YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muharrem İnce: Burası dağ başı mı?
Muharrem İnce: Burası dağ başı mı?
02 Ocak 2014 17:43
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Hatay'da durdurulan TIR konusunda, "Arama kararı alınıyor ama jandarma bunu yerine getirmiyor. Burası dağ başı mı O TIR'ı yerinden oynatmamanız lazım" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti'nin, Meclis'in 15 Şubat 2014 tarihine kadar çalışma takvimine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Genel Kurul'da bugün kamuoyunda "tam gün" tasarısı olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair "torba tasarının" görüşmelerine kaldığı yerden devam edilecek.

Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin tasarıları gündemin ön sırasına çekilecek.

Genel Kurul, 14, 21, 28 Ocak 2014 ile 4 ve 11 Şubat 2014 Salı günkü birleşimlerinde 15.00-20.00 saatleri arasında; 15,16, 22,23,29,30 Ocak 2014 ile 5,6,12,13 Şubat 2014 Çarşamba ve Perşembe günkü birleşimlerde ise 14.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

Genel Kurul, 7 Ocak Salı günü 15.00-23.00 saatleri arasında, 8 Ocak Çarşamba günü saat 14.00'te toplanarak "temel kanun" olarak görüşülecek Danıştay Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerinin tamamlanmasına kadar, 9 Ocak Perşembe günü ise 14.00-23.00 saatleri arasında mesai yapacak. Danıştay Kanunu Tasarısı, temel kanun olarak görüşülecek.

"Burası dağ başı mı? "

AK Parti'nin grup önerisi üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Hatay'da durdurulan ve içinde mühimmat olduğu ileri sürülen TIR konusunda hükümetin hiçbir açıklama yapmadığını söyledi. İnce, "Savcıya ihbar gidiyor. Arama kararı alınıyor ama jandarma bunu yerine getirmiyor. Burası dağ başı mı  O TIR'ı yerinden oynatmamanız lazım. O TIR'ı savcı, hakim, milletvekili, gazeteci, herkesin görmesi lazım" diye konuştu.

İktidarın, HSYK ve Danıştay'ı değiştireceğini duyduklarını belirten İnce, "Bunları değiştirdiğinizde 2010'da referandum öncesi söylediklerinizden utanmayacak mısınız " dedi.

Türkiye'de iki haftadır yolsuzluk olaylarının konuşulduğunu, ancak hükümetin hesap vermek yerine hesap sorduğunu savunan İnce, ayakkabı kutusunun bile 4 saat gözaltına alındığını ifade etti.

Muharrem İnce ayrıca, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın aslına uygun yemin etmediğini öne sürerek, ses kaydının yeniden dinlenmesini talep etti.

"Bu haydutça yaklaşımı kınıyorum"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da konuşmasında, "Son bütçe oylamasıyla akladığınız Bakanlar Kurulu'nun yerlerinde yeller esiyor. Birçok Bakan yok. Dolayısıyla 61. Hükümet, rüşvet ve yolsuzluk yolunda pert olmuş, niyazi olmuş bir hükümettir" dedi.

İstiklal Marşı'nın şanlı bir milli mücadelenin mesajı olduğunu belirten Vural, ancak şimdi rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üstünü örtmek için 'istiklal' kelimesinin kullanıldığını ileri sürdü. Vural, "Maalesef bugün 'istiklal' kelimesi, ayakkabı kutularına yerleştirilmiş hediyelerin üstünü örtmek için kullanılmaktadır. Bunu da esefle kınıyorum" diye konuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, yeni yıl mesajında, Çaldıran Savaşı'nın Kürdistan'ı böldüğünü, 2014 yılının da topraklarına kavuşma yılı olması gerektiğini ifade ettiğini belirten Vural, "Bu haydutça yaklaşımı kınıyorum. Gönül isterdi ki Barzani'nin bu hasmane yaklaşımı üzerine AKP'den birileri bir laf söylesin" dedi.

İstanbul merkezli operasyonun, ülkenin nasıl bir soygun düzeni tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu gösterdiğini ileri sürün Vural, söz konusu soruşturma kapsamında mahkeme kararlarının da uygulanmadığını, anayasaya darbe vurulduğunu iddia etti. Vural, 2013 yılının, rüşvet ve yolsuzluk sarmalının deşifre edildiği, namuslu ve vatanperver hukuk insanlarının devreye girdiği bir yıl olarak anılacağını öne sürdü.

AK Parti'nin grup önerisinin kabul edilmesinin ardından kamuoyunda "tam gün" tasarısı olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair "torba tasarının" görüşmelerine geçildi.

 

DHA

çıkarın şu gözlükleri artık
 // demedi deme
gerçeklerin görüleceği zaman an be an yakındır. milletimize hayırlısı olsun.....
03 Ocak 2014 Cuma 13:15
01:19
 // erdal san
ya bunun kafa cok calısmaz , akli basindamiymis ayikmiymis ne dediginin farkindami acaba siyaseti ickimasasindaki dedi kodudan ibaretmi saniyor . konusmus olmak icin söylenmis laflar bunlar. hicmi adam gibi adam gitmez şu chp ye hayret...
03 Ocak 2014 01:19
19:45
 // M.N.A.
Evet burası dağ başı değil ama bir şeyi unuttunuz sayın ince artık burasi da chp.nin sahiplendiği ciftliğiniz de değil...
02 Ocak 2014 19:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler