YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalefete terör suçlaması
Başbakan Yardımcısı Çiçek, 'Muhalefetin gündemini terör örgütü belirliyor, hepsi aynı safta kampanaya yürütüyor.' dedi.
Muhalefete terör suçlaması
31 Ağustos 2010 / 23:28 Güncelleme: 31 Ağustos 2010 / 23:33

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bir ülkenin siyaseten başına gelebilecek en büyük felaketlerden bir tanesinin o ülkenin muhalefetinin gündemini yasa dışı terör örgütlerinin belirlemesi olduğunu belirterek, ''Muhalefetin gündemini terör örgütü belirliyor, hepsi aynı safta kampanya yürütüyorlar'' dedi.

Çiçek, AK Parti İl teşkilatı tarafından Yimpaş Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakan Çiçek, toplantıda, DP'den istifa eden Çekerek ilçesi Beyyurdu Beldesi Belediye Başkanı Hamza Karadavut ve MHP'den ayrılan Sarıkaya ilçesi Karayakup Beldesi Belediye Başkanı Necati Karaaslan'a, AK Partiye katılmaları dolayısıyla, rozet taktı.

Salonda bulunan vatandaşlara seslenen Çiçek, ''Bizi kötüleyen bu yapılan pakete 'hayır' diyen insanların 2023 gibi bir hedefi var mı? Ağızlarından böyle bir şey çıkıyor mu? Peki Türkiye 2023 yılı hedefine nasıl ulaşacak?'' diye sordu.

Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasının birinci şartının birinci sınıf demokrasi olduğunu belirten Çiçek, ''Birinci sınıf bir inşaat yapacaksanız üçüncü sınıf malzeme kullanamazsınız. O zaman yaptığınız masraf boşa gider. Birinci sınıf inşaat yapacaksanız o zaman işçiyi de ustayı da ona göre belirleyeceksiniz. Aksi halde ya kapı tutmaz, ya baca eğri olur yada öbür taraftan tabandan su alır duvarda çatlamalar olur'' diye konuştu.

Dünyada 20 ülke içerisinde en fazla gelişmiş Amerika, İngiltere, Fransa, Japonya, Kanada gibi 7 ülkenin bulunduğunu hatırlatan Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu 7 ülke demokrasi ile idare edilen ülkedir. Bunların içerisinde diktatörlük yoktur, bunların içerisinde darbeler yoktur, bunların hiçbirinin içerisinde iktidarı nasıl alaşağı edeceğiz diye kumpas kuran, çete kuran, çeteleşen gruplar yoktur, orada iktidarı vatandaş belirler. Orada hiç kimsenin aklına darbe yapmak gelmez. Orada hiç kimsenin aklına çeteleşme gelmez, orada hiç kimsenin aklına Başbakanları, Bakanları asmak gelmez. Vatandaşa gidilir vatandaşa vatandaş kime evet diyorsa iktidar olur, kime hayır diyorsa o da muhalefete geçer. Şimdi artık 2010'un Türkiye'sinde Türkiye bir yol ayrımındadır. Ya birinci sınıf demokrasi, ne kadar demokrasi varsa o kadar hak ve özgürlük olacaktır, hukuk olacaktır, yada gelişmekte olan ülkeler statüsünde kör topal yoluna ne kadar devam ederse edebilecektir.''

Modern demokraside, gelişmiş ülkelerde sorunların meydan kavgasıyla, taşla, sopayla çözülmediğine de dikkat çeken Bakan Çiçek, gelişmiş ülkelerde sorunların hukuk yoluyla veya millete gidilerek çözümlendiğini kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

''Bu gün iki gazetemizin manşetini gördüm; Türkiye'de yargının nasıl siyasallaştığı o manşetlerden anlaşılıyor. Hatta o iddialar doğruysa, 'Türkiye'de kaos çıksın, o kaostan yararlanırız' diyorlar. Böyle bir ifade akla ziyandır. İnsaf, vicdan, bu ülkede kaos çıkacak, kaostan yararlanacaklar. Bu ülkeden 'hayır' çıksın diye 'Öcalan bizim işimize gelir' diyor. Öcalan, terörist başı, terörist başından medet bekleyen insanlar var, kesimler var. Böyle bir anlayış olabilir mi? Böylesine millete güvensizlik olabilir mi? Böylesine 40 binden fazla insanın kanına girmiş olan insandan medet olan zihniyete bin defa yuh olsun. Böyle bir demokrasi olabilir mi? Açın bakın o manşetlere eğer doğruysa.''


-''MUHALEFETİN GÜNDEMİNİ TERÖR ÖRGÜTÜ BELİRLİYOR''


Bakan Çiçek, muhalefetin gündemini terör örgütünün belirlediğini ileri sürerek, şunları kaydetti:

''Bir ülkenin siyaseten başına gelebilecek en büyük felaketlerden bir tanesi o ülkenin muhalefetinin gündemini, yasa dışı terör örgütlerinin belirlemesidir. Muhalefetin gündemini terör örgütü belirliyor. Hepsi aynı safta kampanya yürütüyorlar. Hayır diyenlere bakın, bazılarına gerçekten üzülüyorum, onlarla beraber yan yana kalmış olmalarından dolayı gerçekten üzülüyorum. Türkiye'de ne kadar yasa dışı örgüt varsa, Türkiye'de demokrasiden ümidini kesmiş darbeyle, dalavereyle iktidarı ele geçirmeye çalışan illegal örgütlerle iş birliği yapan ne kadar kesim varsa hepsi hayır kampanyası içerisinde, alın bakın listeler kimler kimlerle beraber. Demin söyledim bu günkü iddia doğruysa çok vahim. Şu günlerde Türkiye gerçekten ibretlik manzaraları yaşıyor. Allah hepimize akıl fikir versin, yani kuru kavga siyaset hırsına doğruların karşısında yanlışın yanında saf bağlamak hakikaten bu ülke için çok büyük bir talihsizlik.''

Muhalefet partilerinin iktidara gelmeleri halinde terörü çözeceklerini söylediğini kaydeden Çiçek, bunun daha önce de söylendiğini, 1970'li yıllarda ''Ben iktidara gelirim, terörü çözerim'' diyenlerin iktidara geldiğinde terörün daha da tırmandığının altını çizdi. Çiçek, insanların dini ve milli duyguları üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini, bunu yapanların da yanlış yaptığını anlattı. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler