YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhtar savaşındaki rant ne? Bu kavgalar niye?
Muhtar savaşındaki rant ne? Bu kavgalar niye?
06 Nisan 2009 08:25
29 Mart seçimlerine, özellikle muhtar adayları arasında çıkan kavgalar damgasını vurdu

Seçimlerde yaşanan muhtarlık kavgalarında 20 kişi can verdi, yüzlerce kişi yaralandı. Akıllara 'acaba rant büyük mü?' sorusu geldi. Muhtarlar Federasyonu Başkanı'na göre sebep 300 TL'lik ödenek değil, prestij


29 Mart seçimlerine, özellikle muhtar adayları arasında çıkan kavgalar damgasını vurdu. Taşlı, sopalı, silahlı çatışmalarda 20 kişi yaşamını yitirdi. Acı bilanço 2004 seçimlerini 2'ye katladı. Akıllara 'bu kavganın sebebi ne' sorusu geldi. Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkanı Ramazan Özünal'a göre asıl neden muhtarlığın kırsal kesimde büyük prestij aracı olması.


SİLAH RUHSATI SAĞLIYOR


Özünal şöyle konuştu: Genelde kırsal kesimde büyük aileler vardır. Bu aileler arasında 'senin adayın muhtar oldu, benim adayım muhtar oldu' gibi tartışmalar çıkar. Muhtarlık bu bölgelerde saygınlık anlamına gelir. Bu nedenle çok önemli. Kırsal alanda muhtarlara taşıma ruhsatlı tabanca veriliyor. Ve ruhsat onlar için çok değerli. Kırsal kesimde, kentten köye gelen insanlar olur. Amir kaymakam komutan gibi. Bu insanları ağırlayan muhtarların itibarı artar. Muhtarların aylık 300 TL ödeneği var. Bunu para için yaptıklarını sanmıyorum.


Muhtarlık kavgalarında ortaya çıkan tüyler ürperten bilanço şöyle:


Elazığ Badempınarı Köyü: 1 ölü


Erzurum Horasan: 5 ölü


Aksaray Baymış Köyü: 1 ölü


Kayseri İncesu: 1 ölü


Diyarbakır Lice: 2 ölü


Şanlıurfa: 3 ölü


Van Erçek: 1 ölü


Erzurum Karaçoban: 2 ölü


Malatya Yenice Köyü: 1 ölü


Kars Kağızman: 1 ölü


Ankara Karataş Köyü: 2 ölü


AKŞAM


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler