21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,411
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2554
 • İstanbul24 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya16 °C
 • Adana25 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri19 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'nin Anayasa şartları
MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Anayasa değişikliğine değinen Bahçeli değişiklik için gerekli şartları sıraladı...
MHP'nin Anayasa şartları
19 Ocak 2010 / 12:44 Güncelleme: 19 Ocak 2010 / 14:38

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi...

Anayasa değişikliği konusuna değinen Bahçeli, "Partimizin Anayasa değişikliği konusunda görüşleri bellidir... Anayasa toplumsal mutabakatla hazırlanmalıdır" diye konuştu...

Anayasa değişikliğine toplumsal gelişim projesi olarak bakıyoruz diyen Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şeffaf, katılımcı, hesap veren yol gösterici bir idari yapı öngörüyoruz. Bu konuda peşin hükümlü olmaktan uzak durarak yapılması gereken yapılması planlanan şeylere bakacağız.

Hükümetin vatandaşın yaşadığı ağır sorunları bir tarafa atarak var olduklarını iddia ettikleri kimlik sorunlarını üzerinde yoğunlaşmış olması çok tehlikler bir süreci haber vermektedir. Böyle bir ayrım ve sınıflandırma yapılması Milli Birliği tahrip edeceği aşikardır. Yeni azınlıklar yaratılmasına izin vermeyeceğiz. Böylesi bir alçaklık kimsenin haddi ve hakkı değildir.

Hükümetin PKK açılımı ile yapmayı planladığı yıkımın Anayasa değişiklik paketleri ile Meclis'e önümüze getirileceği aşikardır. Yeni bir Anayasa hazırlanması ya da mevcut bir Anayasa'da köklü değişiklikler yapılması ancak siyasi istikaraın olduğu ve uzlaşmanon zemin bulduğu bir ortamda düşünülebilnecek bir husutur. Hükümetin neden olduğu toplumsal gerilim ve Başbaan'ın ruh hali bugünkü şartlarda böyle bir istikrarın olmadığını göstermektedir.  Siyasi normalleşme süreci başlatılmadan ve Türkiye'yi yönetme kabiliyetini kaybetmiş bugünkü hükümete dayalı siyasi tablo değişmeden yeni bir Anayasa hazırlanması hem doğru hem de mümkün değildir.

Öneriler;

1 - TBMM'nde temsil edilen siyasi partilerden teşekkül etmiş bir Anayasa değişikliği uzlaşma komisyonu oluşturulmalıdır.

2 - Bu komisyonun değişiklik talepleri üzerinde mutabakata varacağı maddelerle ilgili demokratik sözleşe yapılmalıdır

3 - Değişikliği ön görülen Anayasa amaddelerinin kararı erken ya da zamanında yapılacak seçimlerden sonra oluşacak 24. dönem TBMM'nin iradesine bırakılmalıdır

Bu tekliflerimize rağmen Cumhuriyet'in temel ilkerlerini ve devletin siyasi yapısını yıkmayı amaçlayan siyasi faaliyetleri meşru hale getiren bir düzenleme yapamasının önünde AKP için bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu yolu tercih ederse bu zorlamaların yaratacağı ağır sorunların faturası da kendisine kesilecektir...

Anayasa değişkliklerinde vazgeçilmez ölçümüz temel değerler ve yapılacak değişikliklerin bu temel değerlere nasıl yansıyacağı ölçüsüdür..."

RUSYA İLE YAPILAN NÜKLEER ANLAŞMA

Konuşmasında enerji konusuna da değinen Bahçeli, nükleer santral yapım işinin ihalesiz ve doğrudan doğruya yabancı bir ülkeye verilmesini de eleştirdi. Kamuoyuna yansıyan bilgilerden, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hukukun genel kurallarını ihlal edip yeni bir usulsüzlük alanı oluşturmaya çalıştığının görüldüğünü iddia eden Bahçeli, Erdoğan'ın, şeffaf ve rekabet şartlarını içinde barındıran bir ihale süreci yerine, tahsisle nükleer santral inşa etme yolunu seçmesinin, kendileri açısından son derece şaibeli bir durumu ortaya çıkardığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, nükleer santral yapımı işinin Rusya'ya verilmesi halinde, Samsun-Ceyhan Boru Hattından petrol akması için söz aldığının, kamuoyuna yansıdığını belirten Bahçeli, ''Başbakan Erdoğan'ın bu ilişki ağını, tamamen yandaşları kayırma üzerine temellendirdiği şüphesi belirmiştir. Taşıdığı unvanlarla kartvizitinde yer kalmayan Başbakan, şimdi de uluslararası iş takipçisi olarak yeni bir sıfata haiz olmuştur. Ortadoğu ülkeleriyle iç içe olduğundan beri kendisini şeyh, sultan ya da emir gibi görmeye başlayan Başbakan Erdoğan, bilmelidir ki bu ülke ve kaynakları kendi malı ve hanedanının dilediği gibi kullanacağı mirasyedi hazinesi değildir'' diye konuştu.

MHP'nin, nükleer enerjiye olumlu baktığını, nükleer santraller kurulmasının gerekliliğine inandıklarını vurgulayan Bahçeli, ''Enerjide koridor olmaya talip olan, köprü olmakla övünen, terminal haline gelen AKP hükümeti, milletimizin gelirlerine bağladığı nakil hatlarıyla yolsuzluk santralleri kurarak yağmaya son sürat devam etmektedir'' dedi. 
 
 TEKEL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ
 
TEKEL işçilerinin eylemine de değinen Bahçeli, konuşmasını şöyle bitirdi:

''TEKEL işçilerimizin yaşadığı bunalım, toplumun tamamını ilgilendiren kanayan bir yara haline gelmiştir. Ben, Hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ı TEKEL işçileriyle girdikleri inatlaşmadan bir an önce vazgeçmeye ve talep ettikleri masumane istekleri yerine getirmeye davet ediyorum. TEKEL işçilerimizin sahip oldukları özlük hakları korunarak, değişik kamu kurumlarına nakilleri bir an önce yapılmalıdır. İnanıyorum ki Türk devletinin kudreti, Türk milletinin şefkati ve Hükümetin de iradesi binlerce TEKEL işçimizin sorunlarını çözmeye ve onları kucaklamaya yetecektir.''

Bu arada grup toplantısını izleyen TEKEL işçilerinden bazılarının, Bahçeli'nin konuşması sırasında ağladıkları görüldü. 

PARTİYE KATILIM

Grup toplantısının sonunda, Bahçeli, MHP'ye katılan Konya'nın Cihanbeyli İlçesi Karabağ Belediye Başkanı Kadir Ulutaş ve Belediye Meclis üyelerine rozet taktı. Bahçeli, rozetleri taktıktan sonra, ''İktidar partisi, Antalya'nın bir beldesinde, belediye başkanımızı çalmışlardı. Biz, MHP ise gönülleri birleştiriyoruz, bugün yapılan odur'' diye konuştu.

Bahçeli, gazetecilerin, Ermenistan ile imzalanan protokollere ilişkin bir soru üzerine, partisinin görüşlerinin her gün haklı çıkan bir mahiyet kazandığını söyledi. Bahçeli, ''Bugün yapılan da odur'' dedi.

Bahçeli, gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Bu arada grup toplantısında, sağlık sorunu olduğunu belirten ve yüksek sesle konuşmak isteyen bir kadın, polisler tarafından dışarı çıkartıldı.

YÜRÜTMEYE ÇAĞRIMIZDIR !
 // BATUHAN
Doğru bildiklerinizle birlikte dünyanın neresinde daha iyisi varsa alınız en kısa zamanda hazırlayıp mecliste açıklayınız, millette duymuş olur,daha iyisini muhalefet teklif ederse alınız yoksa hiç kimsenin kafasına göre anayasa isteme hakkı olamaz.Yapılacak anayasa dünyada demokratik adalete örnek olsun,getiriniz halk referandumuna onaylıyalım,ipçi ve sahte halkçıdan,kişi ve kurumlara göre yapılan yasadan devletimizi,milletimizi kurtaralım....
19 Ocak 2010 13:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler