YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Milliyetçi söylemlerle süreci terörize etmek doğru değil"
"Milliyetçi söylemlerle süreci terörize etmek doğru değil"
20 Şubat 2013 13:50
BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, "milliyetçi şoven söylemlerle süreci terörize etmek doğru değil" dedi.

 

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, BDP milletvekillerinin müzakere süreci hakkında bilgilendirmek için başlattığı Karadeniz turunda çıkan olaylara tepki gösterdi.
 
Çelik, "Barışın gündeme oturduğu, ekmek- su kadar vazgeçilmezimiz olmaya başladığı bir süreçte barışı çoğaltmak ve büyütmek hepimizin işi ve görevi iken bir kısım milliyetçi şoven söylemlerin etkisinde kalarak taraflardan birini terörize edip karşıtlaştırmak doğru değildir." dedi.
 
BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. İmralı'ya gidecek heyet için belirlenen isimlerin Adalet Bakanlığı'na iletilip iletilmediğinin sorulması üzerine Çelik, "Üç ismi belirleyip pazartesi günü bakanlığa müracaatı uygun görmüştük. Görünen o ki başta Sayın Başbakan olmak üzere birçok kurum ve yapının isimlere yönelik hala bir kısım itirazları olmuş olacak ki resmiyete dönmüş ve dönüştürülmüş değil. Yine diliyoruz ki olabilecek kısa sürede, dün Mehmet Öcalan'ın da görüşüme sonrasında bu beklentiyi dile getiren ifadeleri olmuştur, heyetin gitmesinde yarar görüyoruz. Heyetin gitmesi demek Kürt sorunun barışçıl çözümü için zaman ve emek kaybının önüne geçmek olacaktır. Abdullah Öcalan da kardeşine demiştir ki, 'ben BDP'ye, Kandil'e kuşlar ile mesaj gönderemeyeceksem, onlardan mesaj alamayacaksam heyetlerin nitelikli görüşmelerine fırsat verilmeli." diye konuştu. 
 
Bir gazetecinin, 'İsimleri bildirdiniz mi?' şeklindeki sözleri üzerine Çelik, "Tercihlerimiz iletilmiştir diye düşünüyorum." cevabını verdi.  
 
Dün Samsun'da yaşanan olayları da değerlendiren Çelik, şöyle devam etti:
 
"Barışın bunca gündeme oturduğu, dile getirildiği, ekmek su kadar vazgeçilmezimiz olmaya başladığı bir süreçte barışı çoğaltmak ve büyütmek hepimizin işi ve görevi iken bir kısım milliyetçi şoven söylemlerin etkisinde kalarak taraflardan birini terörize edip karşıtlaştırmak doğru değildir. BDP, 75 milyonun partisidir. Söylediklerimiz düşüncelerimiz, savunduklarımız sizlerden birine aykırı gelebilir. Sizin düşüncelerinizin bize aykırı olması gibi doğaldır. Ama önemli olan saygı çerçevesinde düşünceleri paylaşmak, ifade etmesine müsaade etmek ve bunları ortaklaştırmaktır. Günümüz demokrasisi diyalog, müzakere demokrasisidir. Savaşta ısrar etmek savaş baronlarının, tacirlerinin işine yarar. Halkların ezilenlerin ister Kürt ister Türk olsun savaşta çıkarı yoktur. Barış ve kardeşleşmek gibi insani duyguyu birbirimize fazla görmemeliyiz."
 
 
CHA
 
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler