YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'nin mezar siyaseeti
MHP'nin mezar siyaseeti
22 Eylül 2010 10:30
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Bahçeli'nin, 'Türkeş'in mezarının yerinin değiştirileceği' iddiasına ilişkin açıklamada bulundu. Çelik, ' Böyle birşey hiçbir yerde ve toplantıda gündeme gelmedi.' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, eski MHP genel başkanlarından Alparslan Türkeş'in mezarının bulunduğu yerden kaldırılması konusunun hiçbir yerde ve hiçbir toplantıda gündeme gelmediğini söyledi.

Çelik, bugün bir gazetede Alparslan Türkeş'in mezarının bulunduğu yerden kaldırılacağı yönünde bir haberin yer aldığını belirterek, şöyle konuştu:

''Öyle anlaşılıyor ki Sayın Bahçeli, epey bir zamandan beridir kırıp döktüğü, küstürdüğü, rahatsız ve rencide ettiği ülkücü camianın gönlünü yeniden kazanabilmek için kendisinin toparlayıcı olamayacağını anladıktan sonra merhum Türkeş'in ruhaniyetinden yararlanmaya çalışıyor. Ben bütün hükümet yetkilileriyle görüştüm, konuyla ilgili olan İçişleri Bakanımızdan tutun, Başbakan yardımcımıza, Başbakanımıza varıncaya kadar... Hiçbir yerde, hiçbir mahfilde, hiçbir toplantıda merhum Türkeş'in mezarının oradan kaldırılması, yerinin değiştirilmesi gündeme gelmemiştir.

Şimdi benim bu açıklamamdan sonra MHP yönetimi; 'Biz bunu gündeme getirmeseydik, yapacaklardı. Bakın biz söyledik, böyle bir şey yok dediler' diyecektir. Bu piyasada bu tür hamleler hiçbir zaman müşteri bulmaz.''

Bütün bunlarla yetinmeyerek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i de aradığını ve konuyla ilgili görüşüne başvurduğunu anlatan Çelik, Gökçek'in, mezarın yerini kendisinin verdiğini söylediğini aktardı.

Çelik, bir partinin genel başkanı bir iddiayı ortaya atıyorsa kaynaklarını çok iyi gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, ulu orta iddialar ortaya atıldığında, birilerinin de çıkıp bunu yalanlayacağını söyledi. Hüseyin Çelik, ''Hiç gündeme gelmemiş, üzerinde durulmamış, söz konusu bile olmamış bir meseleyi varmış gibi gündeme getirerek, buradan bir başka hesap yapıyorsanız, bu da o sözünü ettiğiniz bu dünyadan göçüp gitmiş, ebediyete intikal etmiş bir insana karşı bence saygı anlamına gelmez. Ne anlama geleceğini de kamuoyu takdir edecektir'' dedi.

Devlet Bahçeli'nin iddiası:

Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya konuşan MHP lideri Bahçeli, Alparslan Türkeş'in mezarının yerinin değiştirilmesine dair duyumlar aldıklarını söyledi. Ve uyardı: Türkeş'in mezarına dokunulması yapılacak en büyük hatalardan biri...

MHP lideri Devlet Bahçeli ile referandum sonrasını değerlendirmek üzere dün kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantı başlamadan önce de Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila ile sohbet etti...

MHP lideri kendini çok rahatsız eden bir konuyu Bila'ya anlattı. Merhum Alparslan Türkeş’in mezar yerinin değiştirileceğine ilişkin duyumlardan bahseden Bahçeli'nin işte dün Bila'yla yaptığı o görüşme...

(...) “Türkeş’le 27 Mayıs hesaplaşması”

- Bu yönde ciddi duyumlar aldık. Merhum liderimiz Alparslan Türkeş’in mezarını kaldırmayı düşündükleri yolunda haberler aldık. Başbakan, 8 yıl sonra merhum Menderes’i hatırladı, mezarını ziyaret etti. Sonra Aydın Menderes’i ziyaret etti. Bu temaslar sırasında 27 Mayıs’la hesaplaşma anlamında Türkeş’in mezarının da bulunduğu yerden kaldırılması konuşulmuş. 27 Mayıs’ta Türkeş ihtilal lideriydi, bu nedenle mezar yeri kaldırılmalı, denilmiş duyumları aldık. Zannediyorum Devlet Mezarlığı’na veya başka bir yere nakledilmesi düşünülmüş. Böyle bir şeye girişirlerse çok kötü olur. Türkeş’in mezarına dokunurlarsa büyük yanlış yaparlar. Rahmetli Türkeş’i bir ihtilal lideri olarak görmekten çok köklü bir siyasi hareket olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin lideri olarak, bir siyasi parti lideri olarak görmek gerekir. Tabii bu tür duyumlar bizleri çok üzdü. Bu konuşmalarda önce ülkücü camianın tepkisini azaltmak lazım gibi sözler de sarf edilmiş.

MHP lideri Bahçeli, Türkeş’in mezarına dokunulmasının yapılacak en büyük hatalardan biri olacağını vurguladı.

“2002 öncesi gibi”

Bahçeli, son siyasi gelişmeleri, 2002 öncesinde 57. Hükümet döneminin sonunda yaşanan gelişmelere benzetiyor. Rahmetli Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki 57. Hükümet’in son döneminde, “Ecevit’siz ve MHP’siz bir hükümet” kurulması için gayretler vardı. Ecevit’in Başbakanlık görevini bırakması, MHP’nin koalisyondan çıkarılması ve DYP’nin koalisyona alınmasıyla, yeni bir model yaşama geçirilmeye çalışılmıştı.

Bu süreç, DSP’nin bölünmesiyle sonuçlandı. Gelişmeyi gören MHP lideri Devlet Bahçeli de, hükümetten çekilmemiş, 3 Kasım 2002 için erken seçim kararı almıştı.
Bahçeli, dün de, referandum sonuçlarının MHP’nin baraj sorunu yaşabileceği biçiminde yorumlanmasına benzeri bir tepki gösterdi. “Eğer” dedi, “MHP’nin böyle bir sorunu olduğu düşünülüyorsa, hemen erken seçime gidelim, gerçek ortaya çıksın.”

“MHP’siz model"

Bahçeli, referandumdan sonra gündeme getirilen başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirirken, tıpkı 2002’de olduğu gibi “MHP’siz bir model” yaratılmaya çalışıldığını savundu.

Başkanlık sistemi arzuları içinde Türkiye’nin iki partili bir sisteme sokulması hesaplarının bulunduğunu söyledi. AKP ve CHP’den oluşacak bu sistemle, “MHP’siz model” kurulmasının temel amacının ise PKK’nın talepleri doğrultusunda “çözüm” olduğunu vurguladı. Bu yolda MHP’nin varlığını, toplumsal ve siyasal direnç oluşturmuş olmasını engel olarak gördüklerini de belirtti. “MHP’nin direncinden kurtulmak istiyorlar” dedi. Ancak MHP’nin böyle bir tuzağa düşmeyeceğini vurguladı.

YİNE ETNİK MİLLİYETÇİLİĞE SIĞINMIŞ !
 // BATUHAN
Daha dün hayır'cılar yoldaştınız ne olduda chp ile yollarınız ayrı düştü ? Tabanınıza ters düşmenizin bedelini yine birilerinemi fatura etmeye çalışıyorsunuz ? Mezardan medet ummak şimdimi aklına düştü hayır derken niçin mezardakine uymadında gider ayak mezara sarıldın bu bir çaresizliktir. "Denize düşen yılana sarılırmış" ancak o yılan sizi sokacak ve barajda öleceksiniz. İftiralar hep geritepti ülkücüler ayrılacak şimdiden üzülmeye başlayabil...
22 Eylül 2010 18:28
DELİ Mİ BU NE?
 // CİHAT BEĞENDİK
YERİ GELDİ Mİ BAŞ TACI EDİYORSUNUZ TÜRKEŞİ! YERİ DE GELDİ Mİ MEZARINDA DAHİ RAHAT BIRAKMIYORSUNUZ? ...
22 Eylül 2010 13:46
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler