YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Yeniçeri'den başörtüsü açıklaması
MHP'li Yeniçeri'den başörtüsü açıklaması
30 Ekim 2013 12:47
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsü ile girip giremeyecekleri konsundaki tartışmalara ilişkin açıklamada bulundu.

Yeniçeri Meclis'te düzenlediği bası toplantısında, siyasetin işlevleri arasında topluma kimlik, din, dil ya da tarih dayatmasının olamayacağını, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bunun aksine davrandığını ileri sürdü.

Erdoğan'ın, "Kardeşim, sen illa (Türk milleti) diye dayatırsan, öbürü der ki (hayır Kürt milleti.) Öbürü çıkar (hayır Laz milleti) der. Niye bunu böyle diyorsun (Millet) hepsini kavrar" ifadelerini kullandığını belirten Yeniçeri, "Türk milletine aidiyet duyanları ya da kendisini başka bir etnik gruptan sayanları Başbakan'ın bölücü ve düşman ilan etmesi skandaldır" diye konuştu.

Yeniçeri, şunları söyledi:

"Türk ya da Türk milleti kavramı herhangi bir milletin ya da etnisitenin karşıtı değildir. Kürt ile Türk, karşı karşıya getirilecek kavramlar değildir. Birbirlerinin alternatifi hiç değildir. Başbakan Erdoğan, yanyana konulması gereken kavramları karşı karşıya koymak suretiyle siyasi rant için toplumsal huzuru sabote ediyor, fitne ateşine benzin döküyor.

Başbakan Erdoğan, siyasi Kürtçülüğe de siyasi Türkçülüğe de karşı olduğunu belirtiyor, 'Her iki anlayış da bizim düşmanımızdır' diyor. Türkiye'de bugün elinde silah dağlarda kan döken, kan içen siyasi Türkçü var mı Buradan soruyoruz: Siyasi Kürtçüler Kandil'de, siyasi Türkçüler nerede

Başbakan Erdoğan'a göre en iyisi '(Türk milleti) demeyelim, onun yerine (millet) diyelim, o hepsini kavrar.' Bunun Fransızı, Almanı, İtalyanı var. 'Millet' dediğinizde hangisini kastettiğinizi kim, nasıl anlayacak "

Andımızın okunmasının kaldırılmasını da eleştiren Yeniçeri, "Birbirinden tutarsız bahaneler yaratarak, milli değer yıkıcılığına meşruiyet kazandırmaya çalışıyorlar" dedi.

"İslam'ı şekilden ibaret görenler toplumun kutuplaşmasına neden olmuşlardır"

Başörtüsü ile ilgili tartışmalara da değinen Yeniçeri, bu konunun uzun yıllardır, gereğinden fazla siyasetin malzemesi olduğunu ifade etti. Yeniçeri, şunları söyledi:

"Başörtüsü yüzünden siyset eksenini , adalet anlamını, eğitim amacını kaybetmiştir. Başörtüsü zaman içinde darbelerin gerekçesi olmuş, iktidarları getirip iktidarları götürmüş, siyasi partilere seçim kazandırıp, seçim kaybettirmiştir.

Yıllardır bilimi nakil, İslamı şekilden ibaret görenler toplumun kutuplaşmasına neden olmuşlardır. Bugün AKP'nin 'Türk' ya da 'Andımız'a yüklediği anlamla, bazı kesimlerin 'başörtüsü'ne yüklediği anlam aynıdır.

Birbirine karşıt kesimlerden birisi 'Türk' kavramına 'ırkçılık', diğer kesim ise böşörtüsüne 'irtica' anlamı yüklemektedir. Her ikisi de hasarlı olan bu zihniyetler yüzünden dini, milli ve ahlaki değerler toplumu birleştiren değerler olacağı yerine, ayıran ve kamplaştıran simgeler haline gelmiştir.

Başörtüsü sorunu bir devlet sorunu değil devletlu sorunuydu. Zaman, başörtüsüne uzanan eller konusunda Sütçü İmam, bayrağa ya da vatana dokunan eller konusunda Hasan Tahsin olma zamanıdır.

Bayan milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'na nasıl girip girmeyecekleri kendi bilecekleri bir şeydir. Bu karara herkesin saygı duyması lazım. Özünde başörtüsü sorunu, hanım milletvekillerinin bireysel sorunudur. Bunu devletin sorunu haline getirmek son derece yanlıştır."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler