşılaştırılamaz. Bu yüzden PKK'dan bahsederken sadece çözüm sürecinden sonra ortaya çıkmış hadiseleri öne sürerek bir sonuç elde edemezsiniz.

PKK 50 bin insanı öldürmüştür ve bunların büyük çoğunluğu çözüm sürecinden önce olmuştur. Çözüm süreci zaten bu yüzden başladı. Bu ülkedeki bu kan bitsin diye.

Bu ülkedeki bu kan niye vardı diye soracak olursak, Kemalist vesayet rejiminden dolayı vardı. Kürt sorununu ortaya çıkaran Kemalist vesayet rejimiydi. Kürt halkına eziyet eden, 5000 köyü yakan bu rejimdi. Bugüne ait bir sorun değil bu yüzden. 

Devlet nihayetinde milletiyle buluştu. Kendi halkını dikkate alan bir devlet iktidara geldi. Çözüm sürecini başlatarak Kürtleri de eşit gördü" dedi.

TÜRKİYE SİYASETİNİN HUZURA KAVUŞMASI İÇİN 2 KOŞUL SAĞLANMALI

Çözüm süreci ve sonrasında yaşananları değerlendirerek Türkiye siyasetinin huzuru için de 2 koşulun sağlanması gerektiğini, "Bu çözüm sürecini asıl istemeyenler kimler, diye soracak olursak bunların Emperyalistlerin yerli uşakları olan ulusalcı Kemalistler olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü onları ayakta tutan kaos. Kaostan beslenerek 1960 darbesini yaptılar. 1980 darbesini yapanları ele alalım.

Önce ülkede kaos oluşturarak, insanları birbirine düşman ederek, üniversitedeki öğrencileri kışkırtan Kenan Evren değil mi? Kemalist darbeci zihniyet, daima ülkede kaosun olmasını istemiştir çünkü kendi saltanatlarını ancak kaosla devam ettirebilirler.

İkinci olarak çözüm sürecini istemeyen ise PKK hareketedir. PKK hiçbir zaman Kürt halkının kendi menfaatlerini savunan ve Kürt halkının adil ve özgür bir şekilde bu ülkede yaşamasını istememiştir ve halka zulmetmiştir. PKK kendi hür iradesiyle ortaya çıkmış bir örgüt değil, bir taşeron.

Türkiye siyasetinden bu ikisi bir şekilde kaldırılmadıkça ne Türkiye siyaseti huzur bulacaktır ne de Türkiye halkı" şeklinde değerlendirdi.   

Nasuh Mahruki de PKK örgütünün ne kadar tehlikeli olduğuna vurgu yaparak, "Emniyet Genel Müdürü geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bütün Avrupa'da yakalanan uyuşturucunun iki katından fazlası Türkiye'de yakalanıyor. Yani Türkiye bütün uyuşturucu için bir köprü ülke. Kim yapıyor bu köprüyü? PKK yapıyor. PKK, insan, uyuşturucu, silah, her tür yasadışı kaçakçılığı yapıyor. 

PKK Kürtlerin menfaati için mücadele eden bir yapı değil. Türk gençlerinin cehaletini, delikanlılığını kullanarak, terörist hale getirerek, o bölgedeki bütün narko terör ticaretinin kullanmasından sorumlu yapıyor" şeklinde konuştu.

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler