YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz görevi Nabi Avcı'dan devraldı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz görevi Nabi Avcı'dan devraldı
24 Mayıs 2016 21:45
Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'te Milli Eğitim Bakanlığına getirilen İsmet Yılmaz, görevi Nabi Avcı'dan devraldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'te Milli Eğitim Bakanlığına getirilen İsmet Yılmaz, görevi Nabi Avcı'dan devraldı.

Milli Eğitim Bakanlığında düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının, Türkiye'nin en önemli bakanlıklarından biri olduğunu belirterek, nesil yetiştirmenin önemine değindi.

Yılmaz, "Nesil yetiştirmek, medeniyet inşa etmektir. Dolayısıyla Türkiye'nin medeniyet iddiası var. Bu iddianın gerçekleşeceği yer, Milli Eğitim Bakanlığı." dedi.

Nabi Avcı'dan sonra bu görevi almanın sorumluluğunun çok büyük olduğunu vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Bakanımızın açtığı yolda, çok ve ilerlediği yolda milim sapmadan inşallah gideceğiz. Çünkü bizim iki düşmanımız var, birisi cehalet, birisi yoksulluk. Ama yoksulluğu da yenmenin yolu, cehaleti yenmekten geçiyor. Cehaleti yenmenin yolu da eğitimden geçiyor. 

Biz istiyoruz ki milletimiz eğitimli olsun. Eğitimli olunca daha nitelikli ürünler üretilir, katma değeri yüksek ürünler üretilir. 

Bunlar üretilir, ihraç edilir ve insanımızı daha çok zengin kılarız. Daha çok müreffeh, refah içinde kılarız. Çünkü her istediğimiz şey şudur, evlatlarımız, torunlarımız daha mutlu yaşasın, 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' demekten herkes gurur duysun. 

Bu ülkenin yerli değerlerini taşımaktan dolayı kimse yüksünmesin, onu bir yük olarak görmesin, gururla 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' desin. Bu kimliklerle mücehhez bir nesli inşallah evrensel değerlerle de bütünleştiren bir nesil istiyoruz. İşte onun ilk adımı da Milli Eğitim'de atılıyor."

"Kıvanç, huzur içerisindeyim"

Nabi Avcı da Bakan Yılmaz'a, "Hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun." diyerek sözlerine başladı.

İsmet Yılmaz'ın bugüne kadar devletin değişik kademelerinde şanla, şerefle, dirayetle hizmet etmiş bir devlet adamı olduğunu ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla böyle bir şahsiyete bakanlığımızı, maarifimizi devrederken gerçekten kıvanç, huzur içerisindeyim. Ama şunu da söyleyeyim maarif camiasından ayrılmak da kolay değil. 

Çünkü bu aynı zamanda çocuklar, öğretmenler, veliler demek. Onların hakkını, hukukunu, geleceğini, en iyi biçimde gözetecek bir arkadaşımıza, bir kardeşimize, bir devlet adamımıza devrediyor olmanın rahatlığı içerisinde bunu söylüyorum."


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler