YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhsin Yazıcıoğlu ve helikopterdekilerden henüz haber yok
Muhsin Yazıcıoğlu ve helikopterdekilerden henüz haber yok
Muhsin Yazıcıoğlu ve helikopterdekilerden henüz haber yok
25 Mart 2009 / 16:43 Güncelleme: 26 Mart 2009 / 00:00

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopter düştü. Kaza ile ilgili olarak farklı açıklamalar yapılıyor.


Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü iddia edildi. Yazıcıoğlu'nun hayatından endişe ediliyor.


KAZADA 6 KİŞİ YARALANDI


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopterin iniş sırasında kaza geçirdiği ve helikopterdeki biri pilot 6 kişinin yaralandığı bildirildi.


PAKDİL: YAZICIOĞLU'NUN HELİKOPTERİ DÜŞTÜ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü iddia edildi. TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, ''Bu bilgi bize de geldi. İHA muhabiri İsmail Güneş heliktopterde imiş. Bu arkadaş 112'yi arayarak helikopter düştü yaralıyız demiş. Sonra şarjı bitmiş'' diye konuştu. Çağlayancerit'te bir mitinge katılan Yazıcıoğlu'nun buradan Yozgat'a gitmek üzere helikoptere bindiği öğrenildi.


BBP CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN YARDIM İSTEDİ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşmesinin ardından BBP Genel Merkezi'nde hareketli saatler yaşanmaya başlandı. Yazıcıoğlu'nun sağlık durumu hakkında doğru bilgi almak için Cumhurbaşkanlığı Genel Sekterliği'ni arayan BBP Genel Sekreteri Yaşar Topçu, kaza konusunda yardım istedi.
GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER VE UÇAK GÖNDERİLDİ


Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nce, kazanın olduğu bölgeye öncekilere ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir uçak gönderildiği bildirildi. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: ''Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu'nun seçim gezileri sırasında kullanmakta olduğu bir helikopterle Kahramanmaraş ili Çağlayancerit ilçesinden hareket ettikten sonra düştüğü haberi alınmıştır. Derhal koordinatlar tespit edilmiştir. Sivil Savunma Arama ve Kurtarma birliği, Jandarma birliği ve köy korucularından oluşan arama kurtarma birlikleri karadan olmak üzere Genelkurmay Başkanlığınca gece görüş kabiliyetli bir helikopteri, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğünün bir helikopteri olay mahalline sevk edilmiştir. Bunlara ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir adet uçak da bölgeye intikal ettirilmiştir. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''


YAZICIOĞLU DAHA ÖNCE 3 KEZ KAZA ATLATMIŞTI


Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, daha önce üç ayrı yerde trafik kazası geçirmiş, hafif sıyrıklarla kazaları atlatmıştı. Yazıcıoğlu ilk trafik kazasını 7 Haziran 2008'da yaptı. Ordu'dan Ankara'ya dönen Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu araç, Samsun'un Karşıyaka Mahallesi Yeni Çevre Yolu Kefeli Parkı Kavşağı'nda saat 09.00 sıralarında bir minibüsle çarpıştı. Yazıcıoğlu, kazayı hafif sıyrıklarla atlatırken, ağır hasarlı aracı olay yerinde bırakıp, başka bir araçla Ankara'ya geldi. 6 Temmuz 2008'de meydana gelen ikinci kazada ise İstanbul'dan Ankara'ya gelen Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu otomobil, Bolu tünelinde kaza yaptı. Araç ağır hasar alırken, hafif sıyrıklarla kurtulan Yazıcıoğlu, başka bir araçla Ankara'ya döndü. Üçüncü kaza, 25 Ağustos Cumartesi günü Sivas'ın Akıncılar ilçesinde bir parti faaliyetinden dönerken kavşakta meydana geldi. Yazıcıoğlu, o kaza hakkında da, "Geceydi, ben görmedim. Şoförüm karartı görmüş. Ama inip baktık bir şey yoktu. Traktör olduğu kesin değil, kamyon da olabilir." demişti.(CİHAN)


DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR


23:05 BAŞBAKAN ERDOĞAN: OLAY NETLEŞİYOR


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, helikopterin düşmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü kazanın oluş şeklinin netleşmesine yakın olduklarını söyledi


23:00 HAVADAN ARAMA ÇALIŞMALARI DURDURULDU!
Helikopterinin bulunması amacıyla başlatılan havadan arama çalışmaları, hava muhalefeti nedeniyle durduruldu. Karadan arama çalışmalarının ise devam ettiği bildirildi.
 
22:54 BAKAN TOPÇU: SİNYAL ALINDI BİLGİSİ GELDİ


BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu. son bilgilere göre Göksun-Kırcaova mevkiinden sinyal alındığını söyledi. Topçu, 'Bilgiler önce Başbakanlığa sonra da bize geliyor. Sinyal alınan bölgeye havadan ulaşımın mümkün olmadığı ve karadan ulaşılmaya çalışıldığı bilgisini aldık. Helikopter bölgeye inemiyor. Casa tipi uçakla çalışmalar sürüyor. Tahminlerimize göre Başkanımıza ve partili arkadaşlarımıza ulaşılacaktır. Milletimizden dua bekliyor. Allah inşallah onları kanatları altına alır. İnşallah sağ-salim milletimize ve ailelerine ulaşacaklardır.


22: 40 DHA'NIN HABERİNE GÖRE ENKAZ BULUNDU


DHA, bölgedeki polis telsizlerinden geçen 'enkaz bulundu' anonsunun geçtiğini iddia etti. Kahramamaraş'ta saat 22.30'da polis telsizlerinden geçen bir anonsta helikopter enkazının Sisli Köyü yakınlarında bulunduğu belirtildi. Ancak resmi bir açıklama yapılmadı.
 
22:40 GEBEN'DEKİ ARAMALAR SONUÇSUZ


Helikopterin enkazını arama çalışmaları, Göksun ilçesinin Kızılcık Yaylası'nda yoğunlaştı. Enkazın Andırın ilçesine bağlı Geben beldesinde olabileceği bilgisiyle bölgeye yöneltilen ekipler burada yapılan aramalardan sonuç alamayınca Çardak bölgesine çekildi. Bu arada, Çardak Kızılcık Yaylası'ndan sinyal alındığı bilgisi üzerine ekiplerin önemli bir bölümü bu yaylaya sevk edildi. Kızılcık Yaylası'ndaki aramalar yoğun kar yağışı altında sürdürüldü.


22:10 BİNALİ YILDIRIM: CEP TELEFONLARINDAN SİNYALLER ALINIYOR


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Kaptan ve yolcuların cep telefonlarından sinyal alınıyor. Sinyaller en yakın baz istasyonlarına göre GPS'e giriliyor ve koordinat belirleme çalışmaları yapılıyor'' dedi. Seçim çalışmaları kapsamında Erzincan'da bulunan Yıldırım, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi ile ilgili olarak evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, helikopterin enkazının bulunması için yapılan çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.


Tipi ve ağır hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmaları sırasında zaman zaman sıkıntıların yaşandığını dile getiren Bakan Yıldırım, ''250 asker, civardaki köylüler, havadan helikopterler ve bir uçak, arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Yapılabilecek ne varsa devletin tüm imkanları kullanılarak yapılıyor'' diye konuştu.


Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:


''BBP Genel Başkanı ve beraberindekileri Kahramanmaraş'tan saat 14.35'te alan Bell tipi helikopter Kayseri'de yakıt ikmali yaptıktan sonra Yozgat Yerköy istikametine uçmak için havalanıyor. Daha sonra 15.55 civarında acil servise düşen bir sinyal ile helikopterin düştüğü bilgisi geldi. Helikopterin düştüğü mevki Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağı. Oradaki köylerin yakınında bir yer. Olayın akabinde hemen Kahramanmaraş Valiliği sivil savunma ekipleri, askeri birlikler ve 2 adet gece görüş sistemi olan skorsky helikopteri arama kurtarma faaliyetlerine başladı. Ayrıca bir kaza ambulans uçağı da arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor. Şu ana kadar henüz kazazedelerle ilgili bir bilgiye ulaşılamadı. Çalışmalar aralıksız sürdürülüyor. Başta sayın Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız, bakanlığımızın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü herkes Başbakanlıkta oluşturulan kriz merkezi marifetiyle olayı anı anına takip ediyor. Biz de burada gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ümit ederim ki kazazedelere kısa zamanda ulaşırız.''


21:55 ARAMA EKİPLERİ İKİYE BÖLÜNDÜ


Tüllüce, mevkisi ile Sinse Köyü arasındaki çalışmalarda helikopterin enkazına şu ana kadar ulaşılamadı. Helikopterin, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Geben Beldesi yakınlarına düşmüş olabileceği ihtimaline üzerine bu bölgede de arama yapılmasına karar verildi.


21: 45 İÇİŞLERİ BAKANI VE EMNİYET GN. MÜD. OLAY YERİNDE


İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Eminyet Genel Müdürü Oğuz Kakan Köksal Kahramanmaraş'a hareket etti. Atalay'ın kriz masasının başına geçeceği açıklandı.


20:55 2. ORDU KOMUTANI ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİ


BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu'yu telefonla arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan son gelişmeler ile ilgili bilgi verdi. Erdoğan 2 Ordu Komutanı Necdet Özel'le görüştüğünü ve enkaz bölgesine çok az bir mesafe kaldığını söyledi. Erdoğan, 2 Ordu Komutanının kendisine "Çok yaklaştık. Umarım can kaybı olmadan kurtaracağız" dediğini kriz masasının başında bulunan Yalçın Topçu'ya aktardı.


20:30 PARTİLİLER HASTANEDE ÖNÜNDE


Yaralıların Kayseri'ye getirilmesinin planlandığı haberleri üzerine BBP Kayseri İl Başkanı Gülbeyi İbiş ve partililer, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevhernesibe Hastanesi Acil Servisi önüne geldi.


20:20 HELİKOPTERDEKİLERİN İSİMLERİ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun düşen helikopterinde bulunanların isimleri belli oldu.


Muhsin Yazıcıoğlu ve ismi açıklanmayan pilotla birlikte BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, Murat Çetindağ ve İHA Sivas muhabiri İsmail Güneş ile ismi alınamayan başka bir kişinin helikopterde olduğu öğrenildi.
Yazıcıoğlu ve diğer şahısların sağlık durumuyla ilgili belirsizlik devam ediyor.


20:20 BÖLGEYE 6 BEYİN CERRAHI GÖNDERİLDİ


Helikopterin düştüğü tahmin edilen Berit Dağı'na 4 ambulans ile birlikte 6 beyin cerrahından oluşan ekip gönderildi. Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarındaki Berit Dağları'na düşen helikopterin enkazını arama çalışmaları sürüyor.


20:15 ARAMALAR SİSLİ KÖYÜ MEVKİSİNE YÖNELDİ


Enkazın Tüllüce mevkisinde olabileceği yolundaki istihbarat üzerine burada yoğunlaştırılan aramalarda enkaza rastlanmadı. Bunun üzerine aramaların Sisli Köyü mevkisinde sürdürülmesine karar verildi.


17: 40 BAŞBAKAN ERDOĞAN, MİTİNGİ KESEREK HABERİ DUYURDU


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tokat'ta Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitingde konuşmasını yarıda keserek BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu'nun helikopterinin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde düştüğünü bildirdi.
Başbakan Erdoğan, ''Henüz olay yerine ulaşılamadığını fakat 5 yaralı bulunduğunun söylendiğini'' belirterek, ''Ben kendilerine Allah'tan şifalar diliyorum. Rabbim inşallah daha beterinden korusun. Daha farklı olumsuz bir haber inşallah oradan bize gelmez'' dedi.


17: 15 İHA GENEL MÜDÜRÜ KAHRAMAN:


İHA Genel Müdürü Fevzi Kahraman, saat 16.40'da helikopterde bulunan muhabirleri İsmail Güneş ile görüştüğünü, muhabirin ayaklarından ciddi yara aldığını söylediğini bildirdi.
Muhabir Güneş'in acil yardım isteğinde bulunduğunu ifade eden Kahraman, ancak daha sonra iletişimin kesildiğini belirtti.
Fevzi Kahraman, görüşmenin ardından GSM şirketine bilgi verdiklerini kaydetti.


17: 05 SAĞLIK BAKANI AKDAĞ:


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili, ''Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde bekliyor'' dedi.
Bakan Akdağ, AA muhabirine, düşen helikopterin yerinin tespit edilmeye çalışıldığını, yer tespitinin ardından olay yerine sağlık ekiplerinin paletli ambulanslar ve helikopter ambulansıyla intikal ettirileceğini belirtti.
Kazayı yakinen takip ettiğini bildiren Akdağ, ''Helikopter muhtemelen hava şartlarından dolayı düşmüş. Helikopterin içinde 6 kişinin olduğu belirtilmiş. Valiliğimiz, kurtarma ekiplerimiz, helikopterin yerini tespit etmeye çalışıyor. Tüm ekiplerimiz teyakkuz halinde bekliyor'' diye konuştu.
Bu arada Yazıcıoğlu'nun, genel durumunu merak eden partililerin BBP Genel Merkezi önündeki bekleyişi sürüyor.


17: 00 PARTİLİLER KAHRAMANMARAŞ VE YOZGAT'A DOĞRU YOLA ÇIKTI-


Olayı duyduktan sonra BBP Sivas İl Teşkilatı'na gelen partililer, televizyondan haberleri takip etti. Yaralıların durumu hakkında telefonla bilgi almaya çalışan partililerin üzüntülü oldukları görüldü. Partiye gelen Muhsin Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da gözyaşlarını tutamadı. Çok sayıda partili, Kahramanmaraş ve Yozgat'a gitmek üzere yola çıktı.


16:50  HELİKOPTERİN MODELİ: BELL 206


Ali Sabancı'nın sahibi olduğu Medair şirketinden kiralanan TC-HEK kuyruk tescilli Bell 206 L-4 tipi helikopter, 1999 yılında imal edildi.
Havada 2 saat 30 dakika süreyle kalabilen, 275 deniz mili menzilli, maksimum 127 deniz mili sürat yapabilen, 2 pilot ve 5 yolcu kapasiteli helikopterde, 1 adet Rolls Royce 250-C30p tipi motor bulunuyor.


16:40 ''HELİKOPTERDE 6 KİŞİ BULUNUYOR''


Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, helikopterde 6 kişinin olduğunun bildirildiğini belirterek, ''Şu anda tüm arama kurtarma ekiplerimizi bölgeye sevk ettik, vatandaşlar, köylüler, helikopteri arıyor. Ümit ediyorum ki herhangi bir can kaybı yoktur. Genelkurmay Başkanlığı ile de görüşüyoruz. Ben de şu anda olay yerine gidiyorum'' dedi.
Tanılır, helikoptere ulaşılması için tüm ekiplerin bölgeye sevk edildiğini ve arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Ekiplerin arama çalışmalarını Berit Dağları Hacıömerli köyü civarında sürdürdüğünü ifade eden Tanılır, ekiplerin ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatlı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
Yozgat Emniyet Müdürü Ekrem Nalcı ise Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli köyü mevkisinden sinyal alındığını bildirdi. Nalcı, Kahramanmaraş jandarması tarafından ambulansların bu bölgeye yönlendirildiğini söyledi.


16: 25 YAZICIOĞLU'NUN HELİKOPTERİ DÜŞTÜ


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopter, Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasında Hacı Ömerli Köyü mevkisinde düştü. Helikopterde pilotun yanı sıra 5 yolcu olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığına ait bir ambulans helikopter ile Emniyet Genel Müdürlüğüne ait arama-kurtarma helikopteri Ankara'dan bölgeye gönderildi.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler