YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Muhalefetin vaatlerini AK Parti yaptı'
'Muhalefetin vaatlerini AK Parti yaptı'
23 Mayıs 2015 16:21
Başbakan Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı Prof. Dr. Emine Nur Günay "Muhalefet partilerinin ekonomik vaatlerinin, zaten AK Parti iktidarları tarafından yapılmış olduğunu görüyoruz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ekonomi Başdanışmanı Prof. Dr. Emine Nur Günay, muhalefet partilerinin ekonomik vaatlerinin, AK Parti iktidarları tarafından yapıldığını belirtti.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) İstanbul Ofisi tarafından, "Siyasi partilerin seçim beyannamelerinde ekonomi" paneli düzenlendi.

Prof. Dr. Emine Nur Günay, seçimlere yaklaşırken, partilerin ekonomik vaatlerinin ön plana çıktığını söyledi.

Eskiden beri "Yeni bir hikaye lazım" anlayışının bulunduğunu belirten Günay, artık bunun aşılıp, gerçeklere odaklanılması gerektiğini dile getirdi.

Günay, AK Parti iktidarlarında ekonomide önemli başarılara imza atıldığını anlatarak, "Partiler vaatlerde bulunuyor ancak bunlarda yeni bir şey yok. Muhalefet partilerinin ekonomik vaatlerinin, zaten AK Parti iktidarları tarafından yapılmış olduğunu görüyoruz. 13 yılda yapılanlar ortada. Siyasi istikrarla yakalanan ekonomik istikrar yakalanmış oldu" diye konuştu.  

Yeni kalkınma modellerinin, teknoloji, insan ve verimlilik odaklı olduğunu anlatan Günay, şöyle devam etti:

"Halkın refah düzeyini artırmayı hedefleyen kalkınma modelleri üzerinde duruldu ve uygulanmaya başlandı. 'İkinci yarı' diye adlandırdığımız bu dönemde, atacağımız ekonomik adımlar ağırlıklı olarak, 'Gelir dağılımı eşitsizliğini giderme adına neler yapabiliriz? Bu büyümeden alt gelir grupları daha fazla nasıl yararlanır?' konularında olacak."

"Vaatler güvenilir bulunmuyor"

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Ömer Bolat da iktidarda kalma süresi uzadıkça, iktidarda kalma çabasının daha da zorlaştığını anlattı.

Rakipler açısından ise ekonomik kaynaklarından uzakta kalma dürtüsüyle "sertleşme, bel altı vurma" gibi eylemlerin giderek arttığını dile getiren Bolat, son 2 yılda yaşananların temelinde bunun yattığını aktardı. 

Bolat, AK Parti'nin önemli ekonomik atılımlar gerçekleştirdiğini vurgulayarak, "Halkın refah artışını sağlayan önemli adımlar atıldı. Ekonomiye odaklanıp, hem genel kalkınma hem de mikro alanda halkın refah durumunu iyileştirmeye yönelik engel olarak önümüzde sadece 7 Haziran seçimleri var" şeklinde konuştu. 

Seçime yönelik vaatlerin ekonomik temelli olduğunun görüldüğünü belirten Bolat, "Muhalefet partilerini ekonomik vaatlere ağırlık vermesi olumlu bir gelişme. AK Parti'nin yapmış olduğu ekonomik atılımlar, onları bu noktaya getirdi. Vaatler var ancak inandırıcılık sorunu ortaya çıkıyor. Çünkü, seçmen partilerin güvenirliğine ve siciline bakıyor. Bu nedenle muhalefet partilerinin vaatleri güvenilir bulunmuyor" ifadelerini kullandı.  

Sempozyumda Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mustafa Çelen de konuştu.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler