YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'ın kaybettiği insanlık sınavını müftü iade edecek
Mısır'ın kaybettiği insanlık sınavını müftü iade edecek
17 Mayıs 2015 12:31
Bakan Yıldız, "Mursi'nin idamının müftüden döneceğine inanıyoruz. Mısır'ın kaybettiği insanlık sınavını ve İslami sınavı müftünün iade edeceğine inanıyoruz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Terzi ve Konfeksiyoncular Odası'nın "Terzi Köy Projesi" tanıtım toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şahısların, şirketlerin ve ülkelerin öngörülerindeki isabet oranı doğrultusunda başarı yakalayabildiklerini vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Türkiye Irak'la alakalı bir teşhis koymuştu. 'Ne kadar ham petrol ve doğalgazı ülke kaynaklarına, dış pazarlara aktarabiliyorsa, Irak o kadar hızlı normalleşebilecektir' demiştik. Biz bu öngörüde isabet ettiğimizi, yalnızca bölge değil, aynı zamanda ABD, bir kısım tereddütlerine rağmen, şu anda teyit etmek durumunda kaldı. Çünkü biz doğruyu yapmıştık. Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçen yılın mart ayında yaklaşık 2 bin 300 varil ham petrol geliyordu. Şimdi ise 650 bin varillere kadar çıktı. Bu oran, Irak'ın günlük 2,7 milyon varil olan toplam ihracatının çok önemli bir kısmı. Hedefimiz 1 milyon varilin üzerine çıkmaktır."

Mursi hakkındakiidam kararı

Mısır'da halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçilen ancak daha sonra askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasına da değinen Yıldız, cezanın, Mısır'ın hem İslami hem de insani olarak kaybettiği en önemli sınavlardan olduğunu söyledi.

Bakan Yıldız, Türkiye'deki bir gazetenin manşetini de eleştirerek, şunları kaydetti:

"Sıfat olarak kullandıkları, 'Yüzde 52 oy alan Mursi idam ediliyor' dedikleri haber bir atıftır, bir algı operasyonudur. Zamanında rahmetli Turgut Özal için de 'Hacı Cumhurbaşkanı' diye 9 sütundan manşet atmışlardı. Biz hiçbir tehdide, hiçbir şantaja boyun eğmeyeceğiz. Ne 11'inci ne de 12'nci cumhurbaşkanımızı AK Parti'den seçildi diye hi bir şekilde feda etmeyiz. Onlar kefenlerini giyerek bu yola çıktılar. Biz de demokrasi adına seçimlerle iş başına gelmiş olanları feda ettirmeyeceğiz. Bu tür algı operasyonları ile uğraşacaklarına Türkiye'nin kalkınmasına Türkiye'nin büyümesine katkı koymaya çalışsalar daha iyi olur. Sayın Menderes'in vefatı ile alakalı çevirdikleri filmler, bugün teknolojik bir kısım yapılarla beraber şekil değiştirmiş bulunuyor. Zihinde bir değişiklik yok. Biz Mursi'nin idamının müftüden döneceğine inanıyoruz. En azından Mısır'ın kaybettiği insanlık sınavını ve islami sınavı müftünün tekrar iade edeceğine inanıyoruz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler