YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Muhalefet partileri sınıfta kaldı
Muhalefet partileri sınıfta kaldı
18 Mayıs 2014 07:56
TBMM Başkanlığı siyasi partilerin ne kadar çalıştığını gösteren bir çalışma yaptı. İstatistiklere göre 24. yasama döneminde AK Parti’'nin 94, CHP'’nin 14, MHP ve BDP’'nin ise 12 önergesi kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün hangi siyasi partinin ne kadar çalıştığını ortaya çıkarmak için verdiği yazılı soru önergesini yanıtlarken, yasama faaliyetlerine ilişkin istatistikleri de önergeye ekledi. 

Yakut’un verdiği bilgilere göre; 24. yasama döneminde Genel Kurul’a sunulan grup önerisi ve araştırma önergelerinde muhalefet partisi olması nedeniyle CHP'nin rakamsal üstünlüğü bulunuyor.

Yasama döneminin başlangıcı kabul edilen 28 Haziran 2011 tarihinden, 22 Ekim 2013 tarihine kadar geçen sürede CHP toplam bin 26 adet araştırma önergesi verdi. CHP'yi BDP 602, MHP 435 ve AK Parti 34 önergeyle takip etti. 

CHP'ye 3, MHP'ye 1 kabul 

Yine aynı tarihler arasında sunulan grup önerisi sayısında 132 ile CHP ilk sırada yer aldı. Sırasıyla BDP 84, MHP 75 ve AK Parti de 60 adet grup önerisi sundu.

Meclis tarafından yapılan çalışmaya göre; AK Parti'nin tüm grup önerileri kabul edildi. CHP'nin 132 grup önerisinden sadece AK Parti ile çakışan 3’ü, MHP’nin ise sadece  bir grup önerisi Genel Kurul’dan geçti. BDP'nin ise Meclis'e getirdiği tüm grup önerileri ret edildi. 

Toplamı bile yetişmedi

CHP'nin toplam bin 26 adet araştırma önergesinden sadece AK Parti’nin önergeleri ile aynı konuda olan 11, MHP ve BDP’nin ise toplam 7 önergesi kabul edildi. 

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler