YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MİT’in yurt dışında operasyon yapma yetkisi yok
MİT’in yurt dışında operasyon yapma yetkisi yok
20 Ocak 2014 12:33
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, MİT’in yurt dışında operasyon yapma yetkisinin olmadığını söyledi. Loğoğlu, MİT’in görevlerinin teşkilat yasasında yazılı olduğunu hatırlattı.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP’li Faruk Loğoğlu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Adana’da son dönemde yaşanan TIR olaylarına değinen Loğoğlu şunları söyledi: “Adana ile ilgili bu olaylar beni bir Adanalı olarak üzüyor. Adana’da TIR’lar var. Bununla ilgili Vali'nin yaptığı bir açıklama var. Diyor ki ‘Bunlar içinde MİT personeli bulunan araçlar.’ Onun için dokunulmazlıkları varmış gibi bir eda içinde söyledi.

MİT’in teşkilat yasası belli. Neler yapacağı neler yapamayacağı belli. Ama genel kalın bir hat var. O hat o çizgide, MİT’in yurt dışında operasyon yapma yetkisi yok. Adana’da yakalanan otobüsler veya durdurulan TIR’lar içinde yakalanan malzemeler nedir, nereye gidiyor? Niçin gönderiyor, neden gönderiyor? Neticede bu MİT’e bağlanıyor.

Eğer ulusal güvenliğin gereği yurt içinde bir operasyon ise MİT’in bu TIR’lar ile taşıdığı malzemeler bu ilgili makamlar arasında bir koordinasyon konusu olmalı. Ben devletten gelen bir insanım.

Eğer bir muafiyet içinde hareket etmesi gereken bir konu varsa bu MİT ile İçişleri Bakanlığı, diğer ilgili bakanlıklar arasında yazışılır. Bu tür olaylar meydana gelmez. Ama geldiği zaman gereğinin yapılması lazım.”

12:59
 // Rasim DUMAN
Faruk bey, MİT'in operasyonları sizi neden rahatsız ediyor? Yoksa siz başka bir ulkenin mi vatandaşısınız ? Mesela İSRAİL, ABD, İNGİLTERE ila ilh...?...
20 Ocak 2014 12:59
12:45
 // Çetin
Tırlar adanada durdurulmuş adana TC sınırları içerisinde deyilmi. Bu yaşananları dehşetle izliyoruz....
20 Ocak 2014 12:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler