16 Aralık 2017 Cumartesi
 • Altın156,133
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1548
 • İstanbul16 °C
 • Ankara-3 °C
 • İzmir14 °C
 • Konya-2 °C
 • Adana11 °C
 • Antalya13 °C
 • Diyarbakır-3 °C
 • Bursa11 °C
 • Kayseri-5 °C
 • Kocaeli5 °C
 • Şanlıurfa4 °C
 • Gaziantep3 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mülteci çözümü Şam’dan geçiyor
Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile Yunanistan’ın mülteciler gibi Suriye sorununun mağdurları olduğunu söyledi.
Mülteci çözümü Şam’dan geçiyor
19 Kasım 2015 / 04:12 Güncelleme: 19 Kasım 2015 / 14:17

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından Davutoğlu ile Çipras heyetler arası çalışma yemeğine geçti. İki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye ve Yunanistan, mülteci kriziyle ilgili birlikte ve hızlı hareket etme kararı aldı.

Dostluk mesajları verilen basın toplantısında, “Yunanistan ile kalıcı dostluğu inşa etmekle yükümlü olduklarını” söyleyen Davutoğlu, “Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak bir yaklaşımımız var. Artık sorunları çözmek için orta sahada top çevirmeyeceğiz” dedi.

İKİ ÜLKE DE MAĞDUR

Mülteci sorununa da değinen Davutoğlu, “Suriye'deki baskıcı rejim olmasaydı mülteciler ülkelerini terk etmemiş olurdu. Mülteciler söz konusu olduğunda Türkiye'yi bağlayan uluslararası hukuk herkesi kaplar. Sorunun çözümü için ikili teknik çalışma yapılacak. Mülteciler sorunu Türkiye ile Yunanistan'ın omuzlarına atılmamalı. Tüm külfetin bu 2 ülke tarafından yüklenilmesine yönelik çabaları uygun görmeyiz” diye konuştu. Davutoğlu, “Türkiye ile Yunanistan aynen Suriyeli mülteciler gibi Suriye sorununun mağdurlarıdırlar, müsebbipleri değildirler” diyerek şöyle devam etti:

EGE'DE İŞBİRLİĞİ

“Biz de bir mağdur olarak yani bütün bu sorunlardan etkilenmiş taraf olarak bugün aldığımız kararlar çerçevesinde ikili teknik çalışma yürüteceğiz. Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Türkiye'de. Ege'de alınabilecek tedbirleri ele alıyor muhataplarıyla. Bu konuda daha düzenli bir istişare olacak. Ayrıca ilgili bakanlıklarımızın katılımı ile ikili mekanizma oluşturacağız. İnsani trajediyi engellemek konusunda da büyük bir gayret içinde olacağız.”

KÖKENİNDE DURDURULMALI

Suriye sorununun 'kökeninde' durdurulması gerektiğini belirten Davutoğlu, “Bu mesele Türkiye ile Yunanistan arasında bir mesele değildir. Birlitke uluslararası toplumu harekete geçmeye çağıracağız. Nihayetinde bu sorunun çözümü Şam'dan geçmektedir” dedi. Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi gereğini yapmadığı için 4 yıldır milyonlarca insanın, aç ve susuz şekilde yollara dökülüp bir an önce güvenli yerlere ulaşmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

BU SORUNU NİYE AÇTINIZ

“Dolayısıyla Türkiye'ye dönüp 'bu mültecileri Türkiye'de nasıl muhafaza edeceksiniz' sorusundan daha çok, Türkiye ile Yunanistan olarak biz birlikte dünyaya dönüp, 'başımıza bu sorunu niye açtınız veya açılmasına niye göz yumdunuz' diye BM Güvenlik Konseyi'ne sormamız lazım. Alamadıkları kararların bedellerini bugün hem Suriyeli mağdur mülteciler hem de Türkiye ve Yunanistan gibi mülteci sorunundan etkilenen ülkeler ödüyor.”

BİZİM AÇIKLAMAMIZ ESAS

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye'nin kuzeyinde sınırın 98 kilometrelik bölümünün güvenliğinde Türkiye ile birlikte çalışacaklarına yönelik açıklaması sorulan Davutoğlu, “Suriye krizi çözülmeden, dünyanın bu mülteciler sorunu başta olmak üzere meseleleri halletmesi de mümkün değil baş etmesi de mümkün değil. Her türlü alınabilecek tedbiri uluslararası koalisyon çerçevesinde ve tek taraflı olarak gerektiği zaman atarız. Bu bağlamda bizden gelecek açıklamalar esas teşkil eder” dedi.

Kızdıran soru

Başbakan Davutoğlu, bir gazetecinin Suriye konusunda “Türkiye sorumluluğunu yerine getiriyor mu?” sorusuna tepki gösterdi. Davutoğlu, asıl sorunun Türkiye'ye değil de 4 yıldır hiçbir şey yapmayan, hiçbir karar alamayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sorulması gerektiğini ifade etti, 'Bu soruyu onlara iletin' dedi.

İşbirliğimiz dengeleri değiştirir

“Kritik bir dönemde gerçekleşen bu ziyaretim yeni ve iki ülke arasındaki ilişkilerde ümit veren bir çerçeveyi sembolize ediyor” diyen Çipras, “İşbirliğimiz Avrupa'daki bütün dengeleri değiştirebilir, bunu değerlendirmemiz lazım. Ege'de meydana gelen insanlık krizleri, terörizm maalesef etrafımızda olumsuz bir atmosfer doğuruyor. Bu konuda işbirliği yapmalıyız” dedi. Çipras, mülteci sorunu konusunda Türkiye'nin son yıllarda büyük bir yükün altına girdiğini belirtti. Soruna ortaklaşa bir çözüm bulunması gerektiğini kaydeden Çipras, “Bu sadece Türkiye'nin sorunu değil. Yunanistan da son 8 ayda devasa bir mülteci akınına maruz kaldı. Yunanistan'a 650 bin civarında göçmen geldi. İnsanlık dramını sonlandırmak bizim sorumluluğumuz. Somut önlemlerin alınması noktasında mutabakata vardık” diye konuştu. Çipras, Kıbrıs sorunu için “Ben 41 yaşındayım kendimi bildim bileli Kıbrıs sorununu tartışıyoruz. Artık iki toplumu da çözüm için cesaretlendirmenin zamanı geldi” ifadelerini kullandı ve bu konuda Davutoğlu ile anlaştıklarını söyledi.

Konsey toplantısı Şubat'ta

Görüşme hakkında bilgi veren Davutoğlu, “4 ana sütun üzerinde ilişkilerimizi geleceğe doğru taşıyabileceğimizi konuştuk. İki komşu ülke olarak ilişkilerimizin yeniden inşası; enerji, turizm, ulaşım vs. konularında. Türk-Yunan İşbirliği Konseyi şubat ayında Türkiye'de toplanacak. Ortak çıkarları, çıkar çatışmalarından daha fazla olan iki ülke olarak sorunları karşılıklı diyalogla çözebiliriz. Avrupa Birliği sürecinde Yunanistan hep destekledi ve birçok konuda öncülük etti. Katkıyı artıracağına inanıyoruz” dedi.

Çipras'tan tatil daveti

Davutoğlu, çalışma ziyareti kapsamında Ankara'ya gelen Çipras'ı Çankaya Köşkü girişinde karşıladı. Burada bir süre sohbet eden Davutoğlu ile Çipras fotoğraf çektirdi. Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nün balkonuna çıkardığı mevkidaşı Çipras'a Ankara ile ilgili bilgi verdi. Çipras, tatil için zaman bulabilirse, Davutoğlu'nu Yunanistan'da istediği bir yere tatile de davet etti. Davutoğlu da Yunanistan'da buluşma sözü verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler