YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milletvekili yemini etmeyen Zana'nın imzası araştırma önergesinde!
Yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın, Meclis’in ‘gözden kaçırması’ sonucu yasama faaliyetlerine ‘dolaylı’ katıldığı ortaya çıktı. HDP’nin 11 Aralık’ta Meclis’e verdiği bir araştırma önergesinde, Zana’nın da imzası yer alıyor.
Milletvekili yemini etmeyen Zana'nın imzası araştırma önergesinde!
10 Ocak 2016 / 07:41 Güncelleme: 10 Ocak 2016 / 11:34

1 Kasım’daki seçimlerin ardından TBMM’de 26. Dönem yemin törenine HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın tavrı damga vurmuştu. 6 Kasım 1991’de Meclis kürsüsünde yeminini Kürtçe tamamlayıp krize yol açan Leyla Zana, 24 yıl sonra Meclis’te yine bir yemin krizinin baş aktörü olmuştu.

Zana, yemine başlamadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönerek, “Kalıcı ve onurlu bir barış umuduyla” anlamına gelen “Bi hevîya aşîtî kî bi rûmet u mayînde” cümlesini kullanmış, ardından da yemin metnindeki “Türk milleti” ifadesini “Türkiye milleti’ diye değiştirerek okumuştu.

Geçici Meclis Başkanı sıfatıyla yemin törenini yöneten Deniz Baykal, metni aynen okumadığı için Zana’nın yemininin geçersiz olduğunu duyurmuş, Zana ise “tekrar yemin etmeyeceğini” açıklamıştı.

Kanunen, yemini ‘geçersiz’ sayılan Zana, milletvekillerine ait özlük haklarından yararlanabilse de, içtüzük kurallarına göre yeniden yemin etmeden yasama çalışmalarına katılamıyor. Ancak, TBMM’nin resmi internet sitesinde, yasama faaliyetlerine ilişkin belgelerde Leyla Zana’nın isminin de yer alması akılları karıştırdı.

HDP’nin “faili meçhul cinayet davalarının zamanaşımına uğramasını önlemek üzere yapılacak çalışmaların ve önlemlerin belirlenmesi” amacıyla 11 Aralık 2015’te TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde, Zana’nın da imzasının bulunduğu ortaya çıktı.

Söz konusu önerge, TBMM’nin resmi internet sitesinde esas numarası 10 olarak belirlenerek işleme alındı. Böylece Zana önergeye imza veren milletvekilleri arasında sayıldı ve resmen yasama faaliyetine katılmış oldu.

 

HABERTÜRK

"
 // AZMİ
Yemin etmeden mecliste bulunulabiliyorsa yeminin bi önemi yok demekki hatta maaş bile ödenmemeli ...
10 Ocak 2016 Pazar 15:43
1
 // 1
Yemin etmedikçe hala millet vekili sayılmamalı ne halt ettiyse tüm cezalarını cekmelidir yaşama ile ilgili şeyler olur düzeltilir isminin üstünü çizeri biter......
10 Ocak 2016 12:16
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler