YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Milletimizin, iktidara toplumsal bir ihtarın veri
"Milletimizin, iktidara toplumsal bir ihtarın veri
"Milletimizin, iktidara toplumsal bir ihtarın veri
03 Kasım 2008 / 14:04 Güncelleme: 03 Kasım 2008 / 00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçim süreci hakkında partisinin il ve ilçe yöneticilerine bir genelge gönderdi.


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''bugün, 85. kuruluş yılı kutlanan Türkiye Cumhuriyeti'nin tanımında da anlamını bulan kucaklayıcı ve kapsayıcı millet varlığı ve bunun siyasi yansıması olan üniter yapının ciddi bir çözülme tehdidiyle karşı karşıya bulunduğunu'' öne sürdü.


Bahçeli, 29 Mart 2009'da yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde MHP'den aday adayı olmak isteyenlerin 14 Kasıma kadar başvurabileceklerini bildirdi.


Genelgede, Mart 2009'da yerel seçimin yapılacağını anımsatan Bahçeli, hükümeti eleştirdi. Bahçeli, şunları kaydetti:


''Yaşanan gelişmeler, bu tarihi gün yaklaştıkça ülkemizin yıllardır biriken sorunlarının daha da ağırlaşacağını, Türkiye'nin geleceğini hayati seviyede ilgilendiren çok önemli gelişmelerin olacağını, Türk milletinin kardeşliğinin yara alacağı kritik bir sürecin başlayacağını göstermektedir. Giderek artan yoksullaşmanın, yaygınlaşan yolsuzlukların, durma noktasına gelen üretimin, tavizle sürdürülen dış ilişkilerin ve daha da önemlisi artık alenen gerçekleşen isyan gösterilerinin yaşandığı ülkemiz maalesef Cumhuriyet tarihinin en büyük sorunları ile karşı karşıyadır. Altı yıl boyunca Türkiye'yi tek başına idare eden siyasi iktidarın hayatımızın her alanındaki yanlış teşhisleri ve ürkek ve kısır dünya görüşü ülkemizi tam bir darboğazın eşiğine kadar getirmiştir.


Hükümet, baştan yanlış girdiği yolda yönünü ve pusulasını tamamen kaybederek milletimizi küresel ve milli tehditler karşısında çaresiz ve etkisiz bırakmıştır. Bugün, 85. kuruluş yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti'nin tanımında da anlamını bulan kucaklayıcı ve kapsayıcı millet varlığımız ve bunun siyasi yansıması olan üniter yapımız ciddi bir çözülme tehdidiyle karşı karşıyadır. Türk milletinin yapı taşı olan milli kimliğimizin ve toplumsal birliğimizin tahrip edildiği, kardeşlik duygularımızın zedelendiği bu süreçte ağır yoksulluğun neden olduğu yıkım, bin yıllık geleneksel toplumsal yapıları, inanç sistemimizi, aile ve ahlak gibi kutlu değerlerimizi etkisi altına almış ve ne üzücüdür ki yozlaşma ve çözülme belirtileri her alanda görülmeye başlanmıştır.''


''Yıllardır iddia edilen sanal gelişmenin ve yapay başarıların artık sonuna gelindiğini'' savunan Bahçeli, milletin bu sürecin bütün sıkıntılarını yakından yaşamaya başladığını ifade etti.


''İHTAR VERECEĞİ ANLAŞILMAKTADIR''


''Toplumun her kesiminden feryatların duyulduğu bu çok kritik dönemde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin, aziz milletimiz için yeni bir dönemin müjdecisi olacağı, yaşanan bunalımlara son vermek için siyasi iktidara toplumsal bir ihtarın verileceği anlaşılmaktadır'' diye devam eden Bahçeli, mahalli seçimlerde verilecek kararın yalnızca yerel yöneticileri değil, aynı zamanda ülkenin siyasal gidişatını da belirleyeceğini, yakın dönemin geleceğinde şekillendirici rol oynayacak bir kararın da işaretini vereceğini kaydetti.


Genelgede, ''Bu sürecin tamamen demokratik bir yarışma arzusu ve hizmet verme heyecanı içerisinde, yüksek ahlak ve hoşgörüyü esas alan bir siyasi rekabet ortamında, kardeşliği muhafaza ederek yürütüleceğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır'' ifadesine yer veren Bahçeli, yaklaşan mahalli idareler seçimlerinde MHP'den siyaset yapmaya ve yerel yönetici olmaya talip olanların sayısındaki artışın partilerine yönelişin önemli bir işareti olduğunu ve kendilerini gururlandırdığını ifade etti.


SEÇİM SÜRECİ


Yerel seçimlerde partisinden aday olmak isteyenlerde aranan nitelikleri sıralayan Bahçeli, MHP'nin bütün seçim çevrelerinde aday göstereceğini ve Türkiye genelinde seçimlere katılacağını kaydetti.


Bu kapsamda aday adaylığı sürecinin gayri resmi olarak başladığını belirten Bahçeli, genel merkez bünyesinde aday adaylığı sürecini düzenleyerek aday adaylarını, belirlenen kıstaslar üzerinden değerlendirecek bir ''Ön Değerlendirme Komisyonu'' kurulduğunu bildirdi. Bahçeli, bu komisyonun adayları değerlendirirken gerektiğinde mülakat da yapacağını ifade etti.


Bahçeli, partisinden belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyeliği için aday adayı olmak isteyenlerin 14 Kasım 2008 Cuma saat 17.00'ye kadar başvurabileceklerini bildirdi. Bahçeli, ilçe ve belde merkezleri için ilçe başkanlıklarına, büyükşehire bağlı alt kademe belediyeleri için merkez ilçe başkanlıklarına, il merkezleri ve büyükşehir belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına başvurulacağını kaydetti.


Devlet Bahçeli, MHP'nin belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclisi üyesi adaylarının nihai olarak, Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) belirlenecek seçim takvimi doğrultusunda Ön Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme dikkate alınarak, yetkili organların saptayacağı yöntemlerle tespit edileceğini bildirdi.


Bahçeli, partilerinin il ve ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile merkez yönetim kurulu üyelerinden belediye başkanlığına aday adayı olmak isteyenlerin mevzuat gereği YSK tarafından belirlenecek tarihte görevlerinden istifa etmeleri gerektiğini hatırlattı.


''Siyasetimizin vazgeçilmezlerini savunarak, partimizin 40. yılında 'bir bayrak da ben dikmek istiyorum' diyen herkese kapımız ve gönlümüz açıktır'' diyen Bahçeli, milletin, seçim sürecinin, partilerine yakışır bir siyasi olgunluk ve sükunet içinde sürdürülmesi ve sonuçlandırılması beklentisinde olduğunu ifade etti.


MHP Genel Başkanı Bahçeli, ''Bu açıdan önümüzdeki seçim süreci, sevgi ve saygıya dayalı, demokratik bir yarışma, siyasal bir rekabet ve heyecan içinde gerçekleşecek ve siyasi hareketimiz, Türkiye sevdalıları için gerçek bir buluşma ve kucaklaşma vesilesi olacaktır'' görüşünü ifade etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler