YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mumcu: Cumhuriyet'in kurtarılması bir şey ifade etmiyor
Uğur Mumcu'nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, " Cumhuriyet Gazetesi'nin kurtarılması da bir şey ifade etmiyor. Bu kadronun kurtaracağı Cumhuriyet Gazetesi'nin bizim Kemalistlere faydası yoktur. Millete de bir hayrı dokunmayacaktır" dedi.
Mumcu: Cumhuriyet'in kurtarılması bir şey ifade etmiyor
10 Şubat 2016 / 15:30 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 15:50

Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'Haber Merkezi' programına, Uğur Mumcu'nun ağabeyi Ceyhan Mumcu konuk oldu.

CHP'nin geldiği noktanın değerlendirildiği programda Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi'ni neden okumadığından bahsetti.

CUMHURİYET ELİMİZDEN UÇUP GİTMİŞ

Okuma-yazma öğrendiği andan itibaren Cumhuriyet Gazetesi okuduğunu dile getiren Mumcu, "Cumhuriyetin bütün köşe yazarlarını okuyarak buralara gelmiş birisiyim. Ama Cumhuriyet elimizden uçmuş gitmiş bir gazete.

Ergenekon davasında bunu gözlemledim. Ergenekon davasında Cumhuriyet'in avukatları denen bir grup, cemaat savcılarından daha militan, daha saldırgan bir tutum sergilediler, şov yaptılar. Bir gerçeğin, adaletin bulunması için değil, biz birlikte olacağız, biz aynı sevgiliyiz havasında, propaganda içeren, hiç hukukla bağlantılı olmayan bir tutum sergilediler.

Tabi bunu okurken köşe yazarlarından da hissediliyor tabi. Benim için en güzel ölçü, Samanyolu TV'de Nazlı Ilıcak'ın 'ben artık Cumhuriyet okuyorum herkes Cumhuriyet okusun' deyişinden anladım. Çünkü Nazlı Hanım ve Uğur Mumcu o güne kadar çok kez mahkemelik oldular, büyük mücadeleler verdiler.

Tamam onlar geçmişte kaldı demiyoruz ama bu son Ergenekon'da 'hukuk ayaklar altına alınıyor, çok iyi oluyor, darbeler bu yolla önlenecek' diyen insanın birdenbire özgürlükçü, demokratik ve hukuka saygılı olacağına inanmıyorum.

CUMHURİYET YAZARLARI ILICAK'A BENZEMEYE ÇALIŞIYOR

Gazetedeki düşünceden zevk almadığını anlatan Mumcu, Cumhuriyet Gazetesi'nin yazarlarının Ilıcak'a hitap ettiklerini belirterek, kendilerini Ilıcak'a benzetmeye çalıştıklarını ifade etti.

Mumcu, "Ben daha evvel Balbay'ı uyarmıştım bu avukatlar ne yapıyor diye. Hiç oralı oldukları yoktu. Onlar işlerini bilirler havası vardı. Mustafa Balbay'ın yazmasına izin verilmiyor. Balbay bunu hak etti... Çünkü sustu.

O susarak yazarlığının devam edeceğini düşündü. Onu bu vaatlerle kandırdılar. Bunca gelişmeye katkılar sağladı. Cumhuriyette her şey iyiye gidiyor diye kefil oldu. Şimdi ben yanılmışım diyor. Hatanın nereden dönerse o kadar iyidir.

CUMHURİYET'İN KURTARILMASI BİR ŞEY İFADE ETMİYOR

Cumhuriyet Gazetesi'nin kurtarılması da bir şey ifade etmiyor. Bu kadronun kurtaracağı Cumhuriyet Gazetesi'nin bizim Kemalistlere faydası yoktur.

Millete de bir hayrı dokunmayacaktır. Bunu her şeyle ispatlılar. İnsan hatasını söylemezse doğruyu bulamaz. Gazeteciliğin sorumluluğu büyüktür. Bunlar gazeteciliği dokunulmaz, devredilmez , tartışılmaz kimseyi beğenmez bir hale getirdiler.

O yüzden bugünkü gelişmeleri Balbay nasıl hak etmişse, Orhan Bursalısı da, hiç ses çıkaramayan Şükran Ketenci'de hak ediyor.  Yarın bunların da başına gelecek ve yalancı çoban hikayesine dönecek.

UĞURLAR, ZAMANINDA CUMHURİYET'İN GİDİŞATINA KARŞI ÇIKTI

Uğur Mumcu'nun, zamanında Cumhuriyet Gazetesi'nin gidişatına karşı çıktığını belirten Mumcu, "Uğur çekinmeden istifasını koydu. O zaman Cumhuriyet'in o değişikliğini kimse anlamamıştı. Ama okuyucuyla diyalog kurdular ve Cumhuriyet okuyucunun tepkisiyle Nadir Nade ve İlhan Selçuk, Uğur Mumcu'nun takımına geri verildi. O tavrı koyamadı bu yazarlar.

Önlerinde bir Uğur Mumcu yaşanmışlığı vardı. Direnemediler, gazetelerine, ilkelerine ve bizlere sahip çıkamadılar. Bu yüzden Cumhuriyet okunmaya değmez halde. Onlardan okuduğum şeyi ciddi bir reçete olarak kabul etmiyorum" diye konuştu.

BENİM İÇİN HİÇ SÜRPRİZ OLMADI

CHP'deki Atatürk resminin indirilmesi ve bunun örtbas edilmeye çalışılması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Mumcu, "Bu konu CHP'de benim için hiç sürpriz olmadı. Ben 1960'ta CHP'ye üye olmuş ve üyelik kabulü İsmet İnönü tarafından yapılmış bir üyeydim.

43 yıl aidat ödeyerek hiçbir beklentisi olmadan, bu kurumu yaşatmak için ben oraya girdim. Ama ben gördüm. Kemal Derviş geldi. Bütün dünya görüşlerimizi allak bullak etti. Biz emekten yanayız, soldan yanayız diyoruz.

Adam emek düşmanı, sol düşmanı... Bu adama Liberal sol diye dünya siyasetinde görülmemiş, duyulmamış bir akademik şarlatanlık yaptılar. Sol liberal olmaz, liberal sol olmaz.

O bittikten sonra Deniz Baykal'ın şımarıklığı ortaya çıktı. 6 oku Kemalistlere kaptırmayız, onun modası geçti babaannemizin sandığına attık, sonra seçim zamanı biz Atatürkçüyüz oyları bölmeyiniz deriz. Ama bunu CHP seçmenine yutturabildiler.

CHP'li seçmen en günahı olan, en kusuru olan, bu memleketin bu noktalara gelmesinde katkısı olan seçmendir.

RESMİ İNDİRENİ KORUYAN ADAMIN ATATÜRK'E SAYGISI YOKTUR

Bu resmi indireni koruyan adamın Atatürk'e bir saygısı yoktur. Öncelikle genel başkanına saygıya davet ediyorum. Evvela bunu bugünkü genel başkana, Parti meclisine, yazıklar olsun onlara. O insanı örtbas etme hakları yoktur. Var olduğu, sağ olduğu müddetçe her yerde o milletvekilini istiyorum. Hiçbir şekilde üzerini kapatamazlar.

TANRIKULU TR-705'E AÇIKLIK GETİRSİN

Daha önce Sezgin Tanrıkulu'nu istediğim gibi istiyorum. Şunu açıklamak istiyorum. Benim için TR-705... Kürt haber alma elemanımız diyor.

Ne işi var böyle bir adamın yargılanacakken mecliste? Bir açıklama yapılmalı. TR-705 Kürt haber alma elemanım. Sen bunun genel başkan yardımcılığına razı olandan memlekete hayır bekleyebilir misin? Böyle rezalet olur mu?

Uğur Mumcu, onu sevenler, Uğur Mumcu dostları ve Uğur Mumcu yaşasaydı bu TR-705 kepazeliğinde o Baykal'ın burnundan fitil fitil getirirdi.

Uğur Mumcu yaşasaydı eğer TR-705 kodlu bir ajan gelip de CHP'nin genel başkan yardımcılığı koltuğuna oturamazdı. Rahatsızım bu konudan Sezgin Tanrıkulu bana bunu açıklasın. Ne demek oluyor, TR-705 kodunu nereden aldı?

Bundan dolayı kaç para alıyor, ne bilgi alıyor, ne bilgi veriyor? Sen kendi ayıbını temizle önce. Bu TR-705 skandalını anlatmadan önce televizyona çıkma, halkın önüne gelmeye hakkın yok. Bir an önce bunu temizle. CHP bunu temizlesin.

ABD, PYD'YE KARA KUVVETİM DEDİĞİ İÇİN DESTEKLİYORLAR

ABD, PYD'ye benim kara kuvvetim diyor. ABD  bunu söyleyince PYD terörist olmaktan çıkıyor PYD'nin gözünde. Çünkü Amerika'nın sevdiği, tuttuğu bir kadro. Onu tutacak ki oradan bir şey elde edecek, ana muhalefet liderliğinde kalabilecek, milletvekili olacak, yani bundan başka bir şey olabilir mi?

CHP'LİLERİN BU KONUDAKİ GÜNAHI BÜYÜKTÜR

Burada da taktik şudur: " Ama 30 Haziran'dan itibaren, bu 'saray savaşıdır' biz o yüzden çatışmaya başladık. CHP'lilerin bu konuda günahı çok büyüktür. Tutturdular 'saray savaşı' diye oralara destek olmaya. İkinci günahı: PKK eşittir barış, huzur gibi kavramların içini oymaya, alt üst etmeye giriştiler.

Şimdi de taktik şu: PKK'ya büyük zayiat veriyor. PKK büyük zayiat verince BM gözlemcileri gelsin, ateşkes gelsin yoksa örgüt gidiyor. O amaçla örgüt propagandasına tam anlamıyla alet oluyor. Ama milletimiz de bunu hissediyordur. O şehit ailelerinde, onların komşuları, akrabaları bu durumu anlıyordur. Ama bunlar o konuda bile pervasızlar. Bizi nasıl olsa medya kurtarır anlayışındalar. Bu tam vatan hainliğidir. Büyük taarruzda ha Atatürk'ün önünü kesmişsin, ha bugün bunları yapmak.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler