YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milletin yüzüne bakamayacak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisini grup toplantısında, hükümetin tarım ve hayvancılık politikasını eleştirdi.
Milletin yüzüne bakamayacak
15 Mayıs 2012 / 15:25 Güncelleme: 15 Mayıs 2012 / 15:31

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 40 yıldır çözülemeyen terör sorununun vebalinin, siyaset kurumu ve politikacıların omuzlarında olduğunu belirterek, ''Recep Tayyip Erdoğan, bu sorunu çözemez. Bu sorunun çözüm adresi CHP'dir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin toplantısına katıldıklarını anımsattı. Toplantıda, iktidar temsilcilerinin, tarım ve hayvancılıkta sorun yokmuş gibi bir tablo oluşturduklarını belirten Kılıçdaroğlu, ancak muhalefet olarak kendilerinin, bu sektörde yaşanan sorunları doğru bir şekilde ortaya koyduklarını ifade etti.

Mersin'de narenciye üreticisinin perişan durumda olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Suriye, Irak ve İran'la ilişkilerin bozulduğunu, üreticinin malını satamadığını söyledi.

Üreticinin kendilerine, 'Bize sahip çıkın'' dediğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Onlara sahip çıkacağız. Ama onlar da CHP'ye sahip çıksınlar. Bu toplumda kim haksızlığa uğruyorsa, görüşü ne olursa olsun mutlaka yanında CHP'yi bulacaktır. Artık haksızlıkları gidermenin yolu CHP'ye sahip çıkmaktadır'' diye konuştu.

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılında mazotun litresinin 1 lira, buğdayın kilosunun 30 kuruş olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, 3.5 kilogram buğday ile bir litre mazot alındığını söyledi. 2012 yılında ise mazotun litresinin 4 lira, bağdayın kilosunun ise 50 kuruş olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''8 kilogram buğday bir litre mazot alabilirsiniz. Bu mu çiftçiyi desteklemek  Bu rakamlar yanlışsa çiftçiler CHP'ye oy vermesinler. Doğruysa, AKP'ye değil CHP'ye oy versinler. AKP iktidarı döneminde 20 milyon ton buğday ithal ettik. Sanki bizim tarlalarımız, çiftçimiz yok gibi. 6 milyar dolar ödüyoruz buğdaya. Bu parayı çiftçiye ödeseydik biz Ortadoğu'yu bile beslerdik'' dedi.

10 yılda 13 milyon dönüm alanın buğday ekilmekten çekildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bir insan neden buğday ekmez  Gelir ve kar elde edecekse neden ekmez  Ekmemesinin nedeni, kurtarmıyor. Elektrik, mazot, gübre, ilaç pahalı. Bunun için ekemiyor.

İktidar, 'Çiftçiyi destekliyoruz, mazot desteği de veriyoruz' diyor. Çiftçiye verilen bütün destek 7 milyar lira. Çiftçinin sadece tükettiği mazot için ödediği vergi 9 milyar lira. Sağ cebine 7 milyar koyuyorsun, sol cebinden 9 milyar lira alıyorsun. Sonra da 'destekledim' diyorsun.

Hayvancılıkta da aynı sorun yaşanıyor. 1980 yılında nüfus 44 milyondu. Tarımda ciddi sorunlar yoktu. Koyun varlığı 50 milyondu. 2012 yılında nüfus 75 milyon, koyun varlığı 22 milyon. Keçi varlığımız 1980'de 19 milyondu, şimdi 6,5 milyon. Aynı şey sığır üretiminde de var. Madem durumunuz bu kadar iyiydi, biz yurt dışından neden ithal kurbanlık koyun getiriyoruz  Bu soruyu her besici kendisine sorması lazım.''


-''Milletin yüzüne bile bakamayacak''-


Tütünde de farklı bir durumun olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, Bitlis'e gittiğini ve orada altın sarısı tütünün yok olduğunu gördüğünü ifade etti. Kılıçdaroğlu, ''Peki, Bitlisli ne yaptı  Gitti oyunu AKP'ye verdi. 'Sen benim ipimi çektin, ben de seni iktidar yapacağım' dedi. Bir sıkıntı var burada. Sıkıntı Bitlisli'de değil, biz daha önce Bitlis'e yeteri kadar gitmedik, oturup konuşmadık, derdini dinlemedik. Kahvede oturup konuştum, dertlerini dinledim. Bir Bitlisli, 'Kemal Bey, senin geldiğin gibi Recep Tayip Erdoğan buraya gelemez' dedi. Evet gidemez. Her tarafa gidiyoruz. Recep Tayyip Erdoğan gidemeyecek, milletin yüzüne bile bakamayacak. Yeter ki biz çalışalım, bütün coğrafyamızda örgütlerimizle kararlı ve inançlı çalışalım. Çünkü biz haklıyız ve bu millete doğruları söylüyoruz'' diye konuştu.

Et Balık Kurumu'nun kapatıldığını, hayvancılığın öldüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, ''Biz Et Balık Kurumu'nu yeniden inşa edeceğiz. Doğu ve Güneydoğu'da hiçbir özelleştirme yapmayacağız. Özelleştirme talanına sön vereceğiz. Bütün ülkede son vereceğiz'' dedi.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler