YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Müezzinoğlu: "Halkbank'ı çökertene dur deriz"
Müezzinoğlu: "Halkbank'ı çökertene dur deriz"
11 Ocak 2014 18:54
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bu ülkenin kaderiyle birileri çelik çomak oynar gibi oynayamaz. Hukuksa başımızın üstünde yeri var ama tezgahsa o tezgahları bu millet ve bu milletin iktidarı bozar" dedi.

Müezzinoğlu, Uzunköprü ilçesinde AK Parti Uzunköprü Teşkilatı'nca düzenlenen "AK Parti Uzunköprü-Meriç-Havsa Danışma Kurulu" toplantısında, dün 10 Ocak'ın Çalışan Gazeteciler Günü olduğunu hatırlatarak, basın mensuplarını kutladı. Müezzinoğlu, gazetecilerin ülkenin ve milletin geleceği adına önemli sorumlulukları olduğunu belirterek vicdanlarının sesi ile ülkelerine ve milletlerine hizmet etmelerini diledi.

17 Aralık'ta yeni bir iftira kampanyası ve yeni bir senaryonun başlatıldığını söyleyen Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Bu millet bu senaryoyu ezberledi artık. Bu milletin üzerinden bu senaryo dün ya da yalnızca bugün geçmedi. 1960'ta rahmetli Adnan Menderes'i, Zorlu'yu, Polatkan'ı idam ederlerken de aynı dertti. 'Bu millet anlamaz, bu millet bilmez, bu millet cahil, bu millet hak etmiyor... Ben rahat yaşamalıyım, elim milletin cebinde olmalı, bir taraftan milletin ümüğünü sıkmalıyım, bir taraftan da milletin cebinden hortumlamalıyım' dediler. 'Buna itiraz eden Menderes ise onu da asarım. Buna itiraz eden Özal ise onun da canını okurum. Buna itiraz eden rahmetli Erbakan ise onu da buram buram terletirim. Buna itiraz eden Recep Tayyip Erdoğan'sa ona da tuzaklar kurarım' diyen bir anlayıştır bu."

"Halk Bankası'nı çökertirsen ona 'dur' deriz"

Senaryolarla millete ve milli iradeye ihanet edildiğini anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sandığa haksızlıktır. Yoksa kimsenin hırsızı yakalamana, kimsenin hırsızdan hesap sormana, kimsenin yanlış yapanın hesabını görmene diyeceği yok. Ama Halk Bankası'nı çökertirsen ona 'dur' deriz. Halk Bankası'nda o işlemlerde, o hesaplarda milletin hak ve hukukunu korumayan, birilerine peşkeş çekilen bir hadise varsa ona da 'Yanlış yaptın, bedelini öde' deriz. Bir belediye ruhsat verdi. Ne ruhsatı verdi? Otel ruhsatı verdi. Belediye başka ne iş yapar, inşaat ruhsatı verir. Sen imar komisyonu başkanı mısın? Sen inşaat mühendisi misin? Ey savcı kardeşim, biri bütün bunlarda rüşvet aldıysa, belgeni koyarsın gerekeni yaparsın. Ama bir bakıyorsunuz ki, bir taraftan Halk Bankası, bir taraftan TOKİ, bir taraftan belediye, aynı çuvala dolduruyor. Kimler olduğu belli değil. Ne olduğu belli değil. Bugün hala bildiğimiz tek şey var sayın savcımız, Dubai'de tatil yapıyor. Bu ülkenin kaderiyle birileri çelik çomak oynar gibi oynayamaz. Buna da bu milletin iktidarı müsaade etmez. Hukuksa başımızın üstünde yeri var, ama tezgahsa o tezgahları bu millet ve bu milletin iktidarı bozar."

"Görev zararının bedelini millet ödüyordu"

Müezzinoğlu, 2013'te Halk Bankası'nın değerinin 25 milyon dolara ulaştığını söyledi. İngiltere, Londra, Almanya ve dünyadaki bütün gelişmiş bankalarla yarışabilen bir Halk Bankası'nın olması gerektiğini aktaran Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Halk Bankası Kuzey Irak'tan Türkiye'ye petrol gelişinin formüllerini buldu. Halk Bankası, dünya ekonomi piyasasında bazı bankaların ekonomik verilerini bozdu, bunu Türkiye'nin ve Halk Bankası'nın lehine kullandı. Halk Bankası bunları Türkiye adına kendi lehine çekti.
25 milyar dolarlık Halk Bankası'nın tek bir mudisi, bakın tek bir mudisinden kredi dönüşümünde 'Kredi dönüşümünü sağlamayamadı, birine şu kadar krediyi peşkeş çekti, bu krediler bankadan birilerine aktarıldı, burada yolsuzluk yapıldı' diye tek bir cümle hiç kimse yada hiç kimse buna Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu da dahi asla bir cümle söyleyemiyor. Halbuki Halk Bankası daha önce görev zararı diyerek, milyarlarca dolarlık görev zararı yazıyordu, bu görev zararının bedelini millet ödüyordu. Küçük esnaf ödüyordu. Bunu telafi etmek için faiz oranlarını yükseltiyorlardı. Peki 2013'te Halk Bankası vatandaşa verdiği faizlerin ortalamasını kaça indirmişti. Yüzde 5'lere indirmişti. Kriz üretenler Halk Bankası'nın faizlerini yüzde 13'le yükselttiler. Bedeli millet ödedi."

Hesabın milletin iktidarını zedelemek, milletin cebindeki elleri güçlendirmek olduğunu kaydeden Müezzinoğlu şöyle konuştu: "Faizleri yüzde 39'lardan aldık. Halkbankası'ndaki faizler yüzde 48'lerdeydi. Bunu düşünürken milletin iktidarı faizcileri mi, yoksa milleti mi düşünüyor. Yüzde 5'lerdeki faizlerde millet geleceğe dair planlar yapıyordu. Kılıçdaroğlu, 'daha büyük yolsuzluk dosyaları gelecek diyor'. Ey Kılıçdaroğlu, bu yolsuzluk dosyalarını planlayan sen misin? Bu belgeleri üreten sen misin? Bazı büyükelciliklere giderek bu senaryoları yapan sen misin? Yurt dışına bazı ülkelere giderek, Türkiye'nin bankaları çökerten stratejileri hazırlayan sen misin? Bugün savcıların, emniyetin, bunca yıllık iktidarın bilmediğini sen biliyorsan burada bir tuzak, tezgah, oyun var. Peki oyun ne? Ekonomiyi ve istikrarı bozmak. İstikrar milletin ve sandığın istikrarıdır." Bu arada, AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz, Müezzinoğlu'nun doğum gününün 9 Ocak olması dolayısıyla çeşitli hediyeler takdim etti. Müezzinoğlu, konuşmasının ardından Keşan ilçesine hareket etti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler