YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Murat Bardakçı seçim tarihimizdeki tuhaflıkları yazdı
Ünlü tarihçi Murat Bardakçı, genel seçimlere yaklaşılması nedeniyle seçim tarihimizde yaşanılan tuhaf hikayeleri açıkladı.
Murat Bardakçı seçim tarihimizdeki tuhaflıkları yazdı
12 Nisan 2015 / 10:00 Güncelleme: 12 Nisan 2015 / 12:27

Ünlü tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşesinde bugün seçim tarihimizde yaşanılan ilginçlikleri yazdı.

"Seçim maceralarımızda tuhaflık mı ararsınız? Siyaset tarihimiz Hazreti Muhammed’in sakalını yakmaktan seçim kanununu kaybetmemize kadar her türlü garabetle doludur" diyen Bardakçı, sözlerine şöyle devam etti;

"Sakal-ı Şerif kavgası yaşamıştık"

"Gerçek seçimler ile yeni tanışmaya başladığımız 1912’de bir 'sakal-ı şerif kavgası' yaşamıştık. İttihadçılar seçim propagandalarında kullanmak maksadıyla Rumeli’ye bir sakal-ı şerif göndermiş, rakipleri olan İtilâfçılar “Bu sakal Hazreti Muhammed’in değil, Jöntürkler’in peygamberi olan Mahmud Şevket Paşa’nın sakalının kılıdır. İspatı da kolay, şayet hakikaten Peygamber Efendimiz’e ait ise, yanmaz. Ateşe atıp denemeye var mısınız” demiş ama sakalı yakmaya kimse cesaret edememişti.

Yokuştan düşme ihtimalinin bulunduğu kaygan bir dönemdi

Eskilerin “sath-ı mâil” diye bir deyimleri vardı ve “yamaç”, “eğimli arazi” demekti...

Seçim geldiğinde “Seçim sath-ı mâiline girdik” denirdi. “İntihâbât”, yani seçim zamanı onlar için eğimli, her an bir hadise yaşanabilecek ve birilerinin tepetaklak olup yokuştan düşme ihtimalinin bulunduğu kaygan bir dönem idi.

Türkiye şimdi işte bu günleri yaşıyor, yani “seçim sath-ı mâiline girdik"... Geçen haftadan bu yana aday listelerini tartışıyoruz, seçimde hangi partinin ne kadar oy alabileceğini tahmine çalışıyoruz ve barajın ne getirip ne götüreceğini konuşuyoruz..."

Yazının tamamını okumak için...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler