YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Millet iradesi güçlüğe karşı en büyük yardımcı"
"Millet iradesi güçlüğe karşı en büyük yardımcı"
"Millet iradesi güçlüğe karşı en büyük yardımcı"
17 Haziran 2008 / 13:19 Güncelleme: 17 Haziran 2008 / 00:00

Başbakan Erdoğan, AKP Grup Toplantısı'nda gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi..


"Durmak yok yola devam diyoruz. Ama 'yürüyerek değil, koşarak devam' diyoruz. Milletimiz için, devletimiz için.. Bizim gündemimiz birilerinin sahte gündemine hiç ama hiç benzemiyor. Bizim gündemimiz Türkiye'dir, bizim gündemimiz insanlarımızdır.


Milli takımın Çek Cumhuriyeti karşısındaki zaferi, şartlar ne olursa olsun mücadeleyi bırakmaması açısından önemlidir. Federasyonu, futbolcuları ve teknik kadroyu kutluyoruz. Eğer bir aksilik olmazsa biz de Viyana'da kendileriyle beraber olacağım.


Türkiye gelişme, kalkınma ve ilerleme yolunda adımlarını attıkça bütün dünyada her yönden ses getirecektir. Bizim futbolcularımız sadece kendi vatandaşlarını değil, tarihi miras bağımızın olduğu çok geniş bir coğrafyayı mutlu ediyor. Katar Emiri'nin eşi eşimi arayarak tebrik etti ve mutluluğunu paylaştı.


Sporcularımızın verdiği en önemli mesaj şudur: Müvadeleden yılmayacak, hedefe ulaşmak için canınızı dişinize takacaksınız. Yaşadığınız zorluklar, uğradığınız haksızlıklar karşısında yılmayacaksınız. Eğer arkanızda topyekün bir milletin desteği varsa başarmanız kaçınılmazdır. Milletin iradesi her türlü güçlüğü aşmadaki en büyük yardımcıdır.


Bizim siyasetten tek muradımız milletimizin sevincini büyütmektir. Milletin sevincini kursağında bırakmak isteyenler varsın bildiklerini yapsın. Şairin dediği gibi; 'Her aydınlığı yangın sanıp, söndürmeye kalkıyorlar" Onlar karanlığa o kadar alışmışlar ki yıldızlardan rahatsız oluyorlar. Krizden, gerilimden nemalanmaya çalışanlar dün de vardı, bugün de var, olacaktır da.


Demokrasiyi korumak bizim milletimize karşı mükellefiyetimizdir. Bunun için gerekli adımları atıyoruz, atacağız. Attığımız her adım ülkemize birşeyler kazandırmalıdır. Kazandırmıyorsa o adımdan vazgeçeriz. 1950'den itibaren 3 kez kesintiye uğrayan demokrasi, 1983'ten sonra gelişmeye başlamıştır. 1990'ların ikinci yarısında sorunlu hale gelen demokrasi, 2002 seçimlerinden sonra toparlanmaya geçmiştir. Demokrasi, toplumsal bir talebe dönüşmüş, biz de bu talebi cesaretle karşılamışızdır.


Türk demokrasisi çok önemli bir süreçten geçiyor. Hukuk sistemi önemli bir süreçten geçiyor. Dün savunmamızı verdik. Bunu süratle yapmamızın nedeni; 'Ülkemiz ne siyasette ne de ekonomide vakit kaybetmesin. İstiyoruz ki ülkemiz önünü görsün. Dışarıdan bakanlar da ülkemzii net görsün. Onun içi bizler süreci hızlandırrarak, yatıırmcıların atacağı adımlara katkı yapmak istedik. Ülkemizin selameti için hareket ettik. Temnnimiz ülkemizin bu türbülanstan enkısa zamanda güç kaybetmeden çıkmasıdır.


Bu süreçte bir kısım çevrelerin yürüttüğü propagandalar var. Çağdaş demokrasinin yerleşmesini Cumhuriyet'in temel niteliklerine karşı tehlike olarak görmek kabul edilemez. Cumhuriyet de laiklik de hukuk devleti de ancak demokrasi ile mümkündür. Vesayet rejimi heveslisi birtakım siyasetçiler rejimin unsurlarını demokrasi tehdidi altında göstererek sürekli bir kriz gölgesi oluşturmak istiyorlar. Ama bilinmelidir ki ne Türkiye 1940'ların Türkiyesidir, ne de dünya soğuk savaş yılarındaki dünyadır. Bu millet artık reşittir. Demokratik olgunluğa ulaşmıştır.


Ana muhalafet partisinin gerilime endeksli siyaset tarzı vatandaşların büyük çoğunluğu tarafından bu nedenle kabul görmemektedir ve görmesi de mümkün değildir.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler