YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''MHP'nin yükselişi, AKP'yi korkutmuştur"
''MHP'nin yükselişi, AKP'yi korkutmuştur"
18 Nisan 2013 12:40
MHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, MHP'nin yükselişinin AK Parti'yi korkuttuğunu iddia ederek, ''AKP iktidarının ayarı bozulmuştur'' ifadesini kullandı.

Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında ekonomik ve siyasi gelişmelere değindi.

Başbakanlığın koordinasyonuyla hazırlanan ve TBMM'ye sunulan kanun tasarıları konusunda uygulama birliği olmadığını savunan Ayhan, ''Fiiliyatta çoğu zaman da siyaseten komisyon aşamasında dahi 'dokunulmaz' metinler süratle geçirilmeye çalışılmaktadır'' dedi.

Çözüm süreciyle Türk siyasi alanının ve siyaset algısının yeniden yapılandırılacağını belirterek, ''Aslında çözüm süreci ile birlikte bölücülük olabildiğince rahatlamış ve AKP açısından meşrulaşmıştır. Millete de hazmettirilmeye çalışılmaktadır'' diye konuştu.

''MHP'nin yükselişi AKP'yi korkutmuştur. AKP iktidarının ayarı bozulmuştur'' iddiasında bulunan Ayhan, AK Parti'nin kendisinin her yaptığını hayır bilmekteyken, başkasının görüşlerini ifade etmesine tahammül edemediğini söyledi.

Ayhan, Akil İnsanlar Heyeti'yle ilgili olarak da şu görüşleri dile getirdi:

''Akiller, sahip oldukları farklı referanslarla aynı şeyi ifade ettiklerini söylüyorlar. Heyet üyelerinin birçoğu özünde eleştirel duruşa şahit olanlar olarak kendilerini ifade ediyorlar da aslında hükümete mayın temizlediklerini söylemekten kaçıyorlar. Heyet gücünü sivillikten değil AKP'nin sesi olmaktan alıyor. Bazıları AKP'yi de aşıyor.

Hükümet akillerin üstüne gençleri bindirecek, vekillerini bildirecek. AKP akillerin üstüne binerek ilerliyor. Vatandaşlarımız AKP'nin millet adına PKK'ya ne bedel ödediğinin kendisine anlatılmasını istiyor. Başbakan tahkikat komisyonlarıyla MHP'yi korkutacağını sanıyor. Aynı zamanda taltif komisyonları ile PKK'ya da iltifat ediyor.''

''Ekonomiden sorumlu bakanlar açık oturumda tartışsın''

Ekonomi yönetimini de eleştiren Ayhan, ''Ekonomiden sorumlu bakanlar açık oturumda birbirleriyle tartışsalar, söylemlerinde ne kadar yalpaladıklarını görecekler'' dedi.

Her gün 30 firmanın kaydı silindiğini ve böylesi bir dönemin daha önce hiç olmadığını öne süren Ayhan, ''İşsizliğin hala yatay seyrettiğini görüyoruz. AKP işsizliğe çözüm bulamıyor. TOBB üyeleri birer istihdam yaratacaktı, ne oldu? Şimdi işsizlikten vazgeçildi. Hükümet TOBB'dan akil adamlık talep ediyor'' şeklinde konuştu.

Merkez Bankası'nın talimatla hareket ettiğini belirten Ayhan, ''Bakanlar söylüyor bunu. Merkez Bankası faiz koridorunu biz söyledik, faizi öyle sindirdi, diyor. Ya orayla ilgili bakan, ya Merkez Bankası Başkanı istifa etsin. Bu kadar küfre, hakarete nasıl dayanıyorlar'' ifadelerini kullandı.

Cari çağın daha fazla azaltılamadığını savunan Ayhan, ''Karizma çizilecek. AKP'nin Türkiye'yi 'borçkolik' yaptığını herkes konuşuyor. Hane halkını fakirleştiren, borçlandıran bir AKP makro ekonomide istikrar bırakmadı. Bütçe ithalattan alınan vergilerle beslenir oldu. Ya cari açık, ya bütçe açığı. Sanayide ithal bağımlılığı doruğa ulaşmış vaziyette. Program tutmuyor. Üç kere revize ediyorsunuz, yine tutmuyor. Korkudan 5 ay yayınlayamıyorsunuz. Gümrükte kaçak girişlerde oranları PKK belirler olmuş'' diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler