YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muharrem İnce: Emin olun ki...
Muharrem İnce: Emin olun ki...
09 Eylül 2014 13:11
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "Emin olun ki önümüzdeki süreçte daha çok çalışacağız, daha çok başarılı olacağız ve Atatürk'ün emanetine hep birlikte sahip çıkacağız." dedi.

İnce, CHP'nin 91 kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Yalova İl Teşkilatı, örgüt yöneticileri, belediye başkanları ve partililerle, Cumhuriyet Meydan'ındaki Atatürk anıtı önünde bir araya geldi.

Ardından İl Başkanı Özcan Özel anıta çelenk bıraktı.

İnce, daha sonra burada yaptığı konuşmada, bugün köklerini Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nden alan, devrimin ve direnişin, kuruluşun ve kurtuluşun partisinin doğum gününü kutladıklarını hatırlattı.

Bu siyasi oluşumun temellerinde bağımsızlık ruhunun, özgürlük ateşinin var olduğunu ifade eden İnce, "Sivas Kongresi'nde 'Manda ve himaye kabul edilemez' dik duruşu var. Amasya Genelgesi'nde 'Hükümet görevini yapamamaktadır, vatanın ve milletin bağımsızlığı tehlikededir ama vatanın ve milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır' ruhu var. Yani neyi kutladığımızın farkındayız hepimiz. Direnen bir kalenin 91. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz" diye konuştu

Türkiye'nin bütün ilklerinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne ait olduğunu savunan İnce, şunları söyledi:

"Cumhuriyet, beraberinde o kadar çok yeniliği getirmiştir ki, eğer bugün bu ülkede kadınlar insan yerine konuluyorsa, kadınlar medeni kanunla birlikte pek çok haklarını almışlarsa, seçme ve seçilme hakkını Avrupa'daki pek çok ülkeden çok daha önce almışlarsa, bu CHP sayesindedir. Türkiye'de çalışma yaşamına baktığımızda bugün 12 Eylül'den, 1980'den sonra geri gitmiş olmasına rağmen, işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin örgütlü yaşam içerisindeki bu mücadelelerine baktığınızda bütün kazanımlar CHP sayesinde olmuştur. Ama Türkiye'de son 12 yıldır süre gelen bu faşist iktidarla özgürlüklerimiz kısıtlandı, demokrasimiz yara aldı. İşte bütün bu tahribatı CHP'nin ilkeli duruşuyla, dik duruşuyla gerçekleştireceğiz."

"Önümüzdeki süreçte daha çok çalışacağız"

Cumhuriyetin kuruluşunda Atatürk'ün yazlık başkenti olan Yalova'nın, cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine öncülük ettiğini vurgulayan İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu topraklar, Yalova ilini kastediyorum. Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmiş topraklardır. Hemen şurada yanı başımızda bu ülkenin kurucusu 330 gün gezinmiştir. Serbest Cumhuriyet Fıkrası'nın kuruluşu bu topraklarda olmuştur. Kur'an-ı Kerim'i Türkçeleştirme çalışmaları burada olmuştur, hayvancılıklar zeytincilikle ve tarımla ilgili tüm çalışmalar burada gerçekleşmiştir. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu bu topraklarda kurulmuştur. Yani, yarenlik etmiştir. Unutmayın ki önümüzdeki günlerde de Yalova, Cumhuriyet Halk Partisi'nin tarihine damga vuracaktır. Bundan kuşkunuz olmasın. Bunu son yerel seçimlerde gösterdik. Gerdanlık gibi diziyoruz belediyeleri. 'Yalova'yı butik bir İzmir yapacağız' demiştik, yaptık Allah'a çok şükür. Emin olun ki önümüzdeki süreçte daha çok çalışacağız, daha çok başarılı olacağız ve Atatürk'ün emanetine hep birlikte sahip çıkacağız. Bu emanet CHP, bize milletvekili olalım, belediye başkanı olalım, meclis üyesi olalım diye bırakılmış bir emanet değildir. Bu emanet, bağımsızlık ruhunun, özgürlük ateşinin, direnişin, emperyalizme karşı baş kaldırının bir sembolüdür. Onun için CHP'ye sahip çıkarken bunun derinliklerini, köklerini hep birlikte görmemiz gerekir."

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler