YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Yeniçeri'den yayın yasağı tepkisi
MHP'li Yeniçeri'den yayın yasağı tepkisi
26 Kasım 2014 13:55
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı konulmasıyla ilgili, "Yayın yasağı koyarsanız suçüstü yakalandığınızı kamuoyuna göstermiş olursunuz" dedi.

Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de yoksullukla yolsuzluğun bir arada yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin yırtık lastik ayakkabıdan Ermenek'teki maden kazasında yaşamını yitiren Tezcan Gökçe'nin babası Recep Gökçe sayesinde haberdar olduğunu dile getiren Yeniçeri, "Yırtık lastik, Türkiye'de yaşayanların kaderi değildir. Ayaklarda hala yırtık lastiklerin olması Türkiye adına utanç vericidir. Dünden bugüne değişmeyen tek şey yolsuzluğun kokuşmuş iktidarların kültürü olduğudur" diye konuştu.

Yoksulluğun nedeninin yolsuzluk olduğunu belirten Yeniçeri, "Köylüsünün ayağında 8 liralık yırtık lastik olan bir ülkenin cumhurbaşkanının 185 milyon dolarlık uçakla uçmaya hakkı yoktur, 1 milyar 300 milyon liralık saray yapılamaz" dedi.

Dört eski bakan hakkındaki Meclis Soruşturma Komisyonu haberlerine yayın yasağı getirildiğini de anımsatan Yeniçeri, yasağın milletin yolsuzlukları duymaması ve bilmemesi için getirildiğini savundu ve yasağın kabul edilebilir yanı olmadığını ifade etti.

Yeniçeri, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, kamu düzeni konusunda terör örgütü ve uzantılarına, "Biz bu adımları atarız. Yol kesmeler, adam kaçırmalar, vergi toplamaları, çadırlarda yargılamaları bitirip kamu düzenine aykırı işler yapmamanın garantisini veriyor musunuz" dediğini anlatarak, bunun suç olduğunu savundu.

Hükümetin kamu düzenini HDP ve terör örgütü uzantılarına sağlatmaya çalıştığını dile getiren Yeniçeri, "Bu ciddi bir ihanettir, vahamettir. Devlet PKK'ya, eşkıyaya rağmen varlığını, düzenini sürdürebilen organizasyondur" diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yeniçeri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Tunceli'ye gideceğine ilişkin açıklama yapıldığının belirtilmesi üzerine, "İstediğimiz her yere gidiyoruz. Siyasal ve sosyal ortamı bozmadan, halkta gerilim ve çatışma üretmeden Türkiye'nin her yerine ayak basacağız. Öyle açıklama yapıldıysa doğru yönde atılmış bir adımdır" dedi.

Meclis Soruşturma komisyonu haberlerine getirilen yayın yasağının dört eski bakanın ifade vermesinden önce getirilmesine ilişkin görüşü sorulan Yeniçeri, yolsuzlukla ilgili somut ve ciddi iddialar bulunduğunu söyledi. Yeniçeri, "Yolsuzlukları halkın duymasını engellemek ve yolsuzluk yaptığı iddia edilenlerin konuşmalarının duyulmasının engellenmesi yoluyla masum olduklarını ifade ediyorlar. Ayakkabı kutularının içi, 750 bin liralık saat, yatak odasındaki 7 kasa açıklanamıyor. Yayın yasağı koyarsanız işi netameli hale getirirsiniz, suçüstü yakalandığınızı kamuoyuna göstermiş olursunuz" diye konuştu.

- "Zaten muhalefete olağanüstü hal uygulanıyor"

Özcan Yeniçeri, iç güvenlik reform paketiyle vali ve kaymakamlara geniş yetki verilmesinin OHAL yorumlarına neden olduğuna ilişkin yorumlar yapıldığının, kendi değerlendirmelerinin ne olduğunun sorulması üzerine ise iktidarın istemediği emniyet müdürlerini önce pasif göreve kaydırdığını, yasa yürürlüğe girince de görevlerinin sona ereceğini söyledi.

AK Parti'nin demokrasi algısının kendi yandaşları için geçerli olduğunu savunan Yeniçeri, "AKP zaten muhalefet için olağanüstü hal uyguluyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın Kandil'e, "2013 nevruz ruhuna dönülmesi" çağrısında bulunduğunun belirtilerek, buna ilişkin görüşü sorulan Yeniçeri, "Kandil'e yalvararak, Bayık'a selam yollayarak, İmralı ile pazarlık yaparak barış sağlayamazsınız. 2015 seçimlerine zarar gelmesin diye yürüttüğün pazarlıkları biliyoruz" diye konuştu.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler