YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli Savunma Bakanı Işık: Darbe püskürtüldü
Milli Savunma Bakanı Işık, bütün kuvvet komutanlarının serbest olduğunu belirterek, kontrol dışında hiçbir bölgenin olmadığını söyledi.
Milli Savunma Bakanı Işık: Darbe püskürtüldü
16 Temmuz 2016 / 19:26 Güncelleme: 16 Temmuz 2016 / 20:41

Işık, Mecliste gazetecilerin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin sorularını yanıtladı. 

Darbeye karşı TBMM'de grubu bulunan dört siyasi partinin oluşturduğu birlik ve ortak tavrın demokrasi tarihi açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Işık, "Farklı görüşlerimiz, yaklaşımlarımız olabilir fakat ortak paydamız demokrasimiz ve cumhuriyetimizdir. Buna yönelik hiçbir tehdide kesinlikle müsamaha göstermemiz mümkün değil." diye konuştu. 

Işık, darbe girişiminin başından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile irtibat kurduklarını, süreçte birlikte çalıştıklarını belirterek, "Hava Kuvvetleri Komutanımız, Jandarma Genel Komutanımız ve Genelkurmay İkinci Başkanımızın sağlık durumu iyi, serbestler, tutuldukları Akıncı Üssünden ayrıldılar, sağlık durumları da iyi." ifadesini kullandı.

Bakan Işık, şu anda hükümetin kontrolü dışında bir yer bulunmadığını vurgulayarak, "Risk alan, bizim kontrolümüz dışında bulunan bir yer olmadığı için evet darbe engellendi. Ancak bu noktada teyakkuzda olma durumumuz var.

'Bu iş tamamen bitti, herkes rahat olsun, herkes işine baksın, keyfine baksın' diyecek durumda da değiliz. Bu noktada her an yeni bir sınamanın, denemenin olacağı bilinciyle hareket edilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Darbede rolü olanların, yargının önüne çıkarılması için tüm imkanların seferber edileceğini belirten Işık, "Şu an için darbe engellenmiştir. Ama 'darbe tehlikesi tümüyle geçmiştir' demek için erken." dedi. 

Bakan Işık, bugünden sonra yoğun bir yargı süreci yaşanacağına işaret ederek, "Paralel ihanet çetesinin deşifre olmayan tüm yapılarını da deşifre etmenin gayreti içerisinde olacağız. Şimdi dün akşam yaşananlardan sonra bunların ne kadar büyük ihanet şebekesi olduğu net şekilde ortaya çıktı. Bize düşen görev bu yapının, ihanet şebekesinin tüm unsurlarının deşifre olmasını sağlamak." değerlendirmesinde bulundu.

Işık, 8 subayın bir helikopterle Yunanistan'a geçtiğini ve iltica başvurusunda bulunduğunu hatırlatarak, bu subayların Türkiye'ye iade edileceklerini söyledi. Işık şöyle konuştu:

"Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, hiçbir şey dün akşamki gibi olmayacak, buna Meclisimizin çalışmaları da dahil. Bu ihanet şebekesinin en ağır cezayı alması noktasında, sistemimizin bütün yönleriyle gözden geçirilmesi noktasında Meclisimiz üzerine düşeni en iyi şekilde yapacaktır. Bu noktada da 4 partimizin büyük oranda mutabakatla çalışmaları yapacağına inanıyorum."

Darbe girişiminde bulunan bir subayın, "halkın üzerine ateş et" emrini yerine getirmeyen 3 askeri vurduğu yönünde iddialar olduğunu ifade eden Bakan Işık, "Bu tip kanı bozuk, sütü bozuk insanlar var bu çetenin mensubu olan.

Bir de bunlara karşı kahramanca mücadele eden TSK mensuplarımız var. Bugün darbe tehlikesi şu an için geçti diyorsak kahraman silahlı kuvvetler personelimizin, emniyet güçlerimizin, polisimizin, jandarmamızın çok büyük emeği ve katkısı var, onlara da teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Bakan Işık, bir gazetecinin eski Hava Kuvvetleri Komutan Orgeneral Akın Öztürk'ün gözaltında olduğu iddialarını anımsatması üzerine, "Gözaltında olmadığı yönünde bende bilgi var. Konunun tüm detaylarıyla araştırılması gerektiğini Milli Savunma Bakanı olarak söylüyorum." ifadelerini kullandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler