YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Modern çağın Kerbela'sı'
'Modern çağın Kerbela'sı'
16 Temmuz 2012 12:22
CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, Srebrenitsa soykırımının çok sayıda karanlık, aydınlanmamış yönü olduğunu belirterek, ''Srebrenitsa'nın acı öyküsü henüz yazılmadı'' dedi.

Akova, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Srebrenitsa soykırımının 17. yıl dönümü dolayısıyla, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ başkanlığındaki heyetle Bosna-Hersek'i ziyaret ettiklerini anımsattı.

Srebrenitsa'nın, ''modern çağın Kerbela'sı'' olduğunu ifade eden Akova, Sırp güçlerinin bu kentte yalnızca 5 günde yaklaşık 10 bin Müslüman erkeği katlettiğini söyledi.

Srebrenitsa soykırımının, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa topraklarında yaşanan en büyük kitlesel kıyım olduğunu vurgulayan Akova, şöyle konuştu:

''Katliamın üzerinden 17 yıl geçmiş. Toplu mezarlardan çıkarılan ve kimlikleri tespit edilen 520 kişinin cenazesinin toprağa verilmesi anında, beyaz elbiseli kadınların söylediği Mayko Oratoryosu, kadınların mezarlıklara yürüyüşü sözün bittiği andı.

Srebrenitsa, insan oğlunun sınırlarını anlatıyor. Vahşetin, acımasızlığın, nefretin hangi uçlara varabileceğini gösteriyor. İşte bunun için Srebrenitsa soykırımı, asla unutulmaması, nesilden nesile aktarılması gereken bir olay. Srebrenitsa'nın acı öyküsü henüz yazılmadı, yazılamaz da. Çünkü çok sayıda karanlık, aydınlanmamış olay var.''

Kendisinin de Boşnak bir ailenin kızı olduğunu belirten Akova, Srebrenitsa soykırımını asla unutturmayacaklarını ifade etti. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler