YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milliyetçiyiz dediler, milli bankamızı boşalttılar
Milliyetçiyiz dediler, milli bankamızı boşalttılar
26 Şubat 2013 14:56
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''milliyetçiyim'' diyenlerin ülkeyi borçlandırdığını, milli banka olan Merkez Bankası'nın içini boşalttıklarını söyledi.

 

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, özetle ''milliyetçilik'' anlayışlarına değindi.  
 
''2002 yılı sonunda, güya milliyetçi olan partinin de içinde bulunduğu koalisyon, Türkiye'yi bize 230 milyar dolar milli gelirle devretti'' diyen Erdoğan, bunu 10 yılda 3 kattan fazla artırdıklarını,  şu an 742 milyar dolara yükseldiğini anlattı. Erdoğan, ''İşte bizim milliyetçilik anlayışımız budur'' dedi. 
 
Erdoğan, ''milliyetçiyim'' diyenlerin, kendilerine 36 milyar dolar ihracat devrettiğini, 10 yılda bunu 4 kattan fazla arttırdıklarını, şu anda ihracatın 152,5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti. ''Bizim milliyetçilik anlayışımız budur'' diyen Erdoğan, ''milliyetçiyim'' diyenlerin borçlandıklarını, kendilerine 23,5 milyar dolar IMF'ye borç devrettiğini söyledi. 
 
''(Milliyetçiyim) diyenler yaptı bunu'' ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
''Biz onların yaptığı bu borcu 10 yılda ödedik. Şu anda 400 milyon dolar borcumuz var. Şimdi Mayıs ayında 400 milyonu da ödüyoruz ve böylece IMF ile bizim alacak vereciğimiz bitiyor. Şimdi IMF bizden borç istiyor ve kendileriyle teknik anlaşmalar yapılabilirse kendilerine 5 milyar dolar borç veren ülke durumuna geliyoruz. 
 
Onlar 'milliyetçiyiz' dediler, milli bankamızın içini boşalttılar. Merkez Bankamızın döviz rezervi bize devredildiğinde 27,5 milyar dolardı. Bu bizim milli bankamız. Ziraat da milli bankamız, ama hepsinin üstünde Merkez Bankamız. Şu anda Merkez Bankamızın döviz rezervi 125 milyar dolar oldu. 27,5 milyar dolardan 125 milyar dolara. Eğer bir güç varsa ortada, işte o buralardan geliyor. Bizim milliyetçiliğimiz bu. 'Milliyetçiyiz' dediler, soruyorum size Allah aşkına, 'zorunlu tasarruf' adı altında işçimizin, memurumuzun parasını kaynağından kesmek suretiyle, göreve geldiğimizde bir de baktık işçiye, memura 13,5 katrilyon borç var. Devletin işçisine, memuruna olan borcu. Peki bu borcu kim ödedi  işte geldik oturduk masaya,  dedik ki; 'devlet milletine borçlu olamaz.' Bu 13,5 katrilyonun tamamını ödedik ve bu işi bitirdik. 
 
Bitmedi, 'Konut Edindirme Yardımı' adı altında aynı şekilde, zavallı işçiye, memura 'sana ev vereceğiz, bilmem ne yapacağız' dediler, onları da yine kaynağından kestiler. Ne kadar borç; o da yine 3,5 katrilyon...Şu ana kadar bize evrakı ibraz edilen bu, bunları ödedik biz, geldikçe yine ödemeye devam ediyoruz. ''
 
 
''Ecdadımızın ulaştığı her yere biz de ulaştık''
 
 
Erdoğan, ''Milliyetçiyiz'' diyenlerin bankaları batırdıklarını vurgulayarak, milletin sırtına 231 milyarlık fatura yüklediklerini, bunu da kendilerinin ödediğini söyledi. Erdoğan, ''Bunları hep bu iktidar şu 10 yıl içinde ödedi, ödüyor. Bugün 'milliyetçiyiz' diyenler, milliyetçiliği istismar edenler, bundan sadece 10 yıl önce kamu bankalarını 16 milyar lira zararla bize devrettiler. Ne dediler  Sayın Bahçeli bunun cevabını ver. Adamların da versin, ama dürüst olarak versin. Dürüst olmayan ifadelerle değil. Bak biz resmi rakamlarla konuşuyoruz. Kamu bankalarını, o zaman 'görev zararı' diye milleti aldatıyorlardı. O günün gazetelerine bakın görürsünüz. Ama şu anda biz o kamu bankalarını aldık, kara geçirdik. Bizim milliyetçilik anlayışımız budur'' diye konuştu. 
 
Türkiye'yi; kendi insansız hava aracını, Altay tankını, roketlerini, savaş gemisini ve savaş helikopterini üreten ülke konumuna yükselttiklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
''Kendi imalatımız olan Göktürk uydusunu uzaya fırlattık. Bizim milliyetçilik anlayışımız budur. Bununla da kalmadık. Uzaya Göktürk uydusunu gönderirken, ta Moğolistan'da, Karakurum'dan Göktürk yazıtlarının olduğu o anıtlara varıncaya kadar 42,5 kilometrelik adeta sahra türü bir çölde gittim gördüm, baktım ve dedim ki 'Biz burayı yapacağız.' Oraya 42,5 kilometrelik asfalt yolu yaptık. Oranın açılışını da Gümrük ve Ticaret Bakanım, MHP'li Grup Başkanvekili veya Genel Başkan Yardımcısı idi bilemiyorum, bir beyefendi ile beraber gidip açılışını yaptılar. Bu gerçekleri de görün. Bizim milliyetçilik anlayışımız işte budur. Biz sadece 780 bin kilometrekarenin içerisinde kalmadık. Ecdadımızın ulaştığı her yere biz de ulaştık. Bosna'da Drina Köprüsü'ne biz gittik, Filistin'de Osmanlı belgelerine, Güney Kore Pusan'da, El Fetih Camisi'ne, Karadağ'da Osman Ağa Camisi'ne, Kosova'da Fatih Camisi'ne, Prizren'de Sinan Paşa Camisi'ne, Zigetvar'da Kanuni'nin mezarına sahip çıkan, onları hatırlayan, onları yeniden dünyaya kazandıran biz olduk. Gana'da okul inşa ettik, Myanmar'da şehitliğimize sahip çıktık, Moğolistan'da Dukha Türkleri'ni bulup el uzattık. Senegal'da tıbbi merkez, Lübnan'da hastane, Taşkent'te sağlık merkezi açtık. Bizim milliyetçilikten anladığımız işte budur.''
 
 
''Elaleme rezil olduk''
 
 
Kendilerinden  önceki iktidarda DSP-MHP-ANAP koalisyonunun bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Ya akşam yatıyordunuz sabah kalkıyordunuz, birin yanına sıfır koyuyordunuz be... Paramızı rezil ettiniz. Elaleme rezil olduk. Altı sıfırla biz adeta rekor peşinde koşuyorduk. Paramızın kıymeti harbiyesi var mıydı  Yoktu. Ne yapalım, maaşı aldığımız zaman hep beraber millet nereye gidiyordu, döviz bürolarına. Oradan dolar alacak, parasının değerini koruyacak. Böyleydik değil mi  Hatırlayın o günleri. Hafızayı beşer nisyan ile malul'' dedi. 
 
Erdoğan,  'altı sıfırı atacağız' dediklerinde birilerinin köşelerinde yazı yazdığını, şimdi bunların hepsinin ulusalcı olduğunu belirterek, ''(Taksim meydanında eşek gibi anırırım) dedi. Herhalde eşek gibi anırmasını bilmediği için çıkamadı. Böyle bir durum var. Şu anda bizim paramız uluslararası paralar karşısında bir değer ifade ediyor. Biz şu anda birçok ülkeyle artık kendi paramızla alış veriş yapar hale geldik. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun itibarını iade ettik. Böyle bir noktadaydık. Ay Yıldızlı bayrağımızı artık dünyanın her yerinde gururla dalgalandırır hale geldik. Bizim milliyetçilik anlayışımız budur'' diye konuştu. 
 
 
AA

 

komiksiniz...
 // Halil Demirci
İşinize geldiği gibi konuşuyorsunuz başbakan. Sizin milliyetçiliğinizde yabancılara toprak edinme yasası var! Milli değerleri satmak var (özelleştirme kapsamında peşkeş çekilenler) Geldiğinizden beri ihracatı söylüyorsunuz bıktık artık her yıl bütçede neden İTHALAT rakamları açıklanmıyor demekten. Sattığımızı söylüyorsunuz da aldıklarımızı neden açıklamıyorsunuz? Bu ülke mercimek, kuru fasulye, buğday ithal ediyor Ya siz bu ülkede yaşamıyorsunuz yada biz...
26 Şubat 2013 17:07
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler