YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mısır'daki olaylara hükümetten ilk tepki geldi
AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, darbecilerin,"AK Parti olarak başta tüm uluslararası kuruluşları, Mısır'daki bu vahşeti sona erdirmek için acilen müdahil olmaya çağırıyoruz" dedi.
Mısır'daki olaylara hükümetten ilk tepki geldi
14 Ağustos 2013 / 14:06 Güncelleme: 14 Ağustos 2013 / 17:14

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, "Mısır'da, halkın hür iradesi ile işbaşına gelmiş meşru yönetimi silah zoruyla devirmiş darbecilerin, demokratik namus anlamına gelen oylarına, iradesine sahip çıkmaya çalışan Mısır halkına uyguladığı katliamı şiddetle ve nefretle kınadıklarını" belirtti.
Daha önce yaptıkları benzeri katliamlara hür dünyadan kayda değer bir tepkinin gelmemesinin darbecileri cesaretlendirdiğine işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

"Başından beri vurguladığımız gibi, dünyanın neresinde olursa olsun, darbe kim tarafından ve kime karşı yapılırsa yapılsın partimiz ve iktidarımız, darbelerin ve darbecilerin karşısında, demokrasinin ve halkın yanında olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bu darbe yönetiminin zaliamane eylemlerine karşı partimiz ve iktidarımız insanlık vicdanının sesi olmaya devam edecektir. Silaha, şiddete ve kaba kuvvete baş vurmadan, meşruiyyet içinde kalarak demokratik mücadele veren Mısır halkının bu onurlu ve haklı mücadelesini destekledik ve sonuna kadar destekleyeceğiz. AK Parti olarak başta BM olmak üzere etkili ve yetkili tüm uluslararası kuruluşları ve camiaları, Mısır'daki bu vahşeti, bu katliamı, bu insanlık dramını sona erdirmek için acilen müdahil olmaya, Mısır'ın gayrimeşru yönetimine gereken tavrı takınmaya davet ediyoruz."

Bu katliamda, darbeye "darbe" diyemeyenlerin, daha önceki katliamlara olması gereken tepkiyi vermeyenlerin ve darbecileri finanse edenlerin büyük günah ve vebali olduğunun da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Çelik, "Dualarımız ve iktidarımızın tüm diplomatik girişimleri elbette ki, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Mısır halkından yana olacaktır" ifadesini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler