YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mısır'daki katliam hepimizi endişelendiriyor"
"Mısır'daki katliam hepimizi endişelendiriyor"
15 Ağustos 2013 13:01
MHP Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Mısır'da darbe karşıtlarına yapılan katliama ilişkin, "Bu olay gerçekten vahşet ve katliam. Hepimizi endişelendiriyor. Yüzlerce ölü, binlerce yaralı var. Saldırıları kınıyoruz" dedi.

Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin iç, dış ve ekonomi politikalarını eleştirerek, "Kendilerine 'iyi muhafazakar, demokrat', başkalarına 'çakma muhafazakar' diyenler kendilerince haklı olabilirler. Ancak kendilerinin çakmadan çıkma muhafazakar olduklarını bilmeleri gerekir" diye konuştu.

Mısır'da darbe karşıtlarına yapılan katliama değinen Ayhan, "Bu olay gerçektenvahşet ve katliam. Hepimizi endişelendiriyor. Yüzlerce ölü, binlerce yaralı var. Saldırıları kınıyoruz.Ölenlere Cenab-ı Hak'tan rahmet, yaralılara da şifalar diliyoruz" dedi.

Uluslararasıtoplumun bu işe sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Ayhan, şunları söyledi:

"İnsanlıkacil olarak bu işte inisiyatif almalıdır. Mısır'ın durumu gerçekten düşünüdücüdür. Demokrasiden, katılımcılıktan ve diyalogdan sapmanın bir bedeliolarak düşünülebilir. İstikrar ve demokratik normaleşmeye geçmesi gerekir. Oradaki istikrarsızlık çevreye de taşabilir. Hükümet dışarıda barışcıl gösterilere mukavemeti haklı olarak eleştirir. Kendi bunu yapanlara benzer mukavameti gösterdi. Biz MHP olark demokrasiyi budayan, kişisel hak ve hürriyetleri kısan darbeci emellere karşıyız."

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın, CHP'deki fişlenme iddiaları çerçevesinde kendilerinin de fişlendiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Ayhan, "Bu haberleri dikkate aldığınızdahükümetin panik halinde olduğunu çok açık ve net bir şekilde gösteriyor" dedi.

"Siz fişlendiğinizi düşünüyor musunuz " sorusuna Ayhan, "Yani ortada böyle bir vaka varsa, herkes te fişleniyorsa MHP'lieri de fişliyorlardır. Fişlemenin ötesinde çok yakın izliyorlar" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın, muhalafeti Mısır üzerinden oy devşirmekle suçladığının belirtilmesi üzerine Ayhan, "Sayın Başbakan hangi ifademizle veya hangi söylemimizle ilgili bunu söyledi merak ediyorum. Sayın Başbakan bu bölgede yeniden yapılanmanın, dizaynın BOP olduğunu dikkate aldığınızda onun bu bölgedeki baş bayisi. Kendisi ondan sorumlu" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler