YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Milyonlar için bayramın adı var tadı yok"
"Milyonlar için bayramın adı var tadı yok"
10 Ağustos 2013 11:56
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Milyonlar için bayramın adı var tadı yok" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, işçi, memur, köylü, esnaf ve emekliler ile hiç geliri olmayan işsiz ve umutsuzların "üç kuruş" gelirle yaşam mücadelesi verdiğini ifade ederek, "Milyonlar için bayramın adı var tadı yok" değerlendirmesinde bulundu.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada, gerçek anlamda bayram kutlaması yapılabilmesi için toplumda ekonomik ve sosyal adaletin sağlanmasının temel şart olduğunu vurguladı.

Net asgari ücretin 803,7 lira olduğuna ve Türkiye'de yaklaşık 16 milyon çalışanın büyük bölümünün de asgari ücretle çalıştığına dikkati çeken Oran, dört kişilik bir ailenin tüm fertlerinin çalışması halinde bile asgari ücretle çalışıldığı sürece toplam gelirlerinin aylık geçim sınırına ulaşmadığını savundu.

Oran, yaklaşık 5 milyona yakın memur ve memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin bu kesimlere yeni bir oyun oynadığı iddiasında bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Başbakan Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda 2014 yılı zamlarının belirlendiği görüşmeleri bayramdan önce bitirmek isteyen hükümet, normal takvime göre sürenin bitmesine 14 gün kala Türkiye Kamu-Sen ve KESK'ten gizli Memur-Sen ile bir araya gelip yüzde 3 3'e imzayı attı. Yani toplu sözleşme 'tiyatrosu' bir kez daha sahnelendi. Milyonlarca memur ve emekli bir kez daha mağdur edildi. Çalışanlar ve emekliler karın tokluğuna çalışırken, umudu olmadığı için iş aramayanlarla birlikte 5 milyonu bulan işsizler, 11,5 milyon ev kadını ve 3 milyonu aşkın ücretsiz aile işçisi ile toplamda 20 milyona yakın nüfus ise işgücü dışında yer alıyor ve bir gelire sahip değil."

Bayramların; dargınlıkların unutulduğu, insanların barıştığı, millet olma bilincinin güçlendiği günler olduğunu kaydeden Oran, "Üç kuruş gelirle yaşam mücadelesi veren işçi, memur, köylü, esnaf ve emekliler ile hiç geliri olmayan işsiz ve umutsuzlar bu bayramı da buruk geçiriyor. Milyonlar için bayramın adı var tadı yok" ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler