YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mısırlı Esma'ya üzülelim ama..."
"Mısırlı Esma'ya üzülelim ama..."
27 Ağustos 2013 18:57
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 23 Nisan 2013 tarihinde polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybeden Sinan Saltıkalp’ın taziye evini ziyaret etti.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 23 Nisan 2013 tarihinde polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybeden Sinan Saltıkalp’ın taziye evini ziyaret ederek, ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Kışanak, "Mısır’daki Esma’nın hesabını soralım, Esma için üzülelim ağlayalım ama Cizre’deki Sinan içinde üzülelim" dedi.

Kışanak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve beraberindeki partililerle birlikte 23 Nisan 2013 tarihinde sivil polis aracının çarpması sonucu kaldırıldığı hastanede önceki gün hayatını kaybeden 17 yaşındaki Sinan Saltıkalp’ın taziye evini ziyaret ederek, Saltıkalp’in Annesi Fatma Saltıkalp ve Ablası Perihan Saltıkalp’a başsağlığı dileğinde bulundu. Saltıkalp için Yafes Mahallesi'nde kurulan taziye çadırını ziyaret ettikten sonra Sinan Saltıkalp’ın annesini de ziyaret eden Kışanak ve beraberindeki bir müddet taziye evinde kadınlarla birlikte oturdu. Ailenin yanında oturan Kışanak ve Aydoğan, Saltıkalp’in annesini ve ablasını teselli etmeye çalıştı.

Kışanak ve beraberindekiler taziye evi çıkışında kendisini kapıda bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulunarak, Mısır’daki Esma’nın hesabını sormaları gerektiğini üzülmeleri gerektiğini fakat Cizre’deki Sinan içinde üzülmeleri gerektiğini söyledi. Kışanak, "Bu konuda şimdiye kadar gerekli soruşturmanın yapılmaması, faillerin bulunmaması, yargıya teslim edilmemesi, çocuklara yönelik bu şiddet eylemlerinin hiç birinden hesap sorulmaması devlet şiddetini tetikleyen bir durumdur. Bunun sorumlusu da hükümettir. İçişleri Bakanlığı ortaya bir irade koymadığı sürece bu topraklarda polis şiddeti arkasına devletin gücünü de alarak devam edecektir.

Mısır’daki Esma’nın hesabını soralım, Esma için üzülelim ağlayalım ama Cizre’deki Sinan içinde üzülelim. Yanı başımızda çocuklarımız devletin gücünü kullanan polisler tarafından katlediliyor ve bunların hiçbirinin hesabı sorulmuyor. Bu kentte Cizre’de 18 aylık Mehmet Uytun gaz fişeği ile balkonda annesinin kucağında katledildi bunun hesabı sorulmadı. Şimdi de 23 Nisan’da, polisin aracının altında kalan bir çocuğumuz yaşamını yitirdi. Hiçbir vicdan bunu kabul etmez. Ne Türk bunu kabul eder, ne Arap bunu kabul eder. Ne Mısırlı, ne Suriyeli ne de Kürt bunu kabul eder ve bizde bunu kabul etmiyoruz.

Çocuklarımızın devletin şiddetiyle katledilmesini kabul etmiyoruz. Kendisine, vicdanı olan, insanım diyen hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir durumdur. Bu konuda hükümetten gerekli tutumu almasını ve faillerin biran önce yargıya teslim edilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.
Kışanak ve beraberindekiler, Silopi’ye gitmek üzere ilçeden ayrıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler