YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mümtazer Türköne hakim karşısına çıktı!
Mümtazer Türköne hakim karşısına çıktı!
28 Nisan 2015 14:32
Yazar Mümtazer Türköne,16 Mart 2014 tarihinde, dönemin başbakanı Erdoğan'a 'hakaret' ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıktı

Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne,16 Mart 2014 tarihinde, dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ''hakaret'' ettiği iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mümtazer Türköne ile avukatları katıldı.

Sanık Mümtazer Türköne, savunmasında, dava konusu kelimesinin hakaret içermediğini, Erdoğan'ın, 14 Mart 2014'te Gaziantep'te yaptığı konuşmanın "ölümler üzerinden yaptığı siyasi istismarın bir eleştirisinden ibaret" olduğunu savundu.

Türköne, yazıya ilişkin herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını ve anlaşmasının gazete ile olduğunu söyledi.

Hakim Osman Burhaneddin Toprak, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne'nin, 16 Mart 2014'te ''Mecbur olmasa bu kadar kötü olur mu'' başlıklı yazısında, müşteki Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının, Türköne'nin yazısındaki ifadelerinden dolayı "basın yoluyla hakaret suçu" işlediği için şikayetçi olduğu belirtilmişti.

İddianamede, şüpheli Mümtazer Türköne'nin ''kamu görevlisine hakaret'' suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmiş ancak savcılık takipsizlik kararı vermişti. Müşteki avukatların itirazı ve ''suça ilişkin delillerin bulunması ve delillerin takdirinin mahkemeye ait olması'' nedeniyle Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği de takipsizlik kararını kaldırmıştı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler