YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli Savunma Bakanı Gönül’den tartışma yaratacak
Milli Savunma Bakanı Gönül’den tartışma yaratacak
Milli Savunma Bakanı Gönül’den tartışma yaratacak
11 Kasım 2008 / 11:54 Güncelleme: 11 Kasım 2008 / 00:00

Milli Savunma Bakanı Gönül’den tartışma yaratacak soru: Bugün eğer Ege’de Rumlar, Türkiye’nin pek çok yerinde de Ermeniler yaşamaya devam etseydi, acaba Türkiye aynı milli devlet olabilir miydi?..


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye’nin ulus-devlet özelliğine kavuşmasında mübadelenin çok büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Bugün eğer Ege’de Rumlar (yaşamaya) devam etseydi ve Türkiye’nin pek çok yerinde Ermeniler devam etseydi, bugün acaba (Türkiye) aynı milli devlet olabilir miydi?’’ diye sordu.


AB Savunma Bakanları Troykası toplantısı için Brüksel’de bulunan Gönül, Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen Atatürk’ü anma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de Batı’yı anlama ve reform çabalarının Osmanlı döneminde de görüldüğünü, fakat bunların Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar “ülkeyi kurtarmaya’’ yetmediğini söyledi.


YENİ ULUSUN İNŞASI


Atatürk’ün başarısında, “Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik hareketleri nedeniyle Osmanlı’nın dayandığı milletler sisteminin tarihteki ömrünü tamamladığının tespit edilmesinin’’ belirleyici olduğunu anlatan Gönül, Cumhuriyet’in kuruluşunda en önemli iki unsuru “nation building’’ (ulus inşası) ve “ekonomi’’ olarak sıraladı. Ulus yaratmak için padişahlık ve halifeliği kaldıran Atatürk’ün ‘’bugün fazla hatırlanmayan, ama çok önemli’’ bir diğer adımının Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi olduğunu belirten Bakan Vecdi Gönül, şunları kaydetti:


MÜBADELE ÇOK ÖNEMLİ


“Bugün eğer Ege’de Rumlar devam etseydi ve Türkiye’nin pek çok yerinde Ermeniler devam etseydi, bugün acaba aynı milli devlet olabilir miydi? Bu mübadelenin ne kadar önemli olduğunu size hangi kelimelerle anlatsam bilmiyorum, ama eski dengelere bakarsanız, bunun önemi çok açık ortaya çıkacaktır. Bugün dahi Güneydoğu’da verilen mücadelede bu nation building’de kendilerini mağdur sayanların katkısını, özellikle tehcir sebebiyle mağdur sayanların katkısını reddedemeyiz. O halde (Türkiye’nin) gerçekten çağdaş, medeni ve aydınlanmış insanların ülkesi olabilmesinde Cumhuriyet’in başlangıcındaki prensipler çok önemliydi.’’


ANKARA’DA 4 MAHALLE


Milli Savunma Bakanı Gönül, Cumhuriyet öncesinde de Ankara’nın ‘’Yahudi, Müslüman, Ermeni ve Rum olmak üzere dört mahalleden oluştuğunu’’ hatırlattı.


‘Mübadele Türkiye’yi fakirleştirdi’


Siyasetbilimci Prof. Dr. Baskın Oran, Bakan Gönül’ün sözlerini eleştirdi. NTV’ye konuşan Prof. Oran, 1923 yılındaki


mübadelenin ‘etnik ve dinsel temizlik’ olduğunu öne sürerek şunları söyledi:


Ege’de Rumlar kalsaydı, bugün dağ olan yerler o günkü gibi bağ olurdu. 1915 Ermeni katliamı ile 1923’te Rumların mübadeleye gönderilmesi Anadolu ve Rumeli’yi fakirleştirdi. Girişimçi orta sınıf kökünden kazındı. Bu olaylar, Türkiye’nin sanayileşmesini en az 50 yıl erteledi. Çünkü sanayi ve ticaret için sermayeye, sermayeyi kullanma bilgisine, ihracat becerisine ve yabancı dile ihtiyaç var. AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler